Pajala fortsätter.......
Nu fortsätter vi här tjejer.
Nu fortsätter vi här tjejer.
Laila: Leker Bastian mycket själv? Hugo har börjat sitta massor på sitt rum och lyssna på musik och leka ensam. Känns som om vi struntar i honom när han sitter så mycket själv, men han kanske trivs så. Nu springer jag in var tionde minut och ser vad han gör, men jag kanske är hönsig?
Grattis Lotta till körkortet!
Var ni glada att era bar vill leka själva ett tag! Min lilla attention-seeker (ständiga smeknamnet), måste ju bara vara med jämt. Man kan ju liksom missa ngt om man inte är med där det händer... Det är inte utan att jag önskade att han kunde gå iväg och leka iaf en liiiten stund själv. Det enda som fungerar att göra själv är läsa böcker, men i timmar
Sofia: Man är väl aldrig nöjd... ![]()
På tal om siffror så satt Ossian och läste en tidning häromdagen och helt plötsligt säger ungen -Den siffran bor jag på. Och pekar på en 8a. HAn måste väl ha sett det på porten, för allt sitter det en 8a högst upp på dörren.
Martin har full koll på att han bor på fyran och ettan.
På tal om snöbuggar som Martin kallar dem så är de hemskt farliga! Iallafall om ni frågar honom
Martin är inte heller så bra på att leka själv, enda gången är precis innan han ska gå och lägga sig, typiskt!
Neo leker otroligt bra själv och nu har han ju en brorsa som kommit i lekåldern också, det tycker han är jättekul!
Han brukar bli besviken när Mio inte vill leka med honom!
Fast det är ju inte lika kul när lillebror har sönder hans järnväg eller det han byggt av lego
Då brukar han stänga dörren till sitt rum. ![]()
Neo är livrädd för tomten!
På julafton när han kom så kröp han upp i mitt knä o grät. Sen skulle vi gå till min mormor o morfar och då fick jag lov att lova honom att tomten inte skulle komma dit, annars tänkte han inte ens följa med. Han sa tom till sin mormor att "mamma har lovat mig att tomten inte ska komma" ![]()
Ullis: Tack! Ja, det är toppen! ![]()
Idag äter Mio pepparkakshus i tidningen! ![]()
Alla barn är med i tidningen, men vi har den ju inte... ![]()