Oerjan Lax skrev 2015-08-21 12:32:10 följande:
Allt beror på vilket statistiskt institut man använder sig av. YouGov har tydliga bekymmer med små undersökningar, få röster (röstunderlag). Det finns säkerligen bättre, mer erkända institut som använder sig av minst tusen röster som underlag för sin statistik.
Hela undersöknigen, med förklaringar, finns ju här. "Minst tusen röster":
LÄNK
1527 intervjuer har genomförts och man har frågat om en väldig massa saker, men den biten om val till Riksdagen har fått mest uppmärksamhet.
Att antalet intervjuade skulle vara lågt är egentligen inte ett problem i sammanhanget eftersom exempelvis "
trovärdiga Ipsos", som DN använder sig av och som ger lägre siffror för SD, brukar nöja sig med att intervjua runt 1200.
.
YG säger att de har 60000 registrerade. Det är deltagande konton där varje konto har angett exempelvis vilket parti man röstade på 2014.
Sedan, om jag förstår det rätt, så väljer alltså YG ut ett representativt urval i jämförelse med valet 2014. Man ser till att av de som tillfrågas har 13% svarat "
SD i valet 2014" osv. Det hjälper inte om 30000 SD:are har anmält sig som SD:are. Bara 195 stycken kommer att tillfrågas varje gång.
Fusket här skulle alltså vara att SD:are svarar "MP i valet 2014" och blir uttagen i undersökningen som miljöpartist. Och att man lyckas med det tricket minst 15 ggr per undersökning för att kunna påverka en enda procentenhet.
Hade det varit slumpmässigt urval bland de 60000 så hade oddsen för att lyckas bli vald 15 gånger i samma undersökning varit nåt i sil med 0,025^15. Om mina statistik-kunskaper fortfarande duger.
Nu när de viktar efter partisympatier redan från början vet jag inte hur man ska räkna ut det.
Men det bör vara en väldigt, väldigt liten sannolikhet att lyckas med det tricket i alla fall.
.
Och nu är det så att man tar inte ens alla 1500 ur de 60000 utan bara en del. Sedan kompletterar man med telefonintervjuer osv. Detta enligt VD:s i alla fall som fick stå och försvara sin arbetsgivare när konkurrenterna igår i media klagade på att YG hade icke-trovärdiga metoder.