Inlägg från: Velour |Visa alla inlägg
  • Velour

    Tråddödare forts....

    Sedek skrev 2010-02-19 23:08:18 följande:
    Hehe, du känner mig. Ja jag är ju alltid på väg i säng... Men inte riktigt än!Jo det verkar som att IRL har tagit överhanden ikväll för de flesta. Vad jag funderar på? Livet, egogrejer, hur det ser ut om ett halvår osv osv osv...Vad ska du göra i helgen?
    Jag har faktiskt tänkt på det där. Vi träffas ju här varenda dag och då kommer det sig ju naturligt att man lär sig varandras vanor. Man kommer så nära varandra även om det bara sker genom skärmen

    Ah, djupa tankar. Vet ju att du har huvudbry så det räcker och lite till. När blir du klar med dina studier (har glömt )

    Jag ska arbeta på tentan i helgen. Förresten, skulle du kunna hjälpa mig att komma på ett ämne/problem som är sociologiskt intressant?
  • Velour
    Mandi74 skrev 2010-02-19 23:11:05 följande:
    Helloo!! Händer det nått kul här i kväll? Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
    Hej!

    Ja, det är lite lugnt snack här mellan mig och Sedek. Hur är det?
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-19 23:17:46 följande:
    Jo det är lite mysko, att ha en kontakt en hel del tid genom nätet, nästan varje dag! Studierna är det 2 år kvar på... Ska läsa 9 moduler som det heter, har klarat av en och håller på med nr två nu.Just det, hemtentauppgiften Sociologiskt intressant? Beteende på arbetsplatsen beroende på chefstyp? Jag kan bara komma på ämnen jag själv läser nu... Inte de mest intressanta kanske.Tillämpning av beteendemodifiering enligt Skinner i organisationer?
    Oj, två år? Jag har 1½ år kvar och är redan skoltrött. Verkligen.

    Hmm.. visserligen är det intressanta ämnen, men det är för komplicerat för mig. Tänkte ta något enkelt. Beteende på arbetsplats och så måste jag ju läsa en massa annan litteratur om och det skulle bara ta en massa tid. Vi ska ju heller inte skriva mer än 6-7 sidor så det vore onödigt att lägga mer tid på inskaffande av info än nödvändigt. Men tack ändå
  • Velour
    Mandi74 skrev 2010-02-19 23:22:02 följande:
    Trött bara men annars är det bra, fullt hus här hemma denna helgen.. the girls är här. Vi har spelat spel hela kvällen. Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
    Vad roligt Kommer du bli av med några plagg också?
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-19 23:27:11 följande:
    Jo, men jag läser ju inte på full fart, inte heltid. Än så länge är jag väldigt motiverad Tror jag klamrar mig fast lite i det, identifierar mig med dig iom omständigheterna här hemma.Men 1,5 år är ju inte så länge! Det går fort ska du se. Jag avundas de som pluggar heltid, skulle sååå gärna vilja göra det själv. Bara fokusera på plugget heltid och inte behöva jobba i tillägg.Beteende i en ny arbetsgrupp då? Vad händer mellan medlemmarna den första tiden?
    Skönt att du är så motiverad. Hoppas det inte släpper, men känner jag dig rätt så lär du då göra allt för att hålla motivationen på plats

    Avundsjuk och avundsjuk...det går bara fortare med heltid

    Tja, beteende i ny arbetsgrupp...jag får ha dina tips i åtanke helt enkelt. Måste än en gång gå igenom vad vi har läst så jag lättare kan koppla tentaämnet med litteraturen.
  • Velour

    En sjuk grej har hänt. Min lillsyster ha då och då under tre års tid fått ett anonymt samtal från en kille som söker mig. Han vill inte säga vem han är och var han ringer ifrån, eller vad det ens gäller. Jo, visserligen sa han att det gäller något ekonomiskt men inget mer, och så vill han prata med mig. Min syster ger naturligtvis inte mina uppgifter till honom eller så, men jag blev faktiskt orolig idag eftersom han ringde igen

    Vad finns det för folk egentligen?

  • Velour
    Mandi74 skrev 2010-02-19 23:43:58 följande:
    Nej, har inte handlat nått sen sist. Har fått nackspärr, kan inte vrida huvudet åt vänster och det gör on långt ner på skuldran.. *tycker synd om mig själv* Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
    O fy! Har du legat på fel sätt? Så blev jag en gång och då var det ändå en mild variant, men nog fasen hoppade jag till när jag råkade vrida huvudet åt fel håll. Be döttrarna massera dig lite. Och har du ormsalva/tigerbalsam?
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-19 23:49:29 följande:
    Oj, förlåt, visste inte att du tog illa upp. Ska genast sluta Nej men ärligt, har du INGEN aning om vem det kan vara?
    Hahah.

    Men nej, jag har ingen aning. Det är så sjukt detta. Och jag undrar varför han fortsätter att ringa varje gång min syster säger att han ringt till fel nummer när han ringt till henne men sökt mig. För han ringer ju till henne och frågar om det är mig han kommit till. Min syster säger nej och så frågar han om han kan få mitt nummer.

    Rätt oroande faktiskt.
  • Velour
    Mandi74 skrev 2010-02-19 23:50:15 följande:
    Vet inte vad jag har gjort.. Är så spännd på axlarna och nacken så rör någon mig där, gör det så ont så benen viker sig.. så dom får INTE massera nått. Har inget av det hemma.. Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
    Aj aj..Jag förstår. Hoppas då att det släpper snart. Har du haft nackspärr förr?
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-19 23:53:03 följande:
    Då känner du nog mig rätt braoch kan kanske lista ut vad mitt nästa inlägg innehåller...
    Hahah, näe..såå bra känner jag inte dig, men lite vad du går för. Särskilt detta med motivation och att vara positiv.
Svar på tråden Tråddödare forts....