• Anonym (TS)

    Varför använder ni mensskydd på natten?

    Det här en löjlig fråga som har gäckat mig i åratal. Reklam för bindor under dagtid har i princip dött ut, men nattbindorna lever kvar. De ska vara extra lång, extra breda och extra effektiva. Men jag har aldrig fattat det där. Jag har aldrig använt något mensskydd alls på natten. Då ligger man ju ner och tack vara gravitationen så rinner det inte ut. Visst får man se till att gå på toaletten ganska snart efter att man stigit upp (och kanske inte använda sina snyggaste trosor om det råkar komma någon droppe), men inte mer än så. Jag förstår att jag säkert har sparsammare mens än andra (och bara hälften så ofta), men krävs det verkligen effektivare skydd på natten när man ligger ner än på dagen. Förklara för mig? hur gör ni? :) och finns det fler som jag?

  • Svar på tråden Varför använder ni mensskydd på natten?
  • jvs
    Anonym (TS) skrev 2014-05-09 15:55:19 följande:

    Nej, jag undrade seriöst hur andra människor hanterar sin mens nattetid då jag anade att jag hanterar den på ett ganska ovanligt sätt. Är det av märklig fråga? Endera har många allvarliga brister i läsförståelsen eller så vill folk verka dumma.
    Arligt talat fattar jag inte hur du lyckats klura ut att du har mindre mens an andra och darfor behover mindre skydd men inte klurat ut att de som har mer mens behover mer skydd.
    Ja det maste vara vi andra som ar dumma.
  • Rikard

    Jag bor ihop med en hel hord av kvinnor (bara en är hustru, resten döttrar) och när någon av dem får sin mens under natten ser det ut som i Gudfadern när den där filmproducenten hittar ett avhugget hästhuvud i sängen.

  • Ojsan
    Anonym (TS) skrev 2014-05-09 15:55:19 följande:

    Nej, jag undrade seriöst hur andra människor hanterar sin mens nattetid då jag anade att jag hanterar den på ett ganska ovanligt sätt. Är det av märklig fråga? Endera har många allvarliga brister i läsförståelsen eller så vill folk verka dumma.
    ja eller hur? när ska du erkänna att du är en man?
  • Anonym (Ööh?)

    Om jag inte skulle ha binda på natten skulle det vara blod i hela sängen. Jag blöder ibland igenom FAST att jag har binda. Så att använda binda på natten är verkligen värt besväret.

  • Anonym (Ööh?)
    Anonym (TS) skrev 2014-05-08 10:31:35 följande:
    Nej, för mig rinner det inte ut. Det brukar komma när jag satt mig på toa (antar att det är en bra ställning). Men som sagt så förstår jag ju att jag säkert har sparsammare mens än andra. Har ätit P-piller, minipiller och haft kopparspiral, vilket givetvis påverkat mensen på olika sätt. Men det har ändå inte gjort någon skillnad på natten. Behövs det större bindor på natten eftersom mensen får större "spridning" i och med att man ligger ner, vänder och vrider på sig? Ursäkta mina dumma frågor. Men jag funderar på detta varje gång jag ser en bindreklam :P
    Ja. Men man ligger ju ofta i sängen i 7-9 timmar. Är nog inte många som byter efter 4 timmar då!
  • puss
    Anonym (TS) skrev 2014-05-09 15:53:11 följande:

    Du var ingen stjärna på biologilektionerna va?

    och vad vill du påstå att mens är?
    Ernst Hugo.
  • Anonym (mensen)

    Det jag tror att många reagerar på här är att TS trodde att mensen stannade kvar inne i slidan tack vara gravitationen, vilket naturligtvis inte stämmer. Dock är jag lite förvånad över att du inte räknat ut det här med användning av nattbindor tidigare? Jag menar, varför skulle företag ens ägna sig åt att tillverka och sälja nattbindor om det inte fanns ett behov av det?

  • puss
    Anonym (mensen) skrev 2014-05-09 18:27:57 följande:
    Det jag tror att många reagerar på här är att TS trodde att mensen stannade kvar inne i slidan tack vara gravitationen, vilket naturligtvis inte stämmer. Dock är jag lite förvånad över att du inte räknat ut det här med användning av nattbindor tidigare? Jag menar, varför skulle företag ens ägna sig åt att tillverka och sälja nattbindor om det inte fanns ett behov av det?

    fat det där stämer ju inte. det finns ju massor av företag som säljer saker som folk inte behöver.
    Ernst Hugo.
  • JJF
    Anonym (TS) skrev 2014-05-08 10:37:29 följande:
    Haha, ni verkar rörande eniga för en gångs skull :) inget hitte-på alltså. tusen tack för alla svar. Undrar dock om det finns många fler som mig.
    Jo det finns fler som dig :) jag sover alltid naken utan några som hellst skydd under menstiden. Blöder så lite, lyckans oss. Ibland har jag en och samma tampong hela dagen eftersom jag glömmer att jag har mens. Mensen börjar dag ett och slutar dag två.
  • JessicaDeluxe79

    HAHAHAHA
    Hade jag inte haft DUBBLA mensskydd på natten (tampong av största storleken och den längsta och bredaste bindan) så hade jag vaknat i ett blodbad under mensen.
    Jag får inte alltför sällan gå upp mitt i natten och byta en genomblodad binda och tampong samt byta trosor. RIKLIG är bara förnamnet på min mens. Så.. någon droppe kommer det helt klart, och om det mot förmodan inte kommit någonting när jag vaknar, så splashar det bara till när jag sätter mig upp, har varit med om att det blött igenom på väg till toan fem meter bort flera gånger!!!!

    Vet inte vad du har för dröm-mens, men jag hade gjort mycket för att ha lite torka mellan benen haha.


Svar på tråden Varför använder ni mensskydd på natten?