Jimmie Åkesson hos Skavlan
Skavlan trasslade in sig i 15 år gamla uttalanden av någon i partiet. Vad liknande har många sagt i andra partier.
Skavlan trasslade in sig i 15 år gamla uttalanden av någon i partiet. Vad liknande har många sagt i andra partier.
Jag vill ha en skattefinansierad bra kärnvälfärd, men öppnas den åt alltför många på kort tid brakar den ihop, för pengarna räcker inte till.
Håll dig till saken och inte vart du tycker att jag ska flytta. Flytten gällde ju svaret på öppna gränser. Men nu passar ju inte det heller när du fått det påpekat att det där inte hänger ihop i praktiken.
Antingen har man helt öppna gränser (i fler länder än just bara Sverige då) och ändrar på sin välfärdsstruktur och skattebörda samt bidragssystem, exempelvis på det viset som jag skrev. Eller så inser man att pengarna som ligger i potten nu kan inte finansiera bidrag för alla som vill komma till Sverige, inkl. alla ekonomiska flyktingar.
Hur ska du ha det? Är det poppis eller inte? Om inte då har vi ju inga problem, det är bara till att skicka folk vidare om ens några som kommer hit. Om ja då har vi inte möjlighet med att finansiera den massiva anstormningen.
Vad som passade var ett svar på det du skrev om att alla finansierar grejer själv. Men du tänkte inte helt färdigt den tanken eller hur? Och då istället för att ta diskussionen var det lättare att be mig flytta. Ja, det är ju verkligen en ekonomisk vinst för landet om jag flyttar. Och min man med mig
Donum ditt resonemang håller tyvärr inte, både politiskt och ekonomiskt. Det innebär bara mer problem och en drastiskt minskad kassa. Och det medför att en långsiktigt agerande mot orättvisor minskar då resurserna tar slut.
Men du vill öppna gränserna och bara ta emot tills sista kronan är slut, svårt att argumentera mot den inställningen. Jag föredrar en stabil ekonomisk politik och ett långsiktigt agerande mot krig och orättvisor.