• Fridapida

    Smink Smink Smink!

    Nu är hösten här och solbrännan är ett minne blott! Huden förlorar lite av sin lyster. Mina första två tips är därför:

    i.d. clear/bare radiance
    blanda i foundationen eller lägg på efteråt. Huden få fin och frisk lyster omedelbart.

    ACO bronze gel
    en lätt gel som ger någon nyans mörkare hud. För ansiktet - blanda i dagcremen, för kroppen - smörj in efter body lotionen.

    På hösten och vintern har man ofta en mer täckande bas och för att hindra att foundationen lägger sig i porerna, speciellt runt näsan, gillar jag:

    Clinique pore minimizer instant perfector
    en pudrig creme som lägger sig i porerna och ger en slät och len yta. Läggs före foundationen och gör porerna i stort sett osynliga. Tvättas lätt bort. Trolleri!

    Min senaste favorit att sota med:

    Devil dust Make up store
    ett snyggt mörkt lila eyedust som är lätt att jobba med. Passar dessutom utmärkt ihop med Make up stores storsäljare Muffin.

    Trevlig höst!

    Den förra tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m21743107.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-10-02 22:48:27:
    Gillar du mineralsmink? Här följer länkar till några sidor där du kan köpa mineralsmink, dessa säljer sitt eget märke.

    Från USA:
    alimacosmetics.com
    everydayminerals.com
    meowcosmetics.com
    pureluxcosmetics.com

    Från UK:
    lilylolo.co.uk/home.php

    Eller om du vill göra ditt eget mineralsmink:
    shenet.se
    tikei.se

    Jag vill även lägga in länkar till sidor där man kan köpa alla möjliga märken som inte går att få tag på i affärerna i Sverige eller inte finns där just du bor. På dessa sidor kan du även hitta dyra märken till lägre priser!

    Sidor från Sverige:
    accessora.se
    beautyplanet.se
    blush.se
    eleven.se
    inezza.com
    parfym.se
    satine.se

    Från USA:
    essentialdayspa.com
    makeup.com
    sasa.com
    skinstore.com
    strawberrynet.com

    Från UK:
    asos.com
    harleycosmetics.com
    hqhair.com
    jerseybeautycompany.co.uk/index.php
    lookfantastic.com

  • Svar på tråden Smink Smink Smink!
  • Hallontrollet

    Tack för ditt svar!


    jo som du säger, bättre 10 kr än inget alls :)
    Det får bli tradera :)
    Knott skrev 2007-12-05 22:58:48 följande:
    Hallontrollet: jag tror absolut att du kan sälja det på Tradera. Skriv som det är, att du bara testat och att det är fel färg och sätt ut det till lågt pris, så gör jag numera med mina felköp! Bättre att få några kronor för det än att bara slänga det i soporna! Dock tror jag att det är lättare med löspudret än Miracle Touch av hygienskäl. Jag har dock sålt flera flaskor flytande foundation som jag köpt i fel färg, men då har de varit i pumpflaska och det är ju väldigt hygieniskt. Men sätt ut den för typ 1:- eller nåt!
    - mamma till världens underbaraste Ellioth 25/11-2006 -
  • trollsanna

    Ser att ni pratat om consealer tidigare. Jag använder Aloe Vera concealern. Kanonbra. Har en bild på den under sminkningar. Den har flera olika consealersnyanser till olika saker. Min allti allo. Kan inte leva utan den. Använder mäst den ljusbeiga som döljer dekekter och samtidigt ger en fin lyster. Den lila har jag oftast omkring ögonlocket för den markerar ögat samtidigt som den är en jättebra som bas under ögonsminkningen.

    Lite om färgerna på consealers
    Grön = Neutraliserar hudrådnader. (Om man tex vill dölja ytliga blodkärl)
    Gul = För mörka partier   (Gillar inte den gula själv så mycket men vet att många gör det)
    Lila = Gulaktig hy blir ljusare, samt så passar den som bas på ögonlock. Ögat blir mer markerat. (Det blir faktiskt jättefint med den här under, var själv skeptiskt innan jag provade)
    Medium beige = Döljer defekter
    Ljus beige = Döljer defekter och ger lyster.

  • Minnisen
    hejsan!

    Nu har jag testa sminka litegrann! har dock bara sminkat mig på ögat, lämnar foundation och det till på lördag! Men så här blev det!



    Det ser ju inte riktigt ut som i verkligheten men jag köpte en ljusare och en mörkare som frida sa men sen vet jag inte om jag satte dit dom som jag skulle Kom gärna med tips. Tänkte att det kanske e lite för "lite" skugga? Men vet inte hur jag ska få på mer utan att få  en massa konstiga fula kanter! Hur får man bort dom, liksom att det smälter in med resten av hyn? Oj mycket på en gång bidde det, men tacksam för svar!
  • Linny

    Minnisen: Vet du vad skuggorna heter? Vilket märke? (underlättar om jag vet för då vet jag även hur de kan se ut). Jag tycker du ska ha mer av den mörka i ögonvrån och globlinjen samt utmed övre fransarna. Om den inte blir så mörk så kan du ev. komplettera med någon lite mörkare. Den ljusa tycker jag du ska lägga längs den nedre fransraden också.

    För att slippa skarpa kanter ska du sudda med större borste. Sudda, sudda (eller tona) med små små rörelser längs "kanterna" så att de blir mjuka. Tona även ihop skarvarna mellan färgerna och applicera ev. lite mer färg under tiden du gör det.

    Idag har jag också lagt en guldig makeup. Inte vet jag om den blev så bra, men jag har lagt lite mörkare i globlinjen (om det nu syns på bilden, vi får se). Jag har använt tre färger. Innerst har jag Goldglow (en ljust ljust guldig från MUS), sedan har jag Lounge (mellanbrunguldig från MUS) och ytterst samt i globlinjen har jag Glamchoc (mörkt brun-svartguldig). Jag har lagt svart kajal hela vägen runt ögat, fast på undersidan la jag på insidan av fransraden. Ska försöka lägga in bild ikväll.

  • Ylvisen

    Hej!

    Någon som vet om priset 335:- för en "foundation-borste" som man använder till att arbeta in mineralfoundation med äkta gethår är relevant? En sån där kort och tjock borste Är dom så dyra? //Ylva

  • k girl

    Minnisen: Testa att lägga på skuggorna med en lite fuktad pensel, då blir de mer intensiva. Har du den mörka skuggan under undre fransraden får du en mer intensiv kvällslook.

    Du har ungefär likadana ögonlock som jag och då är det jättesnyggt att betona globlinjen ännu mer. Om jag var du skulle jag också lägga en ljus skugga som grund, och en highlighter på ögonbrynsbenet under ögonbrynet. Kolla hur den här tjejen har lagt sin kopparfärgade makeup:

    rocketqueens.blogg.se/1196782030_copper_sparkle.html

  • Hallonmopeden

    Ylvisen; köp en Kabukiborste på Tradera!! Jag köpte min på salong och det ångrar jag djupt! Jag menar att jag är supernöjd men önskar att jag hade köpt den billigare...

  • Ylvisen

    Ok tack, jag har redan köpt en dock men tyckte att den var så himla dyr, kollade kvitto när jag kom hem, handlade även andra grejer... Trodde nästan jag blivit lurad

  • Litetdahl

    Hej sminkflickor!!!

    Vet nu något om Beautyplanet? Är det seriöst att beställa därifrån? Snabb leverans? Såg nämligen att de har YSLs Touche Eclat för endast 250 pix. Höll på att ramla av stolen!

Svar på tråden Smink Smink Smink!