Anonym (Tredje) skrev 2025-12-02 14:31:23 följande:
Precis fått svar på nipt. Inget avvikande utan bebis är frisk.
Kommer fortsätta med ett tabu ämne.
Besvikelse över kön. Har två pojkar sedan innan som jag älskar mest av allt. Har mått sååå annorlunda med illamående och kräkningar. Vid nipt sa bm att det såg ut som en flicka. Medveten att det kan ändras.
Fick idag veta att det är ytterligare en pojke. Varför kan jag inte få en ynka flicka? Vill så gärna ha en med de fina kläderna, borsta håret och se dra runt med dockor.
Och jag vet att det är många som blir arg på mig för det finns alltid dom som har det sämre. Känner mig så besviken just nu.
Hej
Jag har bf 7e juli så tillhör egentligen inte denna grupp men brukar läsa tråden ibland ändå.
Såg ditt inlägg och jag förstår till 100% hur du känner. Jag har två pojkar och väntar vårt 3e barn nu, en överraskningsbebis som inte var planerad. Jag försöker ställa mig in på en pojke till för det är tydligen det vi får känns det som. Men när jag väntade 2an och som jag då trodde skulle vara vårt sista barn så önskade jag med allt jag hade att det skulle vara en flicka, bröt ihop efter rul när vi fick veta att det var en till pojke och med det en massa skuld och skam känslor.
Jag trodde till och med att jag inte skulle älska min bebis om det inte var en flicka som kom, så blev det ju såklart inte å han är det finaste som finns.
Men jag gick till en kurator också för att få ventilera och sortera i alla känslor.
Det blev ett långt inlägg nu men ville verkligen visa att du inte är ensam och vi är fler som förstår hur du känner.