• 4blommor

    Haninge söder om Sthlm, Omföderskor SE HIT!

    Någon mer än jag som ska undvika folkmassor o centrum i höst??? Pga Svin-influensan...

    Någon mamma/mammor i Haninge som har lust att gå på höstpromenader, dricka varm choklad o bara snacka????


    Gravid med 4:e barnet...
  • Svar på tråden Haninge söder om Sthlm, Omföderskor SE HIT!
  • Hanniz84
    Cissi nu är det dax skrev 2009-09-30 14:07:14 följande:
    Nallebjörnis - det där lät inge roligt. Hoppas det går över snart! 4blommor - var inne och läste din blogg... Det går liksom inte att föreställa sig vad du går igenom. Visst skulle du får provsvaren imorgon? Lycka till! Jag ska på ul imorgon så jag kan inte hänga med på öf. Men kanske nästa vecka? Ni som varit där nu under hösten, är det många snoriga/sjuka barn? Tänkte lite på det här med svininfluensan. Vi kom hem från en grym vecka på Cypern. Mycket sol och bad blev det Och pojkarna stormtrivdes och var så duktiga. Jag har gått runt och varit sååå stolt över mina grabbar, som verkligen har charmat gäster och personal med sina små upptåg. Tror nog alla fick sig en liten flash av deras magar efter middagarna Det är liksom deras grej just nu. När någon tittar och hälsar på dom, så ska tröjan upp Inte för att dom hajar att jag har en bebis i magen men det är väldigt lustigt att det är mycket mage på dom just nu
    åh, härligt m semester!

    ..ohh.. spännande med UL.. jag börjar längta efter en nr 2 här oxå.. haha!!
    hoppas att allt går som det ska.. o att h*n inte visar upp sej för mkt (om ni nu vill att det ska va en överraskning

    nästa vecka kanske vi kan ta en promenad m fika lr nåt..., är ju så härligt väder ute just nu!
    BF 22juli *Längtar*
  • Nallebjörnis
    4blommor skrev 2009-09-30 20:54:48 följande:
    Nallebjörnis - okej, ne men de hade nog berättat det då. Så du behöver inte vara orolig för det. Var inte meningen att göra dig orolig om så är... Allt står ju i din journal ändå..
    nej precis det tycker ja.. hoppas de iallafall..
    ingen fara!
  • Hanniz84

    Flakey:  ska vi ses runt kvart, 10 i utanför då?.. va det i eskilskyrkan lr va den heter?


    BF 22juli *Längtar*
  • Flakey
    Hanniz84 skrev 2009-09-30 21:00:11 följande:
    Flakey:  ska vi ses runt kvart, 10 i utanför då?.. va det i eskilskyrkan lr va den heter?
    Det blir bra :) Ja, St. Eskils kyrka heter den.
  • Flakey
    Cissi nu är det dax skrev 2009-09-30 20:53:27 följande:
    Jag var på vårdcentralen idag, för att ta ett prov. Vid inskrivningen och följande provtagning där hade jag ett avvikande värde i sköldkörteln. Kommer faktiskt inte riktigt ihåg hur det var... Hade tydligen att göra med ämnesomsättningen att göra och övervikt. Nu tycker inte jag att jag är speciellt tjock men för högt BMI hur som helst... Iallafall. Har ätit medicinen hela tiden, även idag. Kommer dit. Och då fick jag inte ha tagit medicinen samma dag som provtagningen. Tänk om någon hade sagt det innan, så hade jag sluppit att sitta och vänta i 30 min. Nu är jag medveten om att det var hormonerna som spökade men tårarna var inte långt borta kan jag säga Skönt att jag bara har vårdcentralen 5 min bort...På ul imorgon tänker vi inte ta reda på könet. Vi gjorde det med pojkarna, mest för att vi båda råkade se att ena bebisen var en kille och då kändes det löjligt att inte ta reda på andra... Dessutom visste vi att vi hade en massa ul att gå igenom och vi är båda alldeles för nyfikna för att ta oss igenom alla dom utan att ta reda på kön.Denna gången vill jag dock verkligen inte veta. Och ett ul ska jag nog kunna ta mig igenom Värre är det med maken, han är galet nyfiken! Men han har sagt att jag får bestämma så det blir så!
    Åh, känner igen det där, det var aldrig långt till tårarna när man var gravid ;) Surt att behöva sitta där helt i onödan.
  • Hanniz84

    men gud va dum jag är!..

    är ju torsdag imorrn!.. o då är jag inne m mammas sambo i stan, ska operera sej..
    så det blir lite svårt för mej att träffas.. sorry!


    BF 22juli *Längtar*
  • Flakey
    Hanniz84 skrev 2009-09-30 21:34:35 följande:
    men gud va dum jag är!..är ju torsdag imorrn!.. o då är jag inne m mammas sambo i stan, ska operera sej.. så det blir lite svårt för mej att träffas.. sorry!
    Aha, vad synd. Men vi får försöka få ihop nåt nästa vecka då. Hoppas allt går bra med din mammas sambo.
  • 4blommor

    VIlle bara meddela att än en ggn har läkarna skrämt upp föräldrar i onödan (med ovillje visserligen men ändå) och jag har målat f*n på väggen! Men hur lätt är det inte att göra det???? Bär man på ett barn som läkarna säger har defekter..vem håller sig heeelt cool då???


    Det var inge fel.. Men det sonen min behöver är antibiotika efter att han e född så han slipper komma tillbaka till sjukan med hög feber =) Många mammor vars barn har så... Men jag e glad att de upptäckte det nu...
    Nerverna har spelet kroppen o psyket ett spratt o när läkaren sa att det inte var något fel så släppte huvudvärken men tröttheten attackerade direkt.
    Men nu vet ni.. 
    Nu ska jag slappa o kanske sova lite om barnen tillåter =) 
    Kram på er
  • Hanniz84

    åhh, va skönt att höra!


    BF 22juli *Längtar*
  • Cissi nu är det dax

    4blommor - sååå skönt att allt var ok.

    Mitt ul gick jätte-bra idag. Bm gjorde en väldigt noggrann undersäkning av den lille och allt såg prima ut Det enda som hon reagerade på var att min moderkaka låg lite för nära livmoderhalsen. Därför ville hon att jag skulle komma tillbaks i v. 32 för att kolla att moderkakan har växt uppåt, som den ska, och inte över livmoderhalsen, för då blir det kejsarsnitt. Mitt andra i sånt fall. Och jag vill så JÄTTE-gärna föda vaginalt denna gång, så skulle det bli ks igen kommer jag bli sjukt besviken. Men jag räknar ändå iskallt med att det blir vaginalt, tills någon säger något annat.

Svar på tråden Haninge söder om Sthlm, Omföderskor SE HIT!