• m2rru

    Barn i kundvagn ???

    Har många gånger sett i affärer att folk har sina lite större barn sittaden i själva kundvagnen. Med ytterkläder och smutsiga skor på sig . Tycker faktiskt att det verkar lite ohygieniskt med tanke på att vi som handlar har ju faktiskt våra matvaror i vagnarna. Må så vara att det mesta är paketerat, men ändå grejerna skall ju in i våra skåp sedan.

    Nu vill jag veta om ni verkligen tycker att det är rätt.


    Svammelhund - skulle ni hitta mig nån annanstans så hjälp mig hem. www.familjeliv.se/Forum-11-241/m14441179.html
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-12-03 13:27:16:
    Får väl lägga inlägget här, eftersom det verkar inte vara någon som läst den i tråden.

    Nu är det ju så att jag har ingen bacillskräck, hur skall jag kunna ha det med 2 stora hundar som är precis överallt, och då menar jag överallt. Men jag har hört massor med personer som reagerar på det. Främst då äldre.
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Barn i kundvagn ???
  • Baronessan
    CeeJay skrev 2006-12-03 19:04:11 följande:
    Jag har jättesvårt för personer som dömer ut andra bara genom att se dem i några minuter i en affär varesig det gäller att ha barnen i kundvagnen, barn som springer iväg och har ner en flaska olivolja eller ett barn som skriker hela tiden.Supertrist att man direkt tänker att föräldern är slapp och barnet är ouppfostrat! *grrrr* Det kan ligga jättemycket annat "bakom" vissa beteenden som ingen annan vet om; tex sjukdom, utåtagerande barn pga separation, dödsfall osv osv osv för att gå till det mest extrema.Har så svårt att se varför man kan dömma någon utifrån en 2,5-åring som lever rövare i en affär? Vissa barn ÄR mer "ävertyrslystna" och vissa barn är "kuvade" till små mesiga änglar som bara går brevid Och allt däremellan är ju också "normala barn".. Jag har fått många blickar då jag låtit båda mina barn sitta i kundvagnen.. MEN jag har ingen lust att förklara mig och jag är definitivt inte en slapp morsa och jag har definitift inte något lust att "förklara mig" varför jag gör det valet. Det är ingenting som skadar vare sig mina barn, mig själv, andra barn eller andra människor i affären.
    BRA SKRIVET!!! *spontanapplåd*
    Inside me is a skinny girl crying to get out. But I can usually shut the bitch up with cookies!
  • Sallisen

    Helt okej!

    Den som lägger nåt i matväg i en kundvagn utan att först ha lagt det i en påse får i så fall skylla sig själv. Allehanda äckel kan ju ha varit i den där vagnen (och då pratar jag inte om barn i ytterkläder).

    Tänk på att många vagnar står utomhus för det mesta, vem vet vad för djur klättrar i dem och gör sina behov!!!!!!!!


    ... och han skall torka bort varje tår från deras ögon... Upp 21:4
  • Lilja84

    Jag tycker det är helt okej , ja menar tänk bara på hur många suttit och tagit en skit , inte tvättat händer och går iväg till affären , pillar på tex grönsaker osv , pillar med mynt och sedlar när dom ska betala , mynten ges till en annan människa osv osv .
    Eller dom som nyser rakt över livsmedelena ,petar sig i näsan och torkar av på valfritt ställe i affären .

    En unge i en kundvagn är nog en av dom mer hygieniska saker som förekommer bland smuts i en affär


    Livet kan ge dig skit ibland , men då plockar man upp det och slänger det i soporna
  • Maggis

    Lite märkligt att ett sånt här struntämne lockar fram en del så fruktansvärt otrevliga svar.Fundersam

    I övrigt kan jag bara instämma med CeeJay; väldigt vad snabba en del är med att dra slutsatser av en sak de ser i en ögonblicksbild. Genast har man en fix och färdig uppfattning om den personen utan att egentligen veta ett skvatt. Jaja. Det säger mer om deras sätt att se på omgivningen än om de föräldrar som, faktiskt, gör det bästa för att få saker att funka på ett mindre stressfyllt sätt. Jag kan inte bry mig mindre om hurvida barnen transporteras i vagn eller går själva i en affär. Det skadar inte mig det minsta så varför skulle jag?

    Däremot vet jag precis hur det är att handla med en aktiv och nyfiken 3-åring som är på sitt "bästa" humör. Så jag kan inte klandra dem som hittat ett smidigt sätt att ta sig igenom en affär utan risk för hjärnblödning. Min vägrar att åka vagn så våra rundor kan utvecklas till små äventyr ibland.


    //Maggis
  • CeeJay

    Tack för den positiva responsen jag fick på det jag skrev Härligt att man inte är ensam om att inte vara dömmande av andra.

    Tycker som sagt att det är en egen sneddriven syn på saker och ting som oftast gör att man gör dessa antaganden och har dessa fördommar - som tex att överviktiga är dumma i huvudet och lata. Lite ot men ändå så jävla viktigt i alla sammanhang när man "bedömmer" människor - att inte bara alltid utgå från sina egna referenser, upplevelser och fördomar! Oavsett vad det gäller kan man kanske tagga ner lite och tro det bästa om andra istället för att alltid dras på sina förutfattade meningar.

    Och hallå - barn i en kundvagn? Vilket världsproblem löser det om det skulle förbjudas ? Nä lägg ner energin på annat istället!

  • Heisan
    Linda1976 skrev 2006-12-03 12:47:26 följande:
    Nu blir det lite ot, men oavsett vad det gäller så ÄR det många föräldar som är slapphänta och låter barnen styra och ställa.... Kanske är bättre att slänga in ungarna i effektförvaringen vid utgången A true lady never travels behind less than twelve cylinders.
    Men guud vilket bra råd..*tar till mig det direkt..* Effektförvaringen here I come....
  • Molnet

    CeeJay, jag håller verkligen med dig! Det är så jäkla lätt att uttala sig fördömmande och rikta en massa fördommar mot folk det första man gör istället för att tänka ett varv till och, om man inte vet, så åtminstonne tänka sig in i, att det kan finnas en massa förklaringar bakom som inte alltid bottnar i egoism, släpphänthet och ren elakhet. Det kan finnas sånt som vi inte har en aning om!

    Tänka sig, alla är inte perfekta små kärnfamiljer med prydliga små inhandlingslistor, perfekta storhandlingsplaneringar och rena snytna barn


    Folk skulle verkligen behöva se saker ur ett mer positivt perspektiv än sitt eget negativa och fördomsfulla, det håller jag med dig till 100%!

  • vildamamma

    har inte kollat tidigare i tråden, men dom varorna du har stapplat i vagnen. vem 17 vet vilka som har pillat omkring i korgen me frallorna, grönsaker, lösgodis, ägg m.m. utan å tvättat händerna efter å varit på toa eller precis snorat/nyst/hostat/klia sig där solen aldrig skiner... i handen.

    sen alla vagnar som stått ute. vem 17 vilka äckliga fåglar sutttit å kissat i å allt annat som forslat me naturen som regn??? går f*n inte å tänka så. man blir då knäpp å än så länge lever man utan problem...

    visserligen skall inte en 13 åring sitta i vagnen men hellre att en 3 åring sitter ån att den springer å kletar gurka över halva affären =)

  • Koff

    Hellre en unge i vagnen än en som springer framför mina fötter.

Svar på tråden Barn i kundvagn ???