• Anonym (TS)

    Varför använder ni mensskydd på natten?

    Det här en löjlig fråga som har gäckat mig i åratal. Reklam för bindor under dagtid har i princip dött ut, men nattbindorna lever kvar. De ska vara extra lång, extra breda och extra effektiva. Men jag har aldrig fattat det där. Jag har aldrig använt något mensskydd alls på natten. Då ligger man ju ner och tack vara gravitationen så rinner det inte ut. Visst får man se till att gå på toaletten ganska snart efter att man stigit upp (och kanske inte använda sina snyggaste trosor om det råkar komma någon droppe), men inte mer än så. Jag förstår att jag säkert har sparsammare mens än andra (och bara hälften så ofta), men krävs det verkligen effektivare skydd på natten när man ligger ner än på dagen. Förklara för mig? hur gör ni? :) och finns det fler som jag?

  • Svar på tråden Varför använder ni mensskydd på natten?
  • La Lola

    Rinner inte ut?

    Jo, jag behöver verkligen en bra binda på natten!


    *mamma till Alma (maj 2000) och Hedda (mars 2009)*
  • Anonym (Normal)

    Jo det rinner nog ut för dem allra flesta

  • Anonym (Sara)

    Jag blöder lite på natten också.

    Jag behöver absolut inte något extra tjockt skydd för blodmängden men tycker ändå att nattbinda är bra för när jag sover kan det vid sällsynta tillfällen bli så att trosan åker bakåt, framåt, eller lite åt sidan och därför gillar jag ett långt, brett skydd. When I´m not aware, liksom.

  • Lucius Vorenus

    Det rinner likt Niagarafallen även på natten. Och eftersom man inte står upp så hamnar det överallt, därför behövs ett kraftigare skydd på natten.

  • Stårschan

    Eh - för att slippa vakna i en varm och blöt blodpöl givetvis! Blöder du så lite på nätterna att det inte rinner ut ska du bara tacka din lyckliga stjärna!

  • sextiotalist

    Nu har jag inte mens längre, men som de andra skrev, det blödde även under nätterna och ville man inte byta två-tre gånger så var det viktigt att man hade ett skydd som fungerade över natten.
    Jag hade inga kraftiga blödningar, men jag hade ändå behöv av ett bra skydd de "blodigaste" tiden

  • Anonym (Wildrat)

    Jag behöver nattbindor på dagen också då min mens är tunn och rinner som bara den. Det är inte mycket men det rinner iväg som attan. Likaså på natten...

  • Anonym (TS)

    Nej, för mig rinner det inte ut. Det brukar komma när jag satt mig på toa (antar att det är en bra ställning). Men som sagt så förstår jag ju att jag säkert har sparsammare mens än andra. Har ätit P-piller, minipiller och haft kopparspiral, vilket givetvis påverkat mensen på olika sätt. Men det har ändå inte gjort någon skillnad på natten. Behövs det större bindor på natten eftersom mensen får större "spridning" i och med att man ligger ner, vänder och vrider på sig? Ursäkta mina dumma frågor. Men jag funderar på detta varje gång jag ser en bindreklam :P

  • sasso78

    Vilken konstig fråga! För att jag inte vill ha blod i trosorna och på lakanet såklart! Och jo nog rinner det allt fast man ligger ner. Därimot så blöder jag inte mer på natten än på dagen så nån extra tjock binda behövs inte.

Svar på tråden Varför använder ni mensskydd på natten?