• Kerpet1

    visparnas tråd # 6

    Här hänger vi som förut hängde i VIPS-arnas tråd i Svårt att få barn

    Vips står Vi-plussar-snart eller Very Important Person Sisters (numera VIHPS, efter en ihopslagning av Vips och Hk-tråden)
    och Visp står då för Vi-som-plussat

    Våra anledningar till att vi plussat till slut är ganska olika,
    vi var ett blandat gäng av ivf:are, sprutare, pillerätare och en del av oss
    inseminerade och andra lyckades där hemma..
    Gemensamt för oss var att vi har tagit tid på oss, detta var inte det lättaste?

    Nu känner vi oss vilsna när vi äntligen får komma över till denna del av FL och har därför beslutat oss för att starta en Dotter-tråd till vår Moder-tråd

    Våra hjältinnor är våra bästa vänner inne på VHIPS-tråden?
    Vi längtar efter er och hälsar er välkomna till oss!

    Givetvis får andra som också haft svårt i verkstaden komma in hit! Och har du fortfarande svårt så rekommenderar vi varmt vår modertråd! www.familjeliv.se/Forum-11-261/m17101786.html

    Här är länken till visparnas första tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m13275268.html
    Och vår andra tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m16139746.html
    Vi har också en kalender för BF och annat, här är den länken;
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347548.html
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347940.html var vår tredje tråd där många av oss blev mammor.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m22605284.html var fjärde tråden.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m25732637.html var femte tråden

  • Svar på tråden visparnas tråd # 6
  • zynk
    Fisk Hoppas ni får det fortsatt bra alla  i helgen!
    Ska vara: Hoppas ni får det fortsatt bra alla TRE i helgen!
  • Ma Lu

    Tokfior Klart ni FÅR prata vikt vare sig ni tycker ni matchar flug- eller elefantvikt Det är väl bara jag som får varningsklockor dånande i öronen när någon pratar bantning och vikt Skadad som man är...

    Dessutom måste man ju mäta in skelettvikt också för att få rätt fason på vad man ska väga. Maken fick göra något när han gjorde hälsokontroll på jobbet då tanten mätte hans handled och utifrån det och hans längd räknade ut vad han ska väga Skulle jag också vilja göra.

    Smart att köra med självrensning av näsan zynk! Det är ju lite svårt innan de lärt sg att förstå "fräs"

    Här har det fyndats amningstoppar på nätet Hittade en sida med BaraGlad-toppar för en spottstyver - jämfört med normalpris! Det är  min syster som hejar på mig att skaffa amningsgrejs redan nu för det gjorde inte hon och sen satt hon ju fast Jag behöver dessutom lite riktiga amningskläder eftersom befolkningen i det här hushållet ofta utgörs av mina tonåriga bonussöner och deras kompisar och det är inte är helt kul att flasha mejeriet då Sjuttonåringen kunde kansek börja ta betalt för visning


    * * * If what you have is all you can get - just keep on trying - it just ain´t happened yet * * *
  • MallaMojs

    Jag läste någonstans att man inte kan skylla på "kraftig benstomme" för skillnaden är så liten mellan minimi och max Iaf så har jag bmi waaay över 19, och en bit över 25 också men idag blir det spinning, så det så!!!

    Vi köpte en sån sug för snoret men nä, det var inget för oss - använde den när de var små å hjälplösa (läs inte kunde kämpa emot )... De har ju knappt varit snoriga så, jo, men bara lite åt gången och då mest stora kråkbon i näsan *pillpill*

    zynk - du är normal Hääärligt!!


    *~~* Cornelia & Izabella 070602 *~~*
  • jamis
    Malu: vilken sida är det? jag vill oxå shoppa

    Oj då, vilket prat det blev om vikt. Inte alls meningen och ifall nån undrar så tänker jag INTE banta Jag ska baka kakor idag - är såå sugen

    Har vart ute på promenad och lunch med en tjej från FL och hennes kompis. Det var kul men jag har ju inte haft nån större kontakt med de innan, känns lite roligare att få träffa er !
  • Ma Lu

    Hmmm, de verkade inte ha så mycket att göra på det företaget för tio minuter efter att jag fått bekräftelsemejl "din order är registrerad" fick jag bekräftelsemejl "din beställning är skickad" Vilken fart!


    * * * If what you have is all you can get - just keep on trying - it just ain´t happened yet * * *
  • Joyce

    jag köpte en del boob-tröjor från tradera för nästan ingenting!

  • Ma Lu

    www.mammashop.se Det var på "fynda" jag hittade lite grejs billigt!

    Tjejen jag köpte sjalen av hade också boob-tröjor i rätt storlek billigt i sin annons men dem hade hon redan sålt innan hon behagade svara i telefon när jag ringde. Amningströjor verkar gå åt rätt fort på blocket iaf!


    * * * If what you have is all you can get - just keep on trying - it just ain´t happened yet * * *
  • Kerpet1

    BMI hos mig är 25,1 så jag är överviktig trots mitt viktavfall...
    Men på god väg...

Svar på tråden visparnas tråd # 6