Pernilla3 skrev 2009-12-18 14:17:55 följande:
Ja men då kan man ju säga det om mkt då, som tex shabby chic och new england och allmänt lantligt som är så inne nu. Det gäller ju inte enbart den avskalade stilen. Dessutom så köper man inredningar så är det inte mkt svart/vitt och ek i dem. Och ja jag har letat lite inspiration eftersom jag gillar den stilen (fast inte eken då) men hittar mest om lantligt, shabby chic och new england.
Ja, det gäller också andra rent utarmade stilar. Men där tycker jag skillnaden är att de flesta i alla fall försöker vara personliga, man "fixar till" sina möbler efter egen smak och så. Istället för att köra på limegrön/lila accentfärg och sen tycka att man är superpersonlig.
Men ja, alla som köper en stil rakt av och kör den in absurdum har rätt så stor brist på smak. Sen tycker jag att den avskalade, gråa, är värst av alla - där kan man ju inte ens få in lite personlighet i pyntet, för det finns inget.