Tukt skrev 2020-06-24 20:52:03 följande:
Det var från min sida en seriöst menad tanke. Just för att det är så lätt att peka ut tydliga statusmarkörer som ett problem.
Nu tror jag nödvändigtvis idioti kostar samhället så mycket. Men kanske kommer det kosta oss samhället i slutänden
"Det är synd att alla som verkligen kan styra det här landet jobbar som taxichaufförer eller frisörer."
/George Burns.
Jag uppfattade absolut din tanke som seriös. Det var min med. Jag tror dumhet är dyrt. Mycket dyrt. Tänk bara på all fyllemisshandel, skadegörelse i form av klotter och brända bilar, eller nivåsänkning av normalgraden, typ folk som tuttar på stranden för att de prompt ska grilla trots eldningsförbud eller de som kör ner lyktstolpar för att de inte fattat att man också kan bromsa med en bil inte bara gasa.
Feta människor kostar tydligen alltid otroligt mycket i såna här trådar men det gör en hel massa andra saker också. En vårdplats för ätstörning ( svår att få i och för sig) kostar t.ex. sisådär 5000-7000/dygn. Är det ett argument för att sluta ge dem vård? De kan väl bara ta och skärpa sig och äta mer? (Inte en åsikt jag står bakom givetvis men argumentationen i den här tråden är bitvis så dum att jag får pannkramp).