lottizm skrev 2009-05-22 17:46:23 följande:
hejtänkte uppdatera lite här. fick ju mina provsvar för nagra veckor sedan och de var inte speciellt daliga kanske, TSH 2,98 och T4 precis under referensvärdet. i tisdags fick jag antligen prata med min husläkare, men hon sa bara att jag ska ta nya prover om ett halvar. jag försökte förklara ordentligt att jag inte mar bra. när jag sa att jag varit förkyld i princip konstant i 3 manader sa sa hon bara "jaha, det var ju konstigt". jag är nästan konstant hes ocksa, men för att kolla upp det maste jag själv ga och boka tid hos en specialist. jag har börjat fa värk i lederna också men det + att jag har fatt ganska jobbiga koncentrationsproblem skyllde hon på järnvärdet. det som känns värst är dock att mensen har börjat krångla. den är 3 dagar sen nu men jag är INTE gravid. fick missfall i nov och feb men sen dess har vi inte lyckats och nu verkar ingenting fungera... det känns ganska hopplöst nu när läkaren inte tycker att värdena inte är tillräckligt dåliga. vi har snart försökt få barn i ett år utan att ha lyckats och om det är sköldkörteln som börjar strejka så lär det väl knappast gå bättre framöver
Det här hittade jag på nätet från samma länk som ovan.
Ernst Nyström, professor Sahlgrenska sjukhuset, berättade lite av det "vanliga" om vår sköldkörtel. Han redogjorde för symptomen vid hög respektive låg ämnesomsättning och talade om att det värde man tittar på vid blodprovsanalysen är TSH. Vid låg ämnesomsättning är TSH högt, och vid hög ämnesomsättning är TSH lågt. När TSH avviker från ett normalvärde på 0,4 - 2,0 tittar man på Fritt T4 för att ställa diagnos. Är T4 högt har man hög ämnesomsättning, och är T4 lågt har man en låg ämnesomsättning. Är man drabbad av hög ämnesomsättning finns tre behandlingar att tillgå, tabletter - radiojod - operation, och är man drabbad av låg ämnesomsättning är det tyroxinbehandling som gäller (Levaxin eller Euthyrox). Det tar ca ett halvår att hämta sig från sin sjukdom.
ska man då tolka dina värden så har du hypotyreos men har inte några superdåliga värden. Men inte konstigt att du mår dåligt ändå. De borde kolla tpo-antikroppar på dig för att se om du har en autoimun sjukdom, vilket inte skulle förvåna mig. Sök ny läkare för nytt utlåtande. Jag tror du behöver både levaxin. För att bli gravid ska du ligga under 2 i TSH hälsa din läkare det och att du inte godtar något annat då ni vill skaffa barn. Hjälper inte det ring till gyn och begär en undersökning av en specialist.
Lycka till/PB