Ewald01 skrev 2018-01-13 16:28:33 följande:
Men jag har nyligen sett rekommendationer från HLR rådet där man rekommendera att larma efter att man har lagt i stabilt sidoläge.
Även alla rekommendationer i tyskspråkiga länder säger samma sak.
Viktigt är att komma igång med HLR så snart som möjligt om det behövs.
Viktigt att ha lagt i stabilt sidoläge innan man ringer så att man har tid för samtalet med 112 larm.
Ja har personen en uppenbar andning så lägg i stabilt sidoläge....
Men du måste förstå att alla vet inte hur man gör, de kan inte avgöra andning många tar agonala andningsljud som att andning finns därför är min bedömning otroligt viktig.
De flesta har inte ens gått hlr-utb och om man väl gjort det är det så lätt att man inte minns något när dagen väl kommer.
Många år så stressade att de behöver mina råd för att klara av att göra något alls.
Och ska man kunna ropa på hjälp förutsätter att du är på en publik plats med människor i närheten annars går det för mycket tid
Jag kan garantera dig att du sparar tid för den drabbade att ringa direkt jag kommer ändå ställa alla frågor likadant och ibland flera gånger om eftersom saker kan ändras snabbt.
Haft flera samtal där de säger att personen andas och vid t ex tredje upprepningen har andningen upphört.