Inlägg från: Seven Costanza |Visa alla inlägg
  • Seven Costanza

    BF Januari 2016 :)

    WiMe06 skrev 2015-12-11 19:40:52 följande:

    Ja, verkligen, men vad dem skrämmer upp en också. Men jag vet inte jag får inte riktigt igång henne, börjar bli lite nervös faktiskt. Väntar väl nån timme till men har jag inte känt nåt riktigt då så blir det nog att ringa in till förlossningen.


    Har du provat att dricka minst fem glas iskallt vatten direkt efter varandra och sedan lägga dig på sidan? Jag har läst att det brukar få igång bebisen. Hoppas det bättrar sig annars gör du rätt i att ringa förlossningen.
  • Seven Costanza
    qatteriin skrev 2015-12-11 19:53:44 följande:

    Det där med hus... Om vi hade bott i de fina husen på andra sidan gatan här så hade vi vunnit på Postkodlotteriet ikväll men här i det fattiga hyresområdet fick vi inget.


    Haha så surt. Life's a bitch and then you die, som de säger här borta i staterna
  • Seven Costanza

    Har varit på kliniken idag, allt såg bra ut med bebisen Fick träffa två av läkarna som arbetar på förlossningen och de verkar bra. Man vet ju aldrig exakt vem som kommer jobba och som svensk är man ju van vid det, men här försöker de se till att man åtminstone har hälsat på de flesta av läkarna som kan tänkas förlösa ens barn, trevligt. Man har en sjuksköterska i början och sedan kommer läkaren in i utdrivningsskedet.

    Jag blev tillsagd att åka till förlossningen när värkarna kommer med 6-7 minuters mellanrum, har ni fått samma besked eller vad säger de i Sverige? Jag har förstått det som att man räknar tiden från att en värk börjar tills nästa börjar, stämmer det? Fick också veta att om jag inte fått barn innan mitt sista bokade besök (dagen före BF) så bokar de en tid för igångsättning till exakt en vecka efter BF, så får man se om förlossningen startar naturligt inom den veckan eller om man blir igångsatt.

  • Seven Costanza
    mitthemligajag skrev 2015-12-11 20:58:46 följande:

    Otroligt att inte en enda bebbe har lyckats tagit sig ut förtidigt, så här långt in i graviditeten var de ett flertal som fött i förra tråden jag var med i! Duktiga, friska bebisar vi har som vill mogna på sig ordentligt innan dom ska ut i vida världen :)


    Ja det är jätteskönt, själv har jag gått 36 fulla veckor idag . Jag hoppas verkligen på att alla får gå tiden ut eller åtminstone över nyår.
  • Seven Costanza
    qatteriin skrev 2015-12-11 21:11:26 följande:

    Här brukar de väl säga nåt om tre värkar på 10 minuter, men det är nog lite olika. Men man ringer ju alltid och pratar med förlossningskoordinator eller motsvarande så då får man nog mer specifika instruktioner. Skönt att få hälsa på folk så man har sett dem förut! Här har man ju ingen aning och de allra flesta träffar aldrig nån läkare under hela förlossningsprocessen.


    Okej. Jag frågade om jag skulle ringa i förväg och då sa läkaren att det är ju trevligt men man behöver inte, man kan bara komma in. Men jag tror att jag kommer ringa ändå, svensk som man är
  • Seven Costanza
    himw skrev 2015-12-11 21:09:39 följande:

    Till oss har de sagt att man ska ringa in när vattnet gått (och hålla koll på färgen på det), om man får en blödning eller när man hade 3 värkar på 10 min- eller när man känner sig osäker :)

    Vet inte om det är samma direktiv överallt men i vårt landsting verkar de trycka hårt på att man ringer in till förlossningen och får råd- känns väldigt tryggt.

    Men vad skönt att bli igångsatt så pass snabbt- har två kompisar som gått över tiden med 16 och 17 dagar och de sa att det var hemskt!


    Ja det kändes bra att få tydliga besked kring det - en vecka kan jag tänka mig att gå över men sedan är man nog rätt trött på det.

    Att ringa när man känner sig osäker känns ju som ett bra och mänskligt råd att ge
  • Seven Costanza
    WiMe06 skrev 2015-12-11 23:19:52 följande:

    Tack snälla alla för all omtanke.

    Kom just hem från förlossningen, har gjort ctg, ultraljud, tagit blodtryck, temp och urinprov, allt såg bra ut. Den lille ungen där inne rör på sig och hjärtljuden var bra men dem hade svårt att hitta dem först för hennes hjärtljud ligger precis vid min puls, så det tog nog en timme iallafall innan ctg var klart.

    Men jag kände fortfarande ingenting när jag kom in.

    Efter ultraljudet så bar det precis som att trycka på en knapp och värsta skidbacken dök upp på magen. Nu ligger jag i sängen och tösen är igång igen. Men jävla unge till å skrämmas.

    Fick jättebra bemötande så skulle jag känna likadant igen ska jag ringa igen å jag får komma in och göra nya tester.

    Men skönt att allt var bra, man blir ju livrädd.

    Förvärkar titt som tätt nu med.


    Gud så skönt att höra, blev orolig för er. Så tryggt att du fick ett bra bemötande. Hoppas hon inte ska skrämmas mer nu
  • Seven Costanza
    Blgebo skrev 2015-12-12 04:30:56 följande:

    Haft och har två hemska veckor. Förra v hemsk hosta m tjockt, grönt slem, och var utslagen av det.

    Barnen fick vara hemma från dagis för jag orkade inte dit med dem. I söndags bröt femåringen stortån, så hon har varit hemma den här v. I tisdags orkade jag åka till dagis m tvååringen. Kände mig riktigt bra och på banan igen.

    Tisdag kväll ser jag mail om magsjuka på dagis...så dottern är hemma på onsdagen. Tror vi klarat oss...men nej, strax före midnatt kaskadkräks hon..totalt insmetad, och hela dubbelsängen med...duschar henne och upptäcker...LÖSS! En som satt i luggen. Har nu kammat igenom familjen, och hittar inga fler. Måste ha varit en bra tisdag på dagis...

    Nåja, nu mår hon bra. Men... I morse drog min man igång m magsjuka, har servat honom hela dagen. Sonen kommer hem från skolan, kaskadkräks och skiter ner sig - jag får sanera, min man är ju däckad... Sedan femåringen...blev sjuk på kvällen igår, kräkts ner sängen två ggr....jag bäddar, tvättar o tömmer hinkar. Och nyss....happ, min tur. Tack, tack... Blir en trevlig helg...

    Känner dessutom mindre rörelser sedan ett dygn, fast jag är ju så fokuserad på alla andra så kanske har missat att känna. Magsjuka på jobbet är inte populärt, så vill inte åka in heller. Känner honom, han sparkar o rör sig, men mindre än vanligt.

    Blä. Tyck synd om mig...


    Usch då! Ja jag tycker i alla fall synd om dig, låter ju asjobbigt! Tur att vi alla redan är gravida för annars hade man nog blivit lite avskräckt från det där med familj - känns ju äckligt nog att själv spy men att behöva torka andras spyor är ju sådär... Jag har ju än så länge bara erfarenhet från spyor av att man druckit för mycket billig studentsprit, men när jag läser ditt inlägg känner jag ju hur lockad jag blir av den här nyyya faaasen i liiivet
  • Seven Costanza
    WiMe06 skrev 2015-12-12 22:28:59 följande:

    Ligger här i sängen vaken själv med en föräldratidning och kan inte låta bli att bli lite bitter. Varför ska varenda jäkla barnpryl vara så dyr? Är det för att vi blivande och nyblivna föräldrar anses som ngt lättlurat byte av ngt slag?? Bara detta med skötväska!! Varför måste en skötväska egentligen vara så förbenat dyr, dem är ju oftast bara gjorda i ngt vanligt tygmaterial men det är lite extra fack här och där och kanske lite roligare tyger och den råkar kallas för just skötväska! Men ändå, varför måste allt vara så dyrt? En liten leksak att hänga över sängen 500 spänn! Näe, nu får jag nog sluta fundera på det. Är nog bara lite hormonstörd ikväll. Och sur över att jag inte kan och tänker lägga 1000 spänn på en jäkla blöj och kräkhandduksbärare fast att jag egentligen skulle vilja.


    Vad i hela friden är en blöj- och kräkhandduksbärare? Är det måhända en liten gubbe som följer en runt i bostaden och bär/slänger alla ens äckliga saker, kanske går ut med soporna också?
Svar på tråden BF Januari 2016 :)