• puss

    barn i "koppel", sele med lina

    vad tycker ni om det, om ni ser det ute på stan tex?


    det är tammefan roligt nästan jämt
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden barn i "koppel", sele med lina
  • redneck girl

    vem ser man oftast med sele?

  • AnnaKlara
    ebben skrev 2009-08-05 14:04:28 följande:
    sen är det väl inte KRÄNKANDE att ha den i sele...ser bara illa ut-i mina ögon.förstår inte biten kränkande?
    Men du skriver ju att du skulle känna det som att du behandlade barnen likt djur om du hade dem i sele/koppel. Vad är det om inte kränkande? Alltså, du måste ju någonstans tycka att det är kränkande för ett barn att ha sele om du skriver så.
  • puss
    CuteElliz skrev 2009-08-05 14:06:48 följande:
    jag tycker det ser dumt ut... tycker det ser ut som att dom har hundar... inget jag skulle använda mej av sj sådär... men kan samtidigt förstå om det finns de som gör det...
    men herregud du ser väl skillnad på ett barn och en hund? eller tittar du bara på kopplet och ser inte vad som finns i andra änden?
    det är tammefan roligt nästan jämt
  • Neko

    Jag tycker det är jättebra. Hade jag inte haft sele /koppel så hade Kira bara fått sitta i vagnen när han var liten. Han ville inte hålla i handen och försökte hela tiden slita sig så när man var nära någon bilväg så hade vi koppel. Han älskar bilar och hade säkert kunna springa ut i vägen annars.

    Det var också superbra i folkmassor på stan.

    Nu när han är tre känns det inte rätt att ha det, tror inte han skulle bry sig själv men det känns som att andra skulle tycka det var dåligt =/ Så nu har vi det inte längre och han får sitta i vagnen när vi är nära bilar eller tvångshålla i handen. Det var trevligare med kopplet både för oss och för honom.

  • ebben

    Inte nödvändigtvis kränkande!
    men för MIG skulle det helt enkelt inte kännas bra!
    kan inte förklara p annat vis-o har inget annat argument alls.
    Alla som vill får ha det! jag har avstått. helt enkelt.
    O skulle JAG se en mamma med tex. en labrador o en 2åring i sele/koppel så skulle JAG tycka att det skulle se konstigt ut bara.

  • puss
    ebben skrev 2009-08-05 14:09:00 följande:
    Inte nödvändigtvis kränkande!men för MIG skulle det helt enkelt inte kännas bra!kan inte förklara p annat vis-o har inget annat argument alls.Alla som vill får ha det! jag har avstått. helt enkelt. O skulle JAG se en mamma med tex. en labrador o en 2åring i sele/koppel så skulle JAG tycka att det skulle se konstigt ut bara.
    taskigt av dig. labradorer ser ut så, de kan inte rå för det.
    det är tammefan roligt nästan jämt
  • ester

    Jag hade sele på min äldste son vid ett par tillfällen. Om det såg fel ut???? Kunde väl knappast bry mig mindre. Har man ett barn som vägrar hålla handen och har så mycket spring i benen, så tänker man mer på barnets säkerhet än vad som ser bra ut. Han verkar inte ha tagit någon skada av det.
    Åter igen, alla familjer har olika rutiner. Man måste hitta det som passar bäst för sin familj, och vara så stark att man inte bryr sig om vad andra anser eller tycker om det. För tyckare, det finns det gott om.

  • köttbullelydnad

    På stan har jag aldrig sett det, men däremot där vi har båtarna. Tycker det är en ypperlig lösning för att undvika att ungarna drattar i mellan båtarna. Nog för att de har flytvästar på sig, men ett flexikoppel på det och föräldrarna har stenkoll på sina ungar

  • Milkina cerka
    Neko skrev 2009-08-05 14:08:34 följande:
    Jag tycker det är jättebra. Hade jag inte haft sele /koppel så hade Kira bara fått sitta i vagnen när han var liten. Han ville inte hålla i handen och försökte hela tiden slita sig så när man var nära någon bilväg så hade vi koppel. Han älskar bilar och hade säkert kunna springa ut i vägen annars. Det var också superbra i folkmassor på stan. Nu när han är tre känns det inte rätt att ha det, tror inte han skulle bry sig själv men det känns som att andra skulle tycka det var dåligt =/ Så nu har vi det inte längre och han får sitta i vagnen när vi är nära bilar eller tvångshålla i handen. Det var trevligare med kopplet både för oss och för honom.
    Som för oss med sonen, som dessutom har en lillasyster 20mån yngre än honom som också skulle tas om hand o. då satt i vagn..
  • Butterscotch

    Det ser inte vettigt ut, men fyller säkert sin funktion i vissa fall när barnen inte lyssnar och/eller förstår att trafiken är farlig.

Svar på tråden barn i "koppel", sele med lina