~*~* Termometer beroende vänner~*~*
fealin - de är ingen fara
fealin - de är ingen fara
Hs Bobbo - Fy vad jobbigt du måste ha det när den äggstocken är i gång
Är detta under äl?
Nej, jag har inte märkt att det gör ont på nån särskilld sida. Det gör typ ont från där revbenen slutar och ner till låren typ, hela varvet runt dessutom. Värker, ilar och typ.. krampar.
Vad menade du med att det inte fungerade (ang nr 2)? Att du inte kunde gå på toaletten eller? Det kan inte jag i alla fall. Men det känns lixom som om det skulle behövas.
phu.. har varit bättre ett tag nu men jag tror det är på väg tillbaka. Hoppas inte.. Tack för att du svarade och för kramen.
n1ettan - Kram till dej. Du verkar ha det jobbigt nu. Hoppas att ni kan lösa problemen.
Athena78 - Jag har också börjat känna att det är väldigt stressande/jobbigt att tempa. Funderar därför på att sluta tempa efter att jag fått äl bekräftat. Alltså så att jag slipper det innan bim.
Det kankse är något för dej också om du inte vill sluta tempa helt?
Kramar
Athena78 - Ja du gör ju självklart som du själv känner. Tänka igenom det lite till nästa månad.
Jessica26 - tack.
Thessis77 - Kramar tillbaka. Fy vad trist om hon är på väg.
Inte komstigt att jag hade så ont i går föresten..
Det var inte lite som kom, menar jag. Alltså, sjukt mycket faktiskt (och nu ska ni känsliga sluta läsa!), med massa svarta slemmiga klumpar (förmodligen kaugulerat blod).
Fy alltså! Och jag som alltid har de minsta tampongerna och trosskydd. Det kommer man inte långt på nu.
Hs Bobbo - ok, tack för att du svarade. Jag hade ju ont när jag fick mensen ja. Så det har nog inte med äl att göra. Ska fråga när jag ringer gyn på onsdag iaf.
Hej! Orkar tyvärr inte skriva så mkt eftersom jag är så trött. Men har läst det mesta och håller tummarna för er som är nära/runt bim
Tänkte bara uppdatera lite hur det har gått om nån vill veta.
Jag har fått mindre mensvärk i dag och normalare mens. Förutom i morse när det kom en gegig rosa klump. Gillade de svarta bättre då det är tydligt att det är levrat blod.
Har varit lite orolig för att något ska vara fel eftersom det är så konstigt. Men de har inga tel tider på gyn. Men imorgon ska det iaf gå att ringa. Ska ändå ringa dit och höra blodvärden (pergo) och sånt. Så då ska jag fråga om jag behöver oroa mej för att livmodern ska ramla ut eller nått.
Ha det bra alla. Kram
johto - På äl tester som inte är positiva brukar test-strecket blekna efter 10 min på mirres iaf.
Mina positiva har dock stannat kvar och varit lika starka (starkare) i förhållande till det andra.
Men all streck blir mer lila i stället för rosa.
Dock fick jag positivt nästan direkt när jag fick ett sånt där jätte starkt streck. Alltså när kisset färdades över remsan.
Om det var lika starkt som det andra så tror jag att du kan lita på att du har äl. Eller iaf ta det som en vink.
pilsa - Jag har funderat på det. Men vet inte hur stor chansen är när jag testade neg dagen innan (det var ju iofs innan bim).
Men jag ska höra med de på gyn iaf. De kanske har något svar. Annars får jag väl veta det nästa månad om jag får mens då (hoppas inte). Då ser jag ju om den är lika eller inte.
De i pergo tråden verkar inte heller känna igen att det blir så här av pergon. Så det verkar skummt.
Ang chart overlayen. Du vet att den bara syns på hemsidan väl? Inte på den man ser när man loggar in, bara den vi har länkat i tråden. Tänkte om det var där felet låg. kram
pilsa - ok
Då vet jag faktiskt inte
Ne, det verkar ju inte normalt. Vill ju inte behöva va med om ett mf. Men skulle på något sätt kännas tryggt om jag visste vad det var och inte behöva ha det så här hela månaden. tror också att testet kan ha varit för tidigt.
Hoppas bara jag inte behöver vänta med pergon. Ska ju resa bort utan sambon ca. 2 dagar efter planerad äl. Så det får inte bli senare.
skalis flicka - Titta gärna i mitt galleri (starka bilder). Där har jag jätte många äl test.
Alla är tagna under en och samma cykel (men det vara på 80 dagar). Det var runt de 3 sista bilderna som äl ägde rum.
Alla andra är negativa. Dock finns det ett, tror det är typ 4-5/9 eller nått sånt som man kan tolka som pos (beroende på hur man är).
Mina test är mirres men jag tror de är ganska lika billiga testers.
Man läser av dem genom att jämföra teststrecket med kontrollstrecket. (I mitt galleri ligger teststrecket, det viktiga, åt höger).
Är de lika starka eller teststrecket starkare än kontrollstrecket så har man äl.
Man får ofta ett streck (men svagare än de andra) oavsett vart man är i cykeln. Men innan äl så kan de bli starkare. Men du ser hur det kan variera under cykeln i mitt galleri.
Fråga gärna om det är något du undrar.
Lycka till!