• Svar på tråden Snuttiz83's coola vänner
  • Niccisen

    Var på läkarundersökning idag och hon sa att jag definitivt var gravid I v. 11-12 och det stämmer ju bra då jag går in i v. 12 imorrn. Däremot var det en studerande med som också skulle känna och de ska ju lära sig så det fick väl gå bra...Men lite hårdhänt var hon.


    BF 4/6-08
  • Malla83

    Junior mint: Vilken vcka är du i? hmm undrar om jag får göra UL på torsdag??? hoppas!

  • Peppri
    Junior mint skrev 2007-11-12 20:06:15 följande:
    Hej. Var på inskrivningen idag och fick göra ul, så jag fick se min lill* plupp!!! Det var såååå underbart, en stor lättnad faktiskt! Jag såg hjärtat också! Det känns så häftigt, undra vem det är i magen??? En ny människa liksom.... wow!

    Åh, vad härligt!!! Jag var på inskrivning igår men gjorde inget ul. Hade inte förväntat mig det heller så jag blev inte besviken. Hade det blivit nåt så hade det varit en jättebonus. Nu får jag vänta till vecka 18 för ul.


    Johlinn: Skönt att börja jobba igen! Är illamåendet bättre? Skönt också att allt verkar vara i sin ordning med det lilla livet i dig!!

    Marayah: Vad bra att din sambo kan ställa upp för honom!!


    Åh, jag sitter här i soffan med datorn i knäet och TVn på. Fast det finns saker som jag verkligen borde/måste ta tag i som jag har skjutit framför mig i flera veckor. Jag ångrar att jag inte gjort det på en gång för det ligger över mig och känns bara tungt. Inget svårt men jag måste ringa några samtal och ta reda på varför medlemmar inte har betalat medlemsavgiften. Det är lite svårt tycker jag, att ligga på människor om pengar (de MÅSTE ju inte betala) och då vill jag verkligen vara på gott humör när jag ringer. Men jag har inte varit på särskilt gott humör på kvällarna efter jobbet på flera veckor. Jag är så trött och hjärnan fungerar INTE som den ska. Jag brukar inte ha svårt att ta tag i saker, brukar aldrig skjuta upp grejer jag måste göra. Men jag har dessutom bestämt mig för att till nästa årsmöte gå ur styrelsen och jag känner att jag har gett upp mitt engagemang. Förlåt att jag babblar på så mycket, men maken är borta ikväll och jag börjar känna hur det rinner över. Måste få ur mig lite.


    Kram på er!!!!


    Två ska bli tre
  • Junior mint
    Strumpläst83 skrev 2007-11-13 06:48:12 följande:
    Junior mint skrev 2007-11-12 20:06:15 följande:Åh vad mysigt!! Visst är det det häftigaste som finns!!?Hur långt gången är du? Hur stor var pluppen?
    Enligt fl går jag in i v 12 imorgon. Men med samma senast mens första dag fick bm en dag mindre, men det struntar jag i. någon dag hit och dit spelar ju ingen roll och nu har blivit van vid att onsdagar är dagen jag byter vecka så det får va så nu. Pluppen var ca 36 mm stor, såg ut som en liten sköldpadda eller nåt. Jag skall scanna den och lägga in bilden. När den rörde sig kunde man tydligar se armar och ben och att den var mer lik en människa än en sköldpadda. Det var en jäkla fart på den fakiskt!

    Jag går på privat mvc som har en massa utrustning och flera av bm'orna där kan hantera ul apparaten, det var därför jag hade chans att få det så på en gång.

    Imorgon reser jag bort i några dar, så ta hand om er! Kram!
  • johlinn

    Peppri - illamåendet är nästan borta!!! Sååå glad för det!

    Förstår att det känns jobbigt att ringa, hoppas du får det gjort i alla fall. Du behöver ju inte ringa alla samtal på en gång!! *uppmuntringskram*

    junior - så skönt att det är en liten människa du väntar o inte en sköldpadda ;o)

  • Strumpläst83
    johlinn skrev 2007-11-14 09:01:29 följande:
    Peppri - illamåendet är nästan borta!!! Sååå glad för det!
    Gud vad jag nästan skäms över min graviditet när jag läser sån't här! Jag blev gravid på första försöket och jag har mått prima skinka så gott som hela tiden!!
    Det känns som att det är en jättelång kö och det finns en bytta med bebisar längst fram i kön, och den fylls på jääättesakta så kön ringlar jättelång. Och jag bara tränger mig längst fram och tar den sötaste finaste bebisen som inte kräks och inte skriker.
    Jag är knäpp, jag vet. Men det känns precis så när jag har blivit gravid så lätt och för att jag har det så "enkelt".
  • johlinn

    Strumpläst - sådär behöver du absolut inte känna! Det är ju bara trevligt att det går bra för dig, att ni fick bli gravida snabbt och att du mår så bra! Sen vet man ju aldrig hur själva barnet sen blir ;o)
    Känner mig så lyckligt lottad över att jag har blivit gravid, att kroppen fungerade!! Så här långt i alla fall!

  • Strumpläst83
    johlinn skrev 2007-11-14 10:41:52 följande:
    Strumpläst - sådär behöver du absolut inte känna! Det är ju bara trevligt att det går bra för dig, att ni fick bli gravida snabbt och att du mår så bra! Sen vet man ju aldrig hur själva barnet sen blir ;o) Känner mig så lyckligt lottad över att jag har blivit gravid, att kroppen fungerade!! Så här långt i alla fall!
    Missförstå mig rätt nu, jag är jättelycklig över att jag ens KAN bli med barn (har utöver min fantastiska tur PCO=oregelbundna och glesa cykler, ofta utebliven ÄL)!! Och över att jag ÄR med barn, och jag tänker INTE lägga tillbaka min vackra bebis i byttan .
    Men jag känner verkligen för dom som kämpar och kämpar och kämpar och som aldrig får uppleva lyckan av att stå med ett positivt grav-test i handen. Jag vill att ALLA som vill ska få se sin bebis sprattla runt på skärmen på UL. Jag vill att alla ska få vara lika lyckliga som jag. Lite svårt att förklara. Usch vad sentimental jag blev nu
  • johlinn

    Strumpis - tror jag förstår vad du menar! Är också supersentimental nu och önskar ALLA den här lyckan! har en vän som ska påbörja ivf nu i december och jag önskar SÅÅÅ att hon också blir gravid!!! Vad skönt att det fungerade för er trots PCO!!

  • Marayah

    Ja har en faster som gjort tre ivf och som varje gång slutat med mf så ja förstår verkligen. Första mf var i v typ 6 men dom andra två blev i v 16-17, så hemskt. Å hon e en sån människa som verkligen är ämnad för barn. Så man kan säga att man hade jobbigt att berätta för henne att man var gravid och att det funkade på första försöket.


    Nu är man förlovad och allt... =P Marko 031103 BF: Ca 4/6-08.
Svar på tråden Snuttiz83's coola vänner