• Fridapida

    Smink smink smink vi fortsätter!

    Här möts vi som älskar smink och allt vad det innebär! Diskutera fritt, tipsa om dina bästa produkter och knep, fråga andra om hjälp och tips, ordet är fritt.
    Alla är välkomna att delta, nya som gamla deltagare, det spelar ingen roll om din enda makeup-pryl är en torr mascara eller om du jobbar med din dröm, här pratar vi om det som enar oss - sminkintresset!

    I TS i den den nedan länkade tråden finns massor av länkar till sminkshoppar på nätet. För att inte TS ska bli för lång så gör vi så här.
    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m30525759.html

    Här har vi förra tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m33465870.html

    Ni är även välkomna att titta in i min blogg:
    www.svalmarkskan.blogg.se

    Nu har vi en lång höst framför oss. Sommaren tog slut alldeles för fort men vi får hoppas att höstmörkret inspirerar till färgstarka och intressanta makeuper. Vågar du mörkt röda läppar? Jag gör det inte även om jag tycker att det är så läckert!
    Är hon inte vacker i de röda läpparna och svarta eyelinern?
    www.handbag.com/&func=display&fileId=29703

    Trevlig höst på er allesammans!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-11-18 17:54
    Länk till tråden där många av oss har skrivit upp vilka som är våra favoriter.

    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m38424225.html

  • Svar på tråden Smink smink smink vi fortsätter!
  • LMK

    Fridapida: Du som är en stor användare av Dignity. Hur använder du den på bästa sätt? Jag är inte riktigt överens med min ännu... tar kanske för mycket? Tycker inte att det blir så mycket mer skimmer/djup i skuggorna. Hjälp!!

  • Fridapida
    LMK skrev 2008-10-20 16:38:31 följande:
    Fridapida: Du som är en stor användare av Dignity. Hur använder du den på bästa sätt? Jag är inte riktigt överens med min ännu... tar kanske för mycket? Tycker inte att det blir så mycket mer skimmer/djup i skuggorna. Hjälp!!
    haha, alltså jag använder den inte massor men ibland.
    Jag är typen "överanvändare"- Det innebär i mitt fall att jag gärna har flera produkter. Jag lägger primer först så att inte skuggan ska röra på sig under dagen. Sedan tar jag tunt med dignity på fingret och stryker ut på ögonlocket. Ytterst lite, ska inte direkt synas, ett lätt skimmer. Sedan kör jag som vanligt. Hemligheten är, tycker jag, att ta så lite som möjligt. Man bör arbeta in skuggan ordentligt.
  • LMK

    Fridapida skrev 2008-10-20 16:52:01 följande:


    haha, alltså jag använder den inte massor men ibland. Jag är typen "överanvändare"- Det innebär i mitt fall att jag gärna har flera produkter. Jag lägger primer först så att inte skuggan ska röra på sig under dagen. Sedan tar jag tunt med dignity på fingret och stryker ut på ögonlocket. Ytterst lite, ska inte direkt synas, ett lätt skimmer. Sedan kör jag som vanligt. Hemligheten är, tycker jag, att ta så lite som möjligt. Man bör arbeta in skuggan ordentligt.
    Åh tack!! Gissade att jag nog tar för mycket... svårt det där. Idag är ingen bra sminkdag. Skuggorna ligger i veck! Första gången på över 1 år det händer! Vill inte tro att det har med Lumenes primer att göra utan skyller nog på lite för mycket Dignity istället Nytt försök imorgon!
  • Fridapida
    LMK skrev 2008-10-20 16:57:55 följande:
    Fridapida skrev 2008-10-20 16:52:01 följande:
    Åh tack!! Gissade att jag nog tar för mycket... svårt det där. Idag är ingen bra sminkdag. Skuggorna ligger i veck! Första gången på över 1 år det händer! Vill inte tro att det har med Lumenes primer att göra utan skyller nog på lite för mycket Dignity istället Nytt försök imorgon!
    jag vill nog säga med all säkerhet att dignity är boven i dramat.
  • Prinsessan Leia

    är inte typ turkost lr ngt mer färgglatt inne nu då?
    använder endast svarta kläder o har svart hår så det vore skoj o bryta allt det mörka med ngt vid ögonen. Har haft illrött läppstift, kanon snyggt men det syns ju så väl o kanske inte passar på jobbet
    ngn som vet ngn bra "underkräm" o ha på ögonocken så sminket inte kladdar av sig, har sånt hänger över ögonlocken.

  • Fridapida

    Prinsessan Leia skrev 2008-10-20 17:04:31 följande:


    är inte typ turkost lr ngt mer färgglatt inne nu då?använder endast svarta kläder o har svart hår så det vore skoj o bryta allt det mörka med ngt vid ögonen. Har haft illrött läppstift, kanon snyggt men det syns ju så väl o kanske inte passar på jobbet ngn som vet ngn bra "underkräm" o ha på ögonocken så sminket inte kladdar av sig, har sånt hänger över ögonlocken.
    Jag förstår inte riktigt din andra fråga. Underkräm? Menar du något som skuggan fäster på och sitter hela dagen, dvs primer, eller menar du något som stramar upp?

    Jag gillar UDPPs primer men kommer nog prova Lumenes nu när min tar slut. Mest för att det är kul att prova nya produkter.

    Om man kan ha blått eller turkost? Så klart att man kan! Man kan ha vad man vill.
  • Prinsessan Leia

    hmm svårt att förklara, då jag har veck som hänger över, dvs inga "fria" ögonlock så "kladdar" det ofta o blir fula veck osv. kör ju foundation på hela ansiktet men måste ha ngt på ögonen som får make där att sitta fint en hel dag. gillar sotiga ögon o det är ju inte så snyggt om det kladdar av sig uppåt lr blir veck.
    vilka affärer? bor i en liten by så här finns inte så mkt som i sthlm o större städer.
    Jo klart man kan ha vad man vill, men jag vill se trendig ut har precis piffat t min garderob o frisyr så då är det kul om man kan göra samma med make upen

  • Fridapida

    Prinsessan Leia skrev 2008-10-20 17:14:32 följande:


    hmm svårt att förklara, då jag har veck som hänger över, dvs inga "fria" ögonlock så "kladdar" det ofta o blir fula veck osv. kör ju foundation på hela ansiktet men måste ha ngt på ögonen som får make där att sitta fint en hel dag. gillar sotiga ögon o det är ju inte så snyggt om det kladdar av sig uppåt lr blir veck.vilka affärer? bor i en liten by så här finns inte så mkt som i sthlm o större städer. Jo klart man kan ha vad man vill, men jag vill se trendig ut har precis piffat t min garderob o frisyr så då är det kul om man kan göra samma med make upen
    Okej, då är det en primer du behöver.

    Jag har inte provat själv men Lumenes har ett bra rykte. Lumene finns på Kick's. Även andra säljer den, vet inte hur det är med Lindex. Du kanske kan kolla runt lite. Det bästa är att kolla runt lite, vad har ni för märken där du bor?

    Jag skulle säga att det är fortfarande inne med de metalliska färgerna. Man ser det en hel del. Sotat är ff hett. Sota gärna med en svart först och lägg på en annan för enbart effekt. Eyeliner är kvar, skulle tro att den stannar ett tag.

    Det viktiga tycker jag för att en mejk ska se trendig ut är att den är snygt gjord. Inga fula kajalstreck som inte jobbats ihop. Foundationen ska vara slät utan att se ut som ett lager fejkhud. Basen ska vara relativt naturlig med fräsch rouge. En mejk bör se genomarbetat ut.
  • Linny
    Karisma skrev 2008-10-20 17:46:00 följande:
    Linny: Är den här? Finns den att köpa i butik? Vill helst kunna göra det. Om inte finns ngn jämförbar?, vill kunna kolla nyans i butik så det intwe blir fel. www.strawberrynet.com/productDetail.aspx
    Nej, det där är primern. Du ska ha Mineral powder spf 15..
    Finns i butik, men oftast hos specialbutiker. I stockholm vet jag att Cow parfymeri har det.
Svar på tråden Smink smink smink vi fortsätter!