White Trash
Det verkar nästan vara det nya "inne" ordet på FL
Men vad betyder igentligen WT för dig igentligen?
Vad står begreppet för i dina ögon?
Muckarn
"Avskyr stämplar och kommar alltid att göra½! "
Du stämplar ju mig som trångsynt.
Hur var det nu?
Moomin: ja just det. HAHAHA
Att säga att ett barns namn är WT/överklass eller ngt annat speglar inte barnet. Det är bara så att vissa namn kan man ha en åsikt om. Inte en åsikt som man apliverar på barnet ifråga.
xxmeyaxx
"Är det så hemskt då? Att vara outbildad, arbetslös och fattig då?"
Du kanske har snappat upp att det är förknippat med lågstatus natt illhöra underklassen, samtidigt som man har hög status om man tillhör överklassen, vare sig du eller jag gillar det eller ej. Det är bland annat därför alla unga tjejer ska ha speciella märkesväskor och kopierar Madeleine Bernadottes klädstil.
"Visst är det hemskt att inte ha pengar. Men man är ju absolut inte mindre värd för det.
Och jag tror inte att någon av alla dessa Kevinsar anser att deras mamma / pappa är hemsk för att dom gav honom en namn som folk anser vara WT. Mitt namn är WT a la 80-tal. Jag har då aldrig lidit."
Har du missat de hundra inläggen där jag och andra skrivit att vi inte heller anser att klasstillhörighet avgör en människas värde?
""Är ditt namn Kevin? Guudd, så WT" är samma sak som att säga:
"Är ditt namn Kevin? Din mamma är arbetslös va? Och din pappa är säkert rätt outbildad?"
Vad jag vet har ingen här sökt upp en Kevin och påtalat detta för honom. Vi diskuterar saken på ett forum.
WT är också att springa runt i noppiga mysbyxor med gällivarehäng, bullig täckjacka, cigg i ena mungipan och en LV-väska dinglande i handen
Illuvia: WT trash handlar inte enbart om kapital nej. Inte i rena pengar. Det handlar också om ett kulturellt kapital och om att kunna koder som visar vilken samhällsklass man tillhör. Sedan ser jag absolut inte ned på "underklassen", jag tycker givetvis folk ska få ha låg lön, titta på såpor, röka och handla på Rusta och i stort leva på ett sätt jag kallar WT om de trivs med det. Däremot är det inte okej att medvetet låta bli att söka arbete mm vilket för MIG fram för allt faller inom kategorin WT. Att man är nöjd med att "gå på bidrag" och tycker soc har det största ansvaret för ens eget liv oavsett hur man lever.
Eftersom det verkar helt ok att spä på fördomar om wt, underklass osv här på FL, så vill jag gärna spä på lite med mina egna fördomar. Det har skrivits i andra trådar om att man troligtvis inte lär träffa på någon kirurg i framtiden med wt-namn. Synd i så fall, för jag skulle verkligen lita mer på en kirurg med wt-namn om jag ens visste vilka namn som är wt (verkar ju vara alla nyare populära namn som inte ärvt av gammelfarmor, mormor etc). Jag har en väninna med arbetarbakgrund som är läkare och det hon berättat om alla dessa läkarbarn som utbildar sig till "familjeyrket" och deras syn på vårdtagare och omsorg gör mig mörkrädd. Hellre då en läkare från underklass som kämpat sig genom en tuff utbildning av genuint intresse för människor och omvårdnad, än överklassbarn som vill ha ett statusyrke som passar familjens fasad.
Ok, en kommentar från mig som lånat "Jag och mina killar", för några sekunder.
Först och främst, White trash kan jämställas med Black trash, och är därför ingen rasjämföreslse. Som jag ser det så representerar WT det slentrianmässiga handlandet i samhället som leder till negativa konsekvenser. WT har därför ingenting med klasstillhörighet att göra. Ett exempel på WT är exempelvis en väl sammanhållen grupp som, tack vare sin inskänkthet, ser snett på andra grupper inom samhället. En sådan grupp skulle kunna vara både högutbildad och lågutbildad, så därför är utbildning heller ej av relevans.
Det vesäntliga i frågan handlar om synen på andra människor. Spelar det egentliget någon roll huruvida en person tjänar massvis med pengar eller om personen ifråga går på socialbidrag. Orsakerna kan faktiskt motivera detta. Det viktiga är hur personen ifråga agerar, eller arbetar mot/med sina medmänniskor.
/Fredin
Jag och min karl har en teori om att alla killar med namn som slutar på y är/blir kriminella.
Y-namnsförbannelsen!
"Detta fenomen ser man också på landets fängelser och anstalter där det finns en överrepresentation av fångar med Y-namn; Conny, Sonny, Jimmy osv."
www.sourze.se/default.asp
Den dör länken hade jag missat. Tack BS!
WT står väl för world trade? Vitt skärp vad är nu detta? Är det alla ni 17 åriga tjejer som är "lyckligt" gravida med barnens pappa som spelar ps2 hela dagarna och kallar er hora samtidigt som han sätter på er bästa vän?
*gillar att stämpla, både här och A-kassa*