joma2 skrev 2014-03-18 20:34:25 följande:
kan hålla med till en viss del att det är mycket negativa inlägg. Jag förstår att man måste få skriva av sig och att det är hemskt att må dåligt... men se framåt, var positiva och tänk på det underbara lilla livet som lever inne i våra magar och kommer berika våra liv :D
Enligt min erfarenhet så blir det ganska stökigt första trimestern i gravidtrådarna, folk mår illa, är trötta och oroliga. Några lämnar tråden pga mf (hände mig en gång). Sen brukar det stabilisera sig, folk mår bättre och är lugnare. Om några veckor har vi alla gått över i trimester 2, risken för mf är liten och de flesta mår bättre, så det är egentligen ett icke-problem då det kommer gå över av sig själv.
Sedan är det viktigt att skilja på att beskriva sin oro och hur dåligt man mår jämfört med personangrepp som att klaga på andra och deras inlägg/åsikter. Det senare är mycket värre.
Vi måste respektera att vissa vill göra KUB, vissa vill inte, vissa vill veta, kanske abortera, andra vill inte veta, vissa vill amma, vissa vill inte, vissa vill föda vaginalt, vissa med snitt, vissa vill ha bedövning, andra inte etc. Vi kommer inte alla att känna och tycka lika, men vi måste respektera varandra. Även om vi inte kan förstå varandras åsikter måste vi acceptera och respektera dem.