Avskaffa systembolaget?
Ja!
Bort med spritmonopolet, helst igår men idag går också bra.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-01-14 18:38:32:
Och nej, jag vill inte avskaffa spriten.
Jag vill köpa den på Ica.
Ja!
Bort med spritmonopolet, helst igår men idag går också bra.
Cissin3! Jag jobbar med vin och då också med monopolet. I det stora hela ett väldigt spec. sätt att jobba(typ bara Sverige, Norge och Kanada som har monopol) men också väldigt betryggande för konsumenten. Specialbutiker är bra men då blir det ännu längre till butiken för de allra flesta.....
Sorry, att jag stavade ditt namn fel Ciccin3! Såg det nu.
Be dom ta hem den sotrtens wisky ex?, det kommer bli ett miljöproblem då. tänk om man måste ha e miljon extra körningar för att folk är kräsna?.
Är det inte lättare att ha spriten på ett visst ställe där dom även har spritkunnig personal?.
märker att det inte är lönt att fortsätta efter dessa svaren
"Att sortimentet blir sämre? Nej, utan monopol kan man göra spec-butiker med fantastiska sortiment."
JA det KAN mna men det finns väldigt FÅ sådana utomlands varför skulle de funka här då
"Att butikerna inte kollar leg? Jo, man kan ha avdelningar i butiken där man köper alkohol, då blir kollen som på bolaget."
JA det kan man ha.. helt säkert MED prisökningar lägg ner ett bolag och fördela den försäljningen på 5-15 butiker vilken personal skulle??
"Att alkoholisterna super mer? Nej, alkoholister, narkomaner osv, finner det dom söker oavsett."
JA det är sant men locka ngn som är beroende av nikotin/socker/narkotika eller alkohol och du kommer att få fler med beroende problem
"Att ungdomar super mer? Nej, däremot så super Svenska ungdomar mer än många andra ungdomar i världen, problemet ligger alltså inte där."
NEJ Svenska ungdomar super inte mer än i andra länder tvärtom!
"Att vuxna super mer? Vuxna människor är vuxna människor, vuxna människor måste ta ansvar över sina egna liv, ÄVEN i landet lagom där vi är vana att alltid bli omhändertagna.
Och dessutom får vi ju inte chansen att bevisa motsatsen, då är det lätt att sitta och säga hur det skulle bli."
Jag behöver inte testa amfetamin eller att stånga ett Lok för att veta att det inte är så slugt, det är erfarenhet
vuxna människor dödar varandra det gör inte barn kanske vi skulle överlåta till barnen att bedöma om föräldrarna ska få dricka ngtmed alkohol i ,,,,
Jag vet inte.....har faktiskt inga bra argument egentligen men mig gör det inget om systemet finns kvar faktiskt.
Helt Ok om man inte är så intresserad och bara väljer bland ett par olika, billiga sorter. Men då mister vi också reklamationsrätten på dåliga flaskor, fagkunnig hjälp för den som skulle önska etc. Kan lova dig att utbudet skulle bli monotont då de stora "brand" producenterna köper sig "hyllmeter".
Varför skulle det INTE funka här?
Varför skulle det bli prisökningar? Det blir en inkomst såväl som en utgift för butiksinnehavaren.
Svenska ungdomar super mer, och på ett annat sätt än många andra ungdomar i världen, googla.
vuxna människor dödar varandra det gör inte barn kanske vi skulle överlåta till barnen att bedöma om föräldrarna ska få dricka ngtmed alkohol i ,,,,
-Va det där ett argument?
Hela spritkulturen i Sverige behöver ändras, det är inte förbuden som får oss att låta bli, det är hela inställningen som är fel.
Min fasta övertygelse är fortfarande att vi inte är så annorlunda som människor att vi inte skulle klara av det resten av världen klarar av.
För jag kan inte förstå varför.
ciccin
googla själv.. jag vet inte i vilken värld du lever i men det är inte den världen jag mött på mina resor och de har inte varit speciellt många till chartermål...det räcker att jag tar tåget en timme bort för att se Danska kiddz vara värre än Svenska ungdomar
valfrihet är tydligen ditt ledord det fungerar lika bra som marxsismen på pappret men sen faller det men vill du ta kostnaden för ett experiment "eller det är bara för att" som du argumenterar för valfriheten?