• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Digestive
    Dorian Ertymexx skrev 2014-01-23 14:01:19 följande:
    Nope. Jag blir avtänd av osäkerheten som "spelet" ger. Men jag kanske är unik, vad vet jag...
    Knappast ensam..
  • sjuttiofemman
    M Y L F skrev 2014-01-23 13:52:27 följande:
    Som om du har allas partiers agenda klar för dig! Sluta du gör dig bara till åtlöje.

    Så det är bara personer som stödjer SD som får debattera här, jag har nog missuppfattat det isåfall.



    Jag kritiserar Sd, det är jag insatt i. Och du raljerar över "så är det i alla partier" och sen hittar på nån historia när jag ställer dig mot väggen eftersom du vägrade svara efter att ha lagt dig i.
  • Dorian Ertymexx
    effemgea skrev 2014-01-21 22:03:02 följande:
    Tja, jag tycker nog att jag ansträngde mig för att ge ett svar som på bästa sätt beskriver vad jag menar med främlingsfientlighet.

    Diskussionen om "boende i Sverige" som krigar i Syrien för ISIS (antar att det rör sig om ISIS) handlar väl mer om vi ska låta Sverige förbli en rättsstat eller inte. Spontant kan man ju tycka att de här galningarna kunde fara åt helvete eller åtminstone inte återvända hit. Men såvitt jag vet är det inte förbjudet för "boende i Sverige" att delta i väpnade konflikter utomlands, så frågan är på vilka grunder de ska utvisas om de kommer tillbaka. En del av dem lär dessutom vara svenska medborgare och en svensk medborgare kan inte utvisas från Sverige.

    Jag har inte läst diskussionen om ISIS-krigarna, men min gissning är att Nihka bara har förklarat rättsläget.

    Jag skulle snarare vilja säga att problemet är att det är skillnad på tyckande och lagstiftning och man kan tycka hur illa som helst om svinen som åkt till Syrien - men sen har vi en lagstiftning också - och den gäller lika för alla, eller är åtminstone tänkt att göra detta.

    Vad gäller kriminella som inte är svenska medborgare så skulle jag gissa att rätt många av de som du ser som "pk" inte skulle ha något som helst emot en lagstiftning som innebar att steget till utvisning blev kortare.
    Apropå just utvisning så blir ju alla icke-medborgare som begår tunga brott utvisade, såvida inte särskilda skäl föreligger. Att inte alla kickas direkt beror ju på att det ska vara rättssäkert - vi vill bara skicka ut folk före avtjänat straff om de får ett likadant straff i mottagarlandet. Inte direkt så att vi vill skicka ut någon som i hemlandet slipper straff helt, alternativt får ett mycket tyngre straff (Sverige är, som sagt, en rättsstat, även om SD-fansen gärna river upp den biten).
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Thomas66 skrev 2014-01-21 22:57:22 följande:

    Förstår mycket väl att man inte kan ändra lagstiftningen imorgon, sen vet du med vilka som är inblandade i kriget i Syrien al-quaid grupper som vill inför sharialagar , så det är ju inte direkt några som bara är lite missnöjda ? Jo lagstiftningarna är lika föra alla, men om en våldsbrottsling/ eller våldtäktsman döms så utvisas han sällan, det är ju synd om honom. Tror att du vet att man inte nyttjar dom regler som finns? Tex han som våldtog 1 kvinna när hon va döende ( vist man kan ju hävda att hon kanske ville det) men han knullade henne analt när hon va DÖD och polisen fick rycka bort honom, och han hade även våldtagit en man på ett härbärge . Fick han 5 års fängelse ? och 10 års utvisning sedan är han välkommen tillbaka .
    Sällan? Det utvisas som regel, såvida de inte är svenska medborgare eller har synnerligen särskilda skäl för att få stanna. Jag har korrekturläst översättningar av dokument från sådana här fall.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Naranjos skrev 2014-01-21 23:09:29 följande:

    Alltså, frågan om en samtyckeslag har ju varit på tapeten ett antal gånger tidigare och även om tanken är god så har man alltid kommit tillbaka till frågan: Hur skall det bevisas att det inte fanns samtycke? (Då talar vi inte om tydliga våldtäkter, utan mer om situationer där påstådd ånger inträffat när man s.a.s. har kommit en bit in i handlingen, till exempel efter krogen hemma hos honom eller henne. Eller, för den delen inom ett förhållande där den ena parten av någon anledning ångrat sig.


    Skall vi tillämpa omvänd bevisbörda? Något som (ännu) inte finns inom straffrätten. Om detta skulle bli verklighet, hur skall den åtalade kunna bevisa sin oskuld? 

    Och då är vi tillbaka på vad det fallit på tidigare, att det endast finns ett fåtal möjligheter som står den åtalade till buds:

    1) Skriftligt avtal. (jävligt sexigt)
    2) Inspelat tydligt Ja på frågan: "Är du med på att vi skall ligga". Helst med tidstämpel.
    3) Video på hela akten (inklusive förspel och ända till tack och hej)
    4) Vittnen till eventuellt muntligt avtal - men det kan ju eventuellt inte vara tillräckligt eftersom ett "nej" kan komma några sekunder innan själva penetreringen - eller mitt under själva akten.
    5) Vittnen till hela akten.
    6) Skriftligt eller muntligt samtycke (inspelat) i efterhand.

    För att göra något fullständigt klart: Jag är emot allt som ens kan antyda sexuellt tvång. 

    Vad frågan nu har med eventuellt hat till SD att göra. En sak kan vi i alla fall vara övertygade om och det är att SD gärna ser mycket hårda straff för våldtäktsmän.

    Intressant fråga under alla omständigheter.


    ...om förövaren är mörkskinn. Vita, och speciellt SD-are, är det mest synd om om kvinnan "ångrar sig efteråt".
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • M Y L F
    sjuttiofemman skrev 2014-01-23 14:04:32 följande:



    Jag kritiserar Sd, det är jag insatt i. Och du raljerar över "så är det i alla partier" och sen hittar på nån historia när jag ställer dig mot väggen eftersom du vägrade svara efter att ha lagt dig i.
    Jag har svarat på det mesta. Ser ingenstans där jag inte har svarat, mer än om vilka partier som inte har svaret på alla "gåtor". Finns inte enda parti som har vettiga lösningar på ALLT.

    Så jag måste fråga hur andra partier ska lösa arbeten, bostäder och integrationen i Sverige? Som misslyckats så katastrofalt....

    Men naturligtvis när det kommer till FL, tycker man inte likadant så har man inget här att göra.
  • Dorian Ertymexx
    nihka skrev 2014-01-22 00:01:37 följande:

    De är inte naiva. De tolkar lagen. Det är inte domstolens uppgift att göra annat än tolka lagen, inte skriva om den eller göra tillägg för att möjliggöra en fällande dom i ett fall man tycker borde få en fällande dom.

    Varför man i det läget motsätter sig en strängare ordalydelse förstår jag inte. 
    För att man är rädd att man har sex med någon som, ahem, "ångrar sig efteråt" som det så fint heter när en vit karl våldtar?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    nihka skrev 2014-01-22 10:20:35 följande:

    Nej, jag missförstod inget. Vid en våldtäkt är "the usual suspects" män. Eller hur vill du ha det? 
    Tror hen syftade på just UNGA män, i samband med alkohol. Eller kanske SD-are, har för mig att de är överrepresenterade?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Errol Flynn skrev 2014-01-22 10:44:18 följande:
    Men hur vet vi att personen bara är på väg till jobbet? Det är ju det som måste kontrolleras. Så att det inte är en tunnelbanerånare som är här illegalt och dessutom misstänkt för mord i ett annat land.
    Får mig osökt att tänka Jomshof och Ekeroths lilla debakel: Jomshof menar att svenska krogar borde få mer utrymme att kicka folk från sina lokaler, men när Ekeroth drabbas blir det ett jäääääääääkla rabalder. Om man skulle be Järnrörs-Kenta legitimera sig på vägen till jobbet skulle offerkoftan flyga på fortare än du kan stava "hyckleri".
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Digestive
    Dorian Ertymexx skrev 2014-01-23 14:24:37 följande:
    Tror hen syftade på just UNGA män, i samband med alkohol. Eller kanske SD-are, har för mig att de är överrepresenterade?
    Finns det källor på det?
Svar på tråden Varför hatar folk SD?