• Anonym (gråter)

    Chock över referens

    Slutade en mångårig anställning för 2.5 år sen. Hade trivts bra där, men pga. chefen inte ville hjälpa mig då en kollega blev aggressiv, fick jag ta in facket som hjälpte mig till ett avgångsvederlag. Jag frågade min förra chef där om hon kunde vara min referens, men hon sa att det var bättre om den nya var det o att hon skulle säga åt henne att tala gott om mig. Har sen studerat o fått jobb, men när jag nu sökte ett, hade jobbet ringt denna chef och hon hade INTE pratat gott om mig. Jag missade ett sommarvik jag enligt arbetsgivaren garanterat skulle ha fått annars. Plockade genast bort henne som referens. Har ju varit där många år o det är klart att arbetsgivare vill man refererar till ett sånt ställe.

    Hur vänder man detta? Ska en enda person förstöra min framtid ang. jobb? Ska jag kontakta henne? Den förra chefen? Förklara för den jag kunde fått jobb hos, varför chefen pratade illa om mig? Detta var som att få en sten i huvet. Är hemma pga. sjukt barn o har inte kunnat äta lunch. Städar o städar o gråter. Hjälp!

  • Svar på tråden Chock över referens
  • sasssyy

    men helt ärligt ... facket har inget med referenser att göra, de SKA inte lägga sig i sånt heller anser jag.

    De ska ju hjälpa till på den arbetsplats du befinner dig just nu.
    Förstår inte vad de kan hjälpa dig med egentligen...

    Men att du ska byta referenser är väl självklart, oavsett vad hon säger när du pratar med henne

  • Anonym (gråter)
    superanna skrev 2009-03-20 09:19:30 följande:
    Anonym (gråter) skrev 2009-03-19 13:32:58 följande: [citat] Slutade en mångårig anställning för 2.5 år sen. Hade trivts bra där, men pga. chefen inte ville hjälpa mig då en kollega blev aggressiv, fick jag ta in facket som hjälpte mig till ett avgångsvederlag. Jag frågade min förra chef där om hon kunde vara min referens, men hon sa att det var bättre om den nya var det o att hon skulle säga åt henne att tala gott om mig. Har sen studerat o fått jobb, men när jag nu sökte ett, hade jobbet ringt denna chef och hon hade INTE pratat gott om mig. Jag missade ett sommarvik jag enligt arbetsgivaren garanterat skulle ha fått annars. Plockade genast bort henne som referens. Har ju varit där många år o det är klart att arbetsgivare vill man refererar till ett sånt ställe.Hur vänder man detta? Ska en enda person förstöra min framtid ang. jobb? Ska jag kontakta henne? Den förra chefen? Förklara för den jag kunde fått jobb hos, varför chefen pratade illa om mig? Detta var som att få en sten i huvet. Är hemma pga. sjukt barn o har inte kunnat äta lunch. Städar o städar o gråter. Hjälp! [/cit Jag tycker jättesynd om dej. Finns det någon annan på arbetsplatsen som du kan ha som referens? Någon nära arbetskompis istället? Tyvärr så är det ju så att när man tar strid med arbetsgivaren oavsett sakfråga och det genererar ett avgångsvederlag så ingår det liksom i det att man bränner sina referenser.. Oavsett sakfråga vem som har rätt. En strid är en strid och man anses stökig av chefen oavsett hur bra man arbetat under många år. det är priset du får betala för att du fick ditt avgångsvederlag kan man säga och kanske du borde förstått det. Kanske du också kan tänka efter om det finsn andra referenser du kan använda från andra jobb? Någonstans där du varit timanställd kanske? Jag hoppas det löser sej!
    Tack snälla för stödet. Jo, jag har andra referenser, men hon som fick höra de dåliga referenserna, sa att man måste ha en chef från en nästan tioårig anställning, om man har en sån bakom sig.
  • Mirva

    Anonym (gråter) skrev 2009-03-20 09:06:58 följande:


    Pratade med hon jag kunde fått jobb hos o hon rådde mig att prata med den som gav dåliga referenser samt att kontakta facket.
    Om någon i din fackförening känner dig och det aktuella fallet så kan den personen mycket väl vara din referens.
  • Anonym (gråter)
    Mirva skrev 2009-03-20 09:32:26 följande:
    Anonym (gråter) skrev 2009-03-20 09:06:58 följande: Om någon i din fackförening känner dig och det aktuella fallet så kan den personen mycket väl vara din referens.
    Verkar det inte konstigt?
  • Anonym
    sasssyy skrev 2009-03-20 09:20:24 följande:
    men helt ärligt ... facket har inget med referenser att göra, de SKA inte lägga sig i sånt heller anser jag.De ska ju hjälpa till på den arbetsplats du befinner dig just nu. Förstår inte vad de kan hjälpa dig med egentligen...Men att du ska byta referenser är väl självklart, oavsett vad hon säger när du pratar med henne
    ¨
    håller emd till viss del... i vanliga fall ska de inte pilla på sådant.. emn om det är så att facke rvarit inblandat tidigare och det varit rörigt ang det- ska fakcet se till att det itne ligger till last.. min sambo hade problem med sitt företag och fick koppla in facket.. sedan gav de han hemska referenser osm vi talade om fö rfacket som då krävde att det skulle var ariktiga grunder och att de skulle skriva ett nytt uttalande och skippa skitsnacket i princip då de gamla referenspapprena innehöll en hel del osanning om man säger så!!! han fick som sagt ut nya neutrala referenser!!!!
    det rekommenderar jag starkt.. dock måste dte vara så atrt arbtesgivaren verkligen har ljugit och att det gör uppenbar skada!
  • Anonym (gråter)
    sasssyy skrev 2009-03-20 09:20:24 följande:
    men helt ärligt ... facket har inget med referenser att göra, de SKA inte lägga sig i sånt heller anser jag. De ska ju hjälpa till på den arbetsplats du befinner dig just nu. Förstår inte vad de kan hjälpa dig med egentligen... Men att du ska byta referenser är väl självklart, oavsett vad hon säger när du pratar med henne
    Vem menar du i sista meningen?
  • Anonym

    Anonym (gråter) skrev 2009-03-20 09:37:38 följande:


    Verkar det inte konstigt?
    det är bara att förklara läget!! vem som helst kan vara referens..
    det enda som krävs är att ni har arbetat ihop.. du akn ta en arbetskamrat-
    en längre eller högre chef- det är helt upp till dig!!!!! lycka till
  • Anonym (arbetsgivare)

    Man brukar få en ganska klar bild utifrån tidigare arbetsgivares uppgifter. Och även om allt inte skulle stämma är man inte beredd att ta några risker med allt besvär som det skulle innebära. Dessutom är det naturligtvis ett varningstecken om någon varit i konflikt med tidigare arbetsgivare där facket varit involverat. Varningssignaler, som inte leder till anställning hos oss.
    Anonym (gråter) skrev 2009-03-20 07:48:58 följande:


    Anonym (arbetsgivare) skrev 2009-03-20 07:46:39 följande: Tror ni på allt arbetsgivare säger då?
  • Anonym (gråter)
    sasssyy skrev 2009-03-20 09:20:24 följande:
    men helt ärligt ... facket har inget med referenser att göra, de SKA inte lägga sig i sånt heller anser jag. De ska ju hjälpa till på den arbetsplats du befinner dig just nu. Förstår inte vad de kan hjälpa dig med egentligen... Men att du ska byta referenser är väl självklart, oavsett vad hon säger när du pratar med henne
    Facket kanske har regler för hur chefen får säga. Jag kan ju inte gå utan jobb alltid.
  • Anonym (gråter)
    Anonym skrev 2009-03-20 09:37:41 följande:
    ¨ håller emd till viss del... i vanliga fall ska de inte pilla på sådant.. emn om det är så att facke rvarit inblandat tidigare och det varit rörigt ang det- ska fakcet se till att det itne ligger till last.. min sambo hade problem med sitt företag och fick koppla in facket.. sedan gav de han hemska referenser osm vi talade om fö rfacket som då krävde att det skulle var ariktiga grunder och att de skulle skriva ett nytt uttalande och skippa skitsnacket i princip då de gamla referenspapprena innehöll en hel del osanning om man säger så!!! han fick som sagt ut nya neutrala referenser!!!! det rekommenderar jag starkt.. dock måste dte vara så atrt arbtesgivaren verkligen har ljugit och att det gör uppenbar skada!
    Låter jättebra!
Svar på tråden Chock över referens