• låjsan1

    Hjärtebarn

    Här fortsätter vi hjärtebarnsföräldrar

    Gammla som nya -ligt välkomna

    Här inne kan vi stötta varandra genom de tuffa operationerna och oron vi alla genomgår när det gäller våra älskade hjärtebarn.
    Och är ni oroliga för ert barn så bolla gärna tankar med oss MEN det bästa är att ringa ert barns hjärtläkre eller hjärtmottagning.
    Alla barns hjärtfel är väldigt unika så bara för att just ditt barn har samma typ av hjärtfel som någon annans barn så bi inte orolig för det behöver inte betyda att ditt barn har samma problem som det andra barnet. Ingen av oss föräldrar kan något om just ditt barns hjärtfel.
    Hoppas ni förstod allt detta surriga jag skrev

    Här kommer lite tips på vad man kan göra under ert barns op:

    Gå i stan
    VILA!!!
    Läsa en bok.
    Surfa runt på nätet om ni har dator med er.
    Sen kan ni komma på era egna idéer på hur just NI vill fördriva tiden under op.
    Kommer ni på något bra så säg till så skriver jag in det i listan.

    Hoppas ni kommer trivas i tråden. Finns där något mer ni tycker det ska stå här i presentationen så säg bara till så lägger jag till det.

    Intressanta länkar:

    www.hjartebarn.se/
    www.mun-h-center.se/
    www.growingpeople.se/templates/Overview.aspx
    www.hjart-lungfonden.se/barnhjartan
    www.barnhjartcentrum.se/
    -------------------------------------------------- --------
    Har gjort som innan och kopierat från start tråd!
    Då fortsätter vi tre månader till då
    Kram Låjsan
  • Svar på tråden Hjärtebarn
  • mademba

    johlinn skrev 2009-02-17 12:13:02 följande:


    mademba - låter som min lille oxå! Elias hade mycket pipande för sig när han andades och var mycket svår o mata. Han hade ett VSD, precis som klunsens kille. Men vi hade tur och kommer förmodligen slippa operation! Jobbiga dagar när man väntar på besked Hoppas att det inte är något stort fel!
    vill att det ska bli torsdag,men ändå inte...
  • mademba

    hur åtgärdas vsd? om inte op,vad gör dom då?

  • johlinn

    mademba - Förstår precis vad du menar Försök att ta det så lugnt du kan, ett blåsljud behöver inte alltid innebära att något är fel.

    E fick vätskedrivande medicin för o underlätta för hjärtat. Han fick också sondmatas under en period eftersom han inte orkade äta tillräckligt mycket på egen hand. I en del fall växer hålet igen av sig självt. I vårt fall hade hjärtat vuxit o hålet behållit samma storlek (3 mm) och det är ett så litet hål att han förmodligen ej kommer att märka av det framöver. Nu är han i princip hjärtfrisk.

  • mademba

    johlinn skrev 2009-02-17 12:22:38 följande:


    mademba - Förstår precis vad du menar Försök att ta det så lugnt du kan, ett blåsljud behöver inte alltid innebära att något är fel. E fick vätskedrivande medicin för o underlätta för hjärtat. Han fick också sondmatas under en period eftersom han inte orkade äta tillräckligt mycket på egen hand. I en del fall växer hålet igen av sig självt. I vårt fall hade hjärtat vuxit o hålet behållit samma storlek (3 mm) och det är ett så litet hål att han förmodligen ej kommer att märka av det framöver. Nu är han i princip hjärtfrisk.
    ska försöka...
  • Ziggystardust

    Mademba: Låter som vår kille också, han åt dåligt och var ledsen vid matningarna. Han har också VSD som upptäcktes först när han var 4 månader. så han hann bli rejält påverkad. Hans hål var ganska stort och behövde opereras. Nu två månader efter operationen mår han jättebra.

  • mademba

    Ziggystardust skrev 2009-02-17 12:36:27 följande:


    Mademba: Låter som vår kille också, han åt dåligt och var ledsen vid matningarna. Han har också VSD som upptäcktes först när han var 4 månader. så han hann bli rejält påverkad. Hans hål var ganska stort och behövde opereras. Nu två månader efter operationen mår han jättebra.
    Vad skönt att han mår bra,På vilket sätt blev din son påverkad?
  • mademba

    mademba skrev 2009-02-17 12:32:06 följande:


    johlinn skrev 2009-02-17 12:22:38 följande:
    ska försöka...
    hur underlättar den vätskedrivande medicinen? Mvh..
  • Ziggystardust

    Han var snabbandad,samlade på sig vätska, stressad och orolig, sov dåligt och åt mindre och mindre. Han gick aldrig upp i vikt som han skulle. Det är så hemskt att titta på bilder på honom från den tiden. Han fick vätskedrivande medicin som underlättar för hjärtat att pumpa. Han hade också sond från att hjärtfelet upptäcktes fram tills för en vecka sedan faktiskt. Det var så skönt med sonden för då kunde vi få i honom det han behövde.

  • mademba

    hur märks det om dom samar på sig vätska? förlåt alla frågor...

Svar på tråden Hjärtebarn