• Anonym (Lina)

    Svenskars rasism

    Jag är en tjej med invandrar bakgrund och har i hela mitt liv fått höra att sånna som vi ska vara tacksamma för tryggheten och möjligheterna i Sverige. Jag är tacksam för förutsättningar och utbildningen jag fått ta del av, men bortsätt från det finns det inte mycket att vara glad för. Vad krävs för att man ska bli accepterad i Sverige? Om man gör gott ifrån sig blir man utvisad och har man medborgarskap blir man ständigt kritiserad. Det spelar ingen roll vad vi gör och der är extremt genomskinligt. Är det verkligen invandare som är problemet? 

  • Svar på tråden Svenskars rasism
  • Anonym (w)
    KillBill skrev 2025-05-25 22:41:16 följande:

    Ja det är fint. Jag tycker också att det är fantastiskt att det dödliga våldet  per capita de senaste åren är lägre än antalet dödligt våld per capita på 80-talet.


    När man läser tidningarna får man lätt intrycket av att allt blivit sämre men faktum är att färre och färre dör av dödligt våld i Sverige.


    Du tolkar statistiken helt fel. De flesta som dog av våld då hade överlevt idag då sjukvården utvecklats.

    I grannländerna och västvärlden har det dödliga våldet sjunkit med upp till 50-60% sedan den tiden, men bara med 15-20 % i Sverige.

    Sveriges kurva skiljer sig markant jämfört med Danmark, Finland och Norge. Vi borde normalt sett ha likartade kurvor.

    Men nu är det så att vi tagit emot fler migranter än vad de andra tre länderna gjort tillsammans och där ligger förklaringen.
  • EnAnonumius
    nihka skrev 2025-05-25 22:30:04 följande:
    Har du ingen vettigare respons när du blir överbevisad?
    Wikipedia är en site som vem som helst kan skaffa ett konto på och sedan sitta och editera wikiartiklar på och även skriva nya wikiartiklar.

    Så nej jag blir knappast överbevisad av en wikilänk. Bara ett önsketänkande från din sida att jag skulle ha blivit överbevisad av den.
    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • EnAnonumius
    Anonym (Svanen) skrev 2025-05-25 22:23:25 följande:
    Du måste skoja.

    Finns få saker som är mer irriterande än folk som kräver källa och sedan gnäller på källan. 
    Jadu se mitt inlägg #302..


    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • Meddelande borttaget
  • Anonym (Svanen)
    EnAnonumius skrev 2025-05-26 05:35:25 följande:
    Jadu se mitt inlägg #302..
    Jag är inte född igår. Jag vet hur Wikipedia fungerar. Anledningen till den kommentaren är så irriterande är för att den flyttar frågan från ett lärande perspektiv till ett att ha rätt perspektiv.

    KilBill förtjänar applåder för att han höjde nivån på ämnet genom att faktiskt posta källor så att man kan lära sig. Man kan tycka mycket om Wikipedia men det är bättre källor än vårt tyckande här.

    Jag är fullständigt ointresserad av vem som har rätt. Rent generellt är det förövrigt inget dåligt att ha fel. Det har alla till och från. Det intressanta är om man är förmögen att inse att när man har fel och uppdatera sin åsikt. 

    Du har dessutom många poänger i dina texter för det finns olika nivåer av aggressioner mot polis och dessutom olika frekvenser i form av hur ofta det förekommer. Svenskar har historiskt haft stor respekt för statsmakten och de som upprätthåller lagen. Fast det finns psykopater i alla samhällen som går sin egen väg. Att vi idag ser minskad respekt för polis och stat har definitivt med invandring från andra kulturer att göra.
  • KillBill
    Anonym (w) skrev 2025-05-26 01:26:55 följande:
    Du tolkar statistiken helt fel. De flesta som dog av våld då hade överlevt idag då sjukvården utvecklats.

    I grannländerna och västvärlden har det dödliga våldet sjunkit med upp till 50-60% sedan den tiden, men bara med 15-20 % i Sverige.

    Sveriges kurva skiljer sig markant jämfört med Danmark, Finland och Norge. Vi borde normalt sett ha likartade kurvor.

    Men nu är det så att vi tagit emot fler migranter än vad de andra tre länderna gjort tillsammans och där ligger förklaringen.

    Nej jag tolkar inte statistiken fel. Finland har idag högre andel dödligt våld än vad Sverige  och detta trots att Finland har haft väsentligt mindre invandring än Sverige.


     


    Hellre Arga Andersson än Kassa Kristersson!
  • ClumsySmurf
    Anonym (Lina) skrev 2025-05-17 23:48:41 följande:
    Svenskars rasism

    Jag är en tjej med invandrar bakgrund och har i hela mitt liv fått höra att sånna som vi ska vara tacksamma för tryggheten och möjligheterna i Sverige. Jag är tacksam för förutsättningar och utbildningen jag fått ta del av, men bortsätt från det finns det inte mycket att vara glad för. Vad krävs för att man ska bli accepterad i Sverige? Om man gör gott ifrån sig blir man utvisad och har man medborgarskap blir man ständigt kritiserad. Det spelar ingen roll vad vi gör och der är extremt genomskinligt. Är det verkligen invandare som är problemet? 



    Anonym (Lina) skrev 2025-05-18 03:19:33 följande:
    Anonym (Ja) skrev 2025-05-18 00:51:07 följande:

    I säkert 90% av allt gängvåld är det en person med invandrarbakgrund som skjuter, kastar granater, misshandlar eller knivhugger en annan person med invandrarbakgrund så yes det är ett stort problem. Må så vara att endast en minoritet av invandrarna sysslar med gängbrottslighet men de dominerar den fullständigt.

    Man blir accepterad i Sverige när du låter dig assimileras dvs tar till dig svenskt sett att klä sig, svensk syn på jämställdhet, förstår att en familjs heder inte bärs av kvinnorna familjen, svensk syn på djurhållning, förstår att slöjan förtrycker flickor och därför borde totalförbjudas i landet, förstår att halal/kosher och annan ritualslakt som orsakar onödigt djurlidande också borde totalförbjudas i landet, pratar bra svenska, försörjer dig själv, inte tycker att du ska ha rätt att vara ledig på ramadan eller annan ickesvensk högtid, inte utnyttjar det sociala skyddsnätet om inte absolut nödvändigt, har 2-4 barn (inte 6-8), inte snackar skit om det land som har gett dig skydd från det du har "flytt" ifrån, när invandrare inte tycker att svenska barn är dåliga för deras egna barn, dom muslim skakar du alltid hand med personer av motsatt kön.


    Invandrare är inte majoriteten av de som begår brott i Sverige och borde inte skuldbeläggas som grupp för samhällets problem. De som begår brott och är inblandade i gängkriminalitet ska kritiseras Och hållas ansvariga som individer, inte utifrån bakgrund/etnicitet. 


    Din version av att ?assimilera sig? är en identitets kris där en invandrare ska sälja sina värderingar och identitet för att passa in. Det är aldrig ett alternativ att följa någon annans villkor för att bli rättfärdigad. Det du beskriver är fördomar som är byggd på okunskap En flicka/kvinna är inte förtryckt för att hon är beslöjad. Hedersförtryck och förtryck mot kvinnor existerar i alla kulturer och handlar inte om Religon. Du kan börja med att lära dig att skilja på individ och religon. Precis som man ska skilja på zionister och judar, för att zionister som anser sig som judiska begår det brutalaste folkmordet på palestinierna gör Inte alla judar till zionister. Man ska kunna skilja på människor utan att anta i förväg😊


    jag har  svårt att förstå vad du menar.

    "Svenskars rasism"
    "Vad krävs för att man ska bli accepterad i Sverige?"
    "Det spelar ingen roll vad vi gör och der är extremt genomskinligt."
    "Det är aldrig ett alternativ att följa någon annans villkor för att bli rättfärdigad."

    Man accepterar folk på ens egna villkor och blir accepterad av andra på deras
    Man gör en avägning när man anpassar sej, man ger upp något för att få något annat och (Vita) svenskar som inte vill anpassa sej efter svensk kultur och normer 
    riskerar att hamna utanför, misstänker starkt att det är fungerar lika i ditt hemland.

    Det finns högerblivna, vänsterblivna och en massa idioter, antagligen för att svenskar har lite svårt att acceptera varandras olikheter

    Tråden handlar om rasism och inte kulturkrockar.
    Förväntar du dej någon slags särbehandling p.g.a din hudfärg?
    Hur ska det fungera i praktiken?

    Invandrare är långt i från något homogent...
    Ska svenskar anpassa sej efter flera olika kulturer medan invandrare duger som de är, om de har annan färg?
  • ClumsySmurf
    Anonym (Lina) skrev 2025-05-20 15:05:28 följande:
    Jag tror inte på omvänd rasism. Den diskrimineringen svenskar kan bemöta är aldrig ren hat av ord som är baserade på historiska förföljelser och förtryck. Att bli kallad Suedi i samband med förolämpande ord som hora av ett gäng invandrare är inget jämfört med en invandare som blir kallad för Z ordet/N ordet  av ett gäng svenskar. Som att jämföra att en svensk blir kallad vit choklad när en mörkhyad blir kallad för n boll.
    ger 'din' definition av rasism dej själv frikort om/när du är rasistisk mot vita?
    Anonym (Lina) skrev 2025-05-21 02:35:59 följande:
    Muslimer hotar judar Och pratat skit om kristna?
    Anklagade inte kristna Judarna för att ha dödat Jesus Vilket var grunden till utvecklingen av antisemitismen och förföljelsen? Anklagade inte Kyrkan Judarna för ritualmord och för att sprida pesten?



    "Den diskrimineringen svenskar kan bemöta är aldrig ren hat av ord som är baserade på historiska förföljelser och förtryck"

    "Muslimer hotar judar Och pratat skit om kristna?"
    flygrl skrev 2023-03-18 19:20:44 följande:

    @TS: Kan bara hålla med i det du skriver. All rasism dvs. oavsett vem som utsätter nån annan är bara vidrig. Är själv svart och har egna erfarenheter av utsättas för rasism men reagerar självklart också när andra utsätts vita inräknade. Kan berätta att i förskolan lekte jag mest med dom få vita barnen då jag som svart kristen unge precis som svenskarna mobbades ut av dom muslimska barnen. :/

    Jag vill leva i ett samhälle där alla har lika rättigheter och skyldigheter. Alla ska få leva i fred utan utsättas för övergrepp.

    https://www.familjeliv.se/forum/thread/82311465-dags-att-polisanmala-alla-kommentarer-mot-vita-som-hets-mot-folkgrupprasism/1/nick/82315483


    flygrl skrev 2023-03-20 23:12:36 följande:
    [...]


    Som sagt köper jag inte vi skulle ha strukturell rasism i Sverige men däremot uppskattar jag att du förstått det finns mycket rasism också bland oss med invandrarbakgrund. Det är sällan etniska svenskar utsatt mig för rasism jämfört med andra invandrare, särskilt somliga från Mellanöstern. Att arabisktalande kallar oss för abd = slav säger fan allt och där kan man snacka om strukturell rasism. Varför talas det aldrig om det här?

    I förskolan fick varken svarta kristna eller dom fåtal vita barnen leka med muslimska barnen (med vissa undantag!) så vi lekte med varandra i stället. F*****g segregering redan i förskolan. :/



    Men jag känner också svarta som avskyr vita och mest av allt judar då man ger dom skulden för slaveriet. Adolf Hitler ses som en stor och klok man. Det slutar alltid i bråk när jag påpekar att Hitler och nazisterna föraktade även svarta.
    Rasism är så jävla tröttsamt. All rasism that is oavsett vem den riktas mot. För all lives matter ffs! :/


    www.familjeliv.se/forum/thread/82311465-dags-att-polisanmala-alla-kommentarer-mot-vita-som-hets-mot-folkgrupprasism/1/nick/82315483


     







  • ClumsySmurf
    Anonym (Thor) skrev 2025-05-18 02:20:42 följande:
    Svenskars rasism Rasism är ett dokumenterat och mycket allvarligt samhällsproblem i Sverige, även om majoriteten av befolkningen tar avstånd från rasistiska åsikter. Rasismen i Sverige yttrar sig på flera olika sätt och drabbar särskilt vissa grupper, såsom afrosvenskar, judar, muslimer, romer och samer.

    Rasismens rötter i Sverige sträcker sig tillbaka till svensk kolonialism, slavhandel och statliga ideologier som legitimerade förtryck av bland annat samer och människor av afrikanskt ursprung. Dessa historiska processer har format dagens strukturella och institutionella rasism.

    Rasism i Sverige tar sig uttryck i diskriminering på arbetsmarknaden, i skolan, inom vården, på bostadsmarknaden och i kontakt med myndigheter. Personer med utländsk bakgrund rapporterar ofta att de utsätts för diskriminering vid jobbsökande eller i vardagliga situationer, såsom restaurangbesök. Afrosvenskar och muslimer är särskilt utsatta för stereotypa fördomar och diskriminering. Diskriminering och trakasserier inkluderar även fysiskt våld och hatbrott.

    Sverige har enligt OECD störst segregation på arbetsmarknaden i Europa utifrån utländsk bakgrund jämfört med utbildningsnivå. Hudfärg, etnicitet och religiös bakgrund påverkar i mycket hög grad indvandrarnas möjligheter till arbete.

    Brottsförebyggande rådets statistik visar att hatbrott med rasistiska motiv är ett återkommande problem. Antalet polisanmälda hatbrott med rasistiska motiv är betydande och innefattar bland annat antisemitiska, antimuslimska, antiziganistiska och antisvarta hatbrott. Nej, det är inte ditt fel att rasismen finns. Det är rasisternas problem. Oavsett hur bra du är är du, som invandrare, aldrig tillräckligt bra för rasister.
    Anonym (Thor) skrev 2025-05-19 10:05:44 följande:
    Anonym (Emilie) skrev 2025-05-19 08:57:57 följande:
    Men de som utför hedersvåld är ju också psykfall. Det är väl det som är grejen som folk frågar sig. Måste det ha ett särskilt namn bara för att förövaren har ett visst ursprung eller rör det sig om sjuka jävlar i alla dessa fall?

    Ingen normal person dödar andra med uppsåt. Man måste vara ett psykfall. 
    Som du själv förstår försöker man här rättfärdiga och normalisera våldet som utövas av svenska män mot kvinnor. 

    Anonym (Thor) skrev 2025-05-19 11:58:12 följande:
    Anonym (X) skrev 2025-05-19 11:33:20 följande:
    Svenskar till skillnad ifrån invandrare har inte backup ifrån hela släkten. 

    Om en svensk dödar sin kvinna finns det ingen som vill umgås med honom och dom försöker se till så att han åker in i fängelse.. 

    När invandrare gör det försöker dom skydda mannen ifrån snuten. 

    Kom aldrig och påstå att du är samma person eller bättre här än vi. 
    För kvinnan som dödas är det ingen skillnad alls. Att relativisera våldet mot kvinnor som begås av svenska män, bara för att de är svenskar, är vidrigt. Rasisterna bryr sig inte om kvinnor alls utan har en rasistisk agenda när de pratar om hedersvåldet. Just rasisterna brukar vara de mest våldsamma mot kvinnor. Allt våld mot kvinnor ska fördömmas.
    "För kvinnan som dödas är det ingen skillnad alls."

    Det ingen skillnad för den som blir dödad om det är av sin man eller sin egen mamma, pappa och släkten för att de som föräldrar har skuld i sin dotters beteende? För att hon kanske ville anpassa sej efter kulturen i landet hon bor i?

    Är det någon kulturrelativistisk vålds relativiserande rasismforskare som sagt det?

    "Rasisterna bryr sig inte om kvinnor alls utan har en rasistisk agenda när de pratar om hedersvåldet"

    Och de som automatiskt stämplar prat om hedersvåld som rasistiskt bryr sej ju väldigt mycket om de som blir utsatta för våld? Idag, när detta har debatterats i över 10 år bör de ju ha fattat att de är möjliggörare.

    "Dessa historiska processer har format dagens strukturella och institutionella rasism."

    Jag kladdade ihop empel på strukturell rasism för ett par år sedan, vad tycker du om det?
    ClumsySmurf skrev 2023-03-22 21:59:49 följande:
     Det går ju alltid att göra ett argugument för något som saknar fast definition eftersom det saknar fast definition men det är svårare att få någon att hålla med.
    Jag har markerat det som gör att lite vad som helst kan bli strukturell rasism som t.e.x när när man hjälps åt att hjälpa men stjälper, lär sej inte och fortsätter.
    Så blev vi alla rasister
    Om forskning som bländar och förblindar
    [...]
    I Bortom Vi och Dom (SOU 2005: 41) heter det att "[d]en strukturella/institutionella diskrimineringen är inte förbunden med individernas avsikter eller åsikter; den kan både förstärkas och ifrågasättas oavsett individernas intentioner3 En mer legalistisk definition tillhandahålls i en annan utredning: "Strukturell diskriminering innebär med andra ord att principen om människors lika värde inte upprätthålls, och är därför ett allvarligt demokratiskt problem för hela samhället och inte enbart för de grupper som drabbas. Strukturell diskriminering handlar därför till stor del om att lagar, föreskrifter och principer som redan finns inte efterlevs."

    Trots snedstrecket i det första citatet är strukturell diskriminering inte detsamma som institutionell diskriminering. Den institutionella diskrimineringen är i begreppsligt avseende en delmängd av den strukturella. Strukturell diskriminering försiggår inte bara i institutionella sammanhang, utan innefattar också till exempel vardagsrasism och liknande som inte är bundna till institutionella ramar.

    Det är ett kontroversiellt begrepp, inte minst på grund av att den strukturella diskrimineringens begreppsliga innehåll har expanderat och emellanåt förmedlas intrycket av att strukturell diskriminering är synonymt med strukturell rasism.

    Sammantaget är konsekvensen av den strukturella diskrimineringen och rasismen att grundläggande mänskliga rättigheter i dagens Sverige undertrycks.

    sociologiskforskning.se/sf/issue/download/2781/696
    STRUCTURAL RACISM AND HEALTH INEQUITIES - PMC

    Structural racism is defined as the macrolevel systems, social forces, institutions, ideologies, and processes that interact with one another to generate and reinforce inequities among racial and ethnic groups (Powell 2008). The term structural racism emphasizes the most influential socioecologic levels at which racism may affect racial and ethnic health inequities. levels at which racism may affect racial and ethnic health inequities. Structural mechanisms do not require the actions or intent of individuals(Bonilla-Silva 1997). As fundamental causes, they are constantly reconstituting the conditions necessary to ensure their perpetuation (Link 1995). Even if interpersonal discrimination were completely eliminated, racial inequities would likely remain unchanged due to the persistence of structural racism (Jones 2000).

    www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4306458/
    Kimberle Crenshaw kritiserade något för 30 år sen
    Mapping the Margins: Intersectionality, Identity Politics, and Violence against Women of Color
    Kimberle Crenshaw
    www.jstor.org/stable/1229039

    There is also a general tendency within antiracist discourse to regard the problem of violence against women of color as just another manifestation of racism. In this sense, the relevance of gender domination within the community is reconfigured as a consequence of discrimination against men. Of course, it is probably true that racism contributes to the cycle of violence, given the stress that men of color experience in dominant society.
    [...]
    Moreover, while understanding links between racism and domestic violence is an important component of any effective intervention strategy, it is also clear that women of color need not await the ultimate triumph over racism before they can expect to live violence-free lives.

    Not only do race based priorities function to obscure the problem of violence suffered by women of color; feminist concerns often suppress minority experiences as well. Strategies for increasing awareness of domestic violence within the white community tend to begin by citing the commonly shared assumption that battering is a minority problem. The strategy then focuses on demolishing this strawman, stressing that spousal abuse also occurs in the white community. Countless firstpersons tories begin with a statement like, "I was not supposed to be a battered wife." That battering occurs in families of all races and all classes seems to be an ever present theme of anti abuse campaigns. First person anecdotes and studies, for example, consistently assert that battering cuts across racial, ethnic, economic, educational, and religious lines. Such disclaimers seem relevant only in the presence of an initial, widely held belief that domestic violence occurs primarily in minority or poor families. Indeed some authorities explicitly renounce the "stereotypical myths" about battered women. A few commentators have even transformed the message that battering is not exclusively a problem of the poor or minority communities into a claim that it equally affects all races and classes. Yet these comments seem less concerned with exploring domestic abuse within "stereotyped" communitiest han with removing the stereotype as an obstacle to exposing battering within white middle- and upperclass communities.
    [...]
    The effort to politicize violence against women will do little to address Black and other minority women if their images are retained simply to magnify the problem rather than to humanize their experiences. Similarly, the antiracist agenda will not be advanced significantly by forcibly suppressing the reality of battering in minority communities. As the 48 Hours episode makes clear, the images and stereotypes we fear are readily available and are frequently deployed in ways that do not generate sensitive understanding of the nature of domestic violence in minority communities.
    Det handlar om brott mot mänskliga rättigheter | Kvinnotryck
    Amineh Kakabaveh, riksdagspolitiker

    Amineh, du är ju en av dem som pratar mycket om och driver frågor om hedersrelaterat våld. Var skulle du säga att debatten kring hedersförtryck står idag inom kvinnorörelsen och vänstern?
      -Det råder en tystnad bland feminister i offentligheten kring just hedersförtryck. Invandrarkvinnor som försöker nå ut med sina erfarenheter blir ofta nertystade av svenska feminister, som tycker att "Vadå, gäller inte våld alla kvinnor?" Jag menar så här, förtydligar Amineh Kakabaveh: Etniskt svenska kvinnor kan fritt tala om det våld de utsätts för, men när kvinnor och barn med utländsk bakgrund och kvinnor utsatta för heders­våld vill tala om det tystas deras erfarenheter ner och omnämns som rasism. Föreställ dig att svenska kvinnor och flickor kastades ned från balkonger, tror du att denna tystnad hade rått då?


    Du menar att tystnaden som du talar om, har sitt ursprung i rasism eller diskriminering?
      -Jag menar att de är relativister. De relativiserar bort barnäktenskap och slöjtvång på barn och framställer det som antirasism. Det är som om man inte litar på oss som har jobbat med frågan ända sen vi bodde i våra ursprungsländer.


    - Hedersvåldet förekommer i religiösa diktaturer och är ett internationellt problem. I Iran sitter kvinnor fängslade för att de vägrar använda slöja. Här i Sverige talas det mer om rätten att
    använda slöja. I mitt land reser man sig mot islamism!


    www.kvinnotryck.se/det-handlar-om-brott-mot-manskliga-rattigheter/




  • ClumsySmurf
    KillBill skrev 2025-05-26 07:40:48 följande:

    Nej jag tolkar inte statistiken fel. Finland har idag högre andel dödligt våld än vad Sverige  och detta trots att Finland har haft väsentligt mindre invandring än Sverige.


     



    Varandras raka motsatser

    Den finska och den svenska mannen framställs som varandras raka motsatser. Den ena är hård, aggressiv och maskulin, den andra mjuk, kärleksfull och feminin. En alkoholiserad machovilde möter en glad mysbög. Åtminstone är det så i de olika parodier som finns på Youtube.



    ">Jarmo
    är en riktig machoman som åker till Sverige för att lära svenska män hur riktiga män ska vara. Humorprogrammet Partaj har skapat en hel serie av den här ruffiga rollfiguren. Parodin utgår från en finsk byggvaruhuskedjas reklam, där en bister Jarmo Mäkinen har huvudrollen.


    Samtidigt är finska män inte bara hårda och aggressiva i svenska parodier ? de är även alkoholiserade. Robert Gustavsson demonstrerar här
    ">den finska fyllan
    i tv-programmet Time out. Så låter det när en finne blir full. Man går igenom fem olika faser, tystnad, glädje, melankoli, ilska och slutligen ? koma.


    Men hur framställs då den svenska mannen i finska parodier? Här är ett klipp från finska humorprogrammet
    ">Kummeli.
     Lennart och hans partner på en seglbåt. Klädda i mysiga ylletröjor kramar de, och tar på, varandra. De spelar gitarr och sjunger och ? duschar ihop.


    www.sverigesradio.se/artikel/5722310
Svar på tråden Svenskars rasism