• Anonym (undrar)

    Varför ringer du 1177?

    Jag är nyfiken på vilka anledningar folk har att ringa 1177.
    Vad väntar ni er av ett samtal med dem?
    Vad är det ni inte klarar att avgöra själv?

    Väldigt ofta ger 1177 rådet "åk in akut" helt i onödan (speciellt när det gäller barn). Detta sker av många anledningar, men kanske främst för att det är svårt att bedöma någon per telefon, oerfaren personal som vill ha "ryggen fri", riktlinjer de har att följa som inte stämmer överens med hur vården på akuten ser ut osv.

    Om  1177 ger dig rådet att "åka in nu" följer du det då, oavsett om du själv egentligen inte tycker det känns så allvarligt?
    Om du själv tycker att du behöver omedelbar vård, men 1177 ber dig vänta i hemmet, följer du då deras råd, eller åker du in ändå? Vad var i så fall syftet med samtalet?

  • Svar på tråden Varför ringer du 1177?
  • nozpa

    De flesta ggr jag ringt 1177 är nog för att prata med en ssk innan jag antingen väljer att stanna hemma, eller innan jag rusar in till akuten eller behöver vänta 5 timmar på att vc ska ringa upp för en för dom enkel fråga typ.

    Någon gång ringde vi till akuten för att meddela att vi skulle komma in med ett av barnen som behövde sy lite. Deras svar var "ni måste ringa 1177 först". Jaha. Så ringde 1177 "ni behöver inte ringa hit först". Nehe..

    Gäller det barnen så ringer jag direkt till barnakuten numera. Ja, om det är ett sådant läge då. 1177 hänsivar ändå alltid att ringa direkt dit istället för till dom.

    Den enda fördelen som jag upplevt med 1177 är att dom kan boka in en tid till vårdcentralen dagen efter.
    Annars tycker jag att dom är rätt menlösa.

  • Aspie

    Jag har ringt 1177 när min partner har haft problem med foten och VC har haft stängt samt vi inte fått någon vettig information från nätet. De samtalen har varit mycket givande då personalen kommit med tips och råd både för tillfällig behandling och vetskap om närliggande akutmottagning (som vi inte kände till).

  • cilla67

    I Östergötland är det gratis för barn på akuten. Jag har varit där med mina barn ett flertal gånger, mest för astmanfall men även för hundbett och ett par gånger för magsmärtor. 
    Här måste man också ringa 1177 för att få tid på jourcentralen och helst också för att få komma till barnakuten. Ibland struntar jag i det, för jag vägrar sitta i telefonkö i 40 minuter medan mitt barn inte kan andas.
    Vid ett tillfälle tyckte 1177, när jag väl kom fram, att det inte var nödvändigt att åka in. Då var redan pappan på akuten med barnet och möttes av först ovett för att vi inte hade ringt 1177, och sedan, när de såg hur dålig pojken var, "vilken tur att ni kom in". Så visst måste man lita till sina egna instinkter ibland, men man lär sig också en del av 1177 om hur man vet när det är dags. Att ha ett litet astmabarn är oerhört svårbedömt i början innan man lärt sig räkna andningen och fått mediciner.

  • yodi

    bor i skåne och har aldrig behövt betala för något av barnens läkar besök vare sig på vc eller akuten ( eller någon annanstans)

  • Flizus

    Om en förälder ringer 1177 och ställer en fråga om sitt barn, så är det vanligare att föräldern får rådet att söka akut om det är en pappa som ringer. Om det är en mamma som ringer och frågar är det vanligare att få rådet att avvakta.

  • Anonym (qwerty)
    Flizus skrev 2015-02-19 13:47:59 följande:

    Om en förälder ringer 1177 och ställer en fråga om sitt barn, så är det vanligare att föräldern får rådet att söka akut om det är en pappa som ringer. Om det är en mamma som ringer och frågar är det vanligare att få rådet att avvakta.


    Intressant. Ställer de samma fråga om ett barn som mår precis likadant?
    Eller är det så att pappor generellt sett väntar längre tid med att ringa och det därför blir lite mer akutare? Eftersom papporna då redan har avvaktat?

    Eller är det så att mammorna låter lite för nojjiga och hönsiga och 1177 lugnar ner genom att säga att det inte är akut och att man lugnt kan avvakta hemma?
  • Anonyma my

    Jag har ringt när jag behövt råd ang saker jag inte kan någonting om. Typ benisar och magsjuka, astma, när min man svimmade när han var magsjuk. Jag har också ringt flr att veta var man ska åka, vad som är öppet och så. Bor i Sthlm och där är de jättebra på att lotsa en till "rätt" vårdinstans. De har också kunnat koppla mig vidare till ssk på akutmott när jag inte velat fara in, de har varit toppen!

  • Anonym (Inte)

    Jag ringer inte 1177. Jag frågar experterna på FL istället. Känns mycket säkrare.

  • Themis
    LillaLusaLoppan skrev 2015-02-19 10:42:53 följande:
    I Sthlm, där jag jobbar just nu, kostat det 120:- för barn.

    När man skriver "all sjukvård" så har man en listan inunder som inte inkluderar akutvård eller sjuktranssport - så som färdtjänst eller ambulans.
    Men du, alla bor inte i Stockholm. Surprise!

    I Skåne där jag bor har jag aldrig erlagt en patientavgift för vår 10-åring, varken på VC, hos jourläkare eller på akuten.
    Det är många det är synd om, men inte alltid p.g.a. det de själva tror. /Themis
Svar på tråden Varför ringer du 1177?