Anonym (Flowwer) skrev 2025-05-27 12:11:16 följande:
Tack för du delar med dig! Jag har läst på så många ställen om riktlinjer för TSH värde ska vara för att bli och behålla graviditet. Men det krävdes att jag tjatade på min gynekolog för att hon skulle fråga en specialist inom IVF innan hon skrev ut Levaxin. Specialisten sa ?absolut, tryck ner TSH - det gör jag alltid när det ligger över 2 och personen har svårt att bli eller behålla graviditet?.
Min gynekolog sa att Sverige sticker ut gällande hur man tänker med ett normalt TSH. I andra länder är man mycket snabbare med Levaxin, speciellt inför och under graviditet.
Har du märkt skillnad i din cykel när du trappat upp medicinen?
Såklart ❤️
När jag ökade min medicin med 25 mikrogram, alltså från 100 till 125, så blev jag gravid samma cykel. Därefter har jag blivit gravid ännu en gång. Jag upplever att det varit väldigt avgörande. MEN! Om man har hypotyreos har man ofta många brister på viktiga näringsämnen. Jag äter hög dos folsyra, b-vitamin och d-vitamin!
Om du inte upplever att du får rätt hjälp med detta så sök privat till någon som har koll på läget är mitt råd❤️