• Vilda Tiger

    Augustibebisar 2008

    Här är fortsättningen på "Vi som ska ha barn augusti 2008" nr 1, 2, 3 och 4. Eftersom alla våra underbara bebisar nu har kommit är det dags att skapa en ny tråd med nytt namn.  Skrattande

    Våra gamla trådar och annat roligt:

    Tråd nr 1: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m28213467.html
    Tråd nr 2: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m30517333.html
    Tråd nr 3: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m33104518.html
    Tråd nr 4: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m35389409.html
    Bf-listan:   www.familjeliv.se/Forum-11-220/m35389344.html
    Bloggar:   www.familjeliv.se/Forum-3-28/m36261191.html
    Bilder:      www.familjeliv.se/Forum-11-285/m36892848.html


    Älskade Lyckeli kom 080722
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-22 17:54
    Här är en rolig grej till! Länken till vår fotolek! (Tack, Lille!)
    www.familjeliv.se/Forum-11-285/m37498124.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-10-30 22:12
    Här är vår gå-tråd!:
    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m37826073.html
  • Svar på tråden Augustibebisar 2008
  • Pling84

    carina: oj amadeus är stor som vanligt. måns har 68 nu, börjar nalla på 74

  • Pling84

    vt: ok, då kanske vi kan börja ge måns om en månad eller så...

  • 3 barns mamma84

    Stora barn vi har
    Så nu har Amadeus ätit upp sin mat men jessus vad gott det var Haha
    Till och med ebba gillade det.

    Recept
    Koka potatis och morötter i en kastrull.
    I andra kastrullen kokar man grönsakerna som majs ärtor paprika frysta.
    När potatisen är klarkokt med morötterna så kan man hälla in frysta örter persilja och basilika om man vill ger smak.
    Man kan koka kött och kyckling men nu hade jag 5st köttbullar in i micro och mixade med saven och rapsolja i vatten behövde man inte ta.

    Så nu ligger maten i 5 burkar som jag sen ska ställa in i frys och kylen.

  • Kesso

    BV: var i affären nyss. Gissa vad jag glömde? Jo, vi föräldrar. Så typiskt mig. Hur länge är en sådan ute i butiken? Måste den köpas i dag?

    Nu är jag själv med Nils. vilma har åkt med till mormor och morfar. Mannen är på sjukhuset. Nu är svärfar jätte dålig. Ja, när ska det ta slut?

    Snart nytt år. Jag hoppas att det inte händer oss något sorgligt år. Men vi har ju haft 3 tuffa år nu så ....hmmmm...? Tänk om vi kunde vinna något! ja, då blir det positivt.

  • Mareldsbarn

    MissH;Jag håller tummarna för att det inte är en ny fas då! Bara en envis liten krabat som vill behålla makten och styra själv

    Carina; Vad duktig du är på att laga barnmat! Jag skulle prova potatis idag på Julia men vi glömde bort det helt. Hade kokat den, mosat och hällt i lite lite oliv olja och sen skulle vi byta en blöja för att äta potatis men mitt i blöjbytet for potatisen ur mitt minne och blev glömd. Ja ja det får bli nytt imorn istället. Går det bra att ha i olivolja eller behöver man använda rapsolja?

    Ja snart nytt år. Nyårsklänningen är införskaffad, finskorna är framplockade, smyckena ordnade och present till värdparet är inhandlad. Nu saknas det bara en sjal så det inte känns så bart så är allt klar. Julias klänning är även den på plats. Hur D ska klä sig är en annan femma. Förvånar mig inte ett dugg om vi springer på stan imorn och letar ny slips, ny skjorta eller något annat just för att han har glömt att titta på sina saker och något behöver kemtvättas eller nått sånt. Ja vi får se...

    Hur ska ni fira ert nyår mina vänner? Vi ska hem till ett par vänner i vasastan och äta gott. Blir nog bra det.

  • Kesso

    Mareldsbarn:
    Här ska vi gå bort till ett par vänner på samma gata. Så kommer det ett par vänner till dit. Vi ska äta potatisgratäng och älgkött tror jag det blir. Sedan någon god efterätt med aftereight. Det blir lugnt. Vi är i alla fall barnfria från ett barn.

    Är det någon som har ett gott tips på hur man gör en god potatisgratäng?

  • BebisVagga
    Kesso skrev 2008-12-30 17:08:04 följande:
    BV: var i affären nyss. Gissa vad jag glömde? Jo, vi föräldrar. Så typiskt mig. Hur länge är en sådan ute i butiken? Måste den köpas i dag?Nu är jag själv med Nils. vilma har åkt med till mormor och morfar. Mannen är på sjukhuset. Nu är svärfar jätte dålig. Ja, när ska det ta slut? Snart nytt år. Jag hoppas att det inte händer oss något sorgligt år. Men vi har ju haft 3 tuffa år nu så ....hmmmm...? Tänk om vi kunde vinna något! ja, då blir det positivt.
    vet ej.. 1.5 vecka kanske
  • lille08
    Pling84 skrev 2008-12-30 15:12:48 följande:
    carina: oj amadeus är stor som vanligt. måns har 68 nu, börjar nalla på 74
    Då är våra grabbar i ungefär samma storlek. William har också börjat så smått med 74 nu. Men han har rätt korta ben så vissa byxor i stl 62 passar fortfarande!

    På tal om korta ben... han fick en gåstol nu i helgen! Hihi, han kan inte gå runt i den än på ett tag. Fötterna dinglade i luften fastän stolen var på nedersta läget.

    ">Hihi, lite för korta ben för att kunna springa runt i gåstolen än!  <img src= " />
  • lille08

    Jag har också gjort lite egen barnmat att ge William, men bara väldigt enkla rätter. Ena purén är med potatis, morot + palsternacka och så har jag gjort en med broccoli. William gapar glatt och mumsar stort oavsett vad det är för mat han får. Mammas lilla matvrak!


Svar på tråden Augustibebisar 2008