• jelena2

    Dysmelister 4

    Då var det dags för en ny tråd! Välkomna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-31 05:53
    Nu finns vi även på Facebook! Där finns vi i en sluten grupp som heter Dysmelitråden.
    Sök gärna upp oss där!

  • Svar på tråden Dysmelister 4
  • mammact
    Augustiblomman skrev 2010-02-24 22:34:30 följande:
    Jaaa, grattis Jelena till flickorna i efterskott!   och jag lider med dig Mammact, väntan inför operation tyckte jag i alla fall var jättejobbig... Här händer det inget särskilt. Daniel har varit sjuk sen i fredags eftermiddag, första feberfria dagen var idag. Vi får se hur han sover i natt och hur han verkar på morgonen, jag hoppas verkligen att det blir dagis för honom imorgon! Han vill hemskt gärna gå själv också. Idag har han gnällt över hur liten Sofía är hela dagen och hur lite man kan leka med henne... Här börjar det kännas riktigt vårlikt, barnen var ute på terassen och lekte hela eftermiddagen. Vi ser förstås snömassorna på TV, och Daniel tycker att mormor och jultomten måste ha jättekul i snön!
    skönt att han börjar bli frisk igen. Tänkte att vi andra kan väl ta med våra familjer och komma ner till er en månad eller så tills vi blir av med snön. Jag är väl den som kommer undan snön bland de första eftersom jag bor i skåne och idag var här 2plusgrader så det börjar töa och bli slaskigt. Men det kommer att ta tid innan all snö är borta.
  • Augustiblomman

    Välkomna, Mammact och ni andra! Idag är det riktigt varmt här, bara de högsta palmerna vajar lite, himlen är klarblå och havet glittrar!

  • jelena2
    Augustiblomman skrev 2010-02-26 11:52:40 följande:
    Välkomna, Mammact och ni andra! Idag är det riktigt varmt här, bara de högsta palmerna vajar lite, himlen är klarblå och havet glittrar!
    Åh, jag blir så avundsjuk! Är så tokless på dessa meterhöga drivor med snö!

    Tack för alla grattis till barnen! Igår började de på dans. I slutet skulle alla hålla varandra i handen och då blev det allmän förvirring när två av flickorna såg Cassandras protes. Ena tjejen höll i protesen en bra stund tills Cassandra vänligt men bestämt avlägsnade flickans hand. Såg rätt lustigt ut.
    Antar att vi får prata med lite föräldrar nästa vecka kanske och förklara. Vi vill ju inte blåsa upp det hela heller, på dagis är det en sak men inte i alla sammanhang...
  • korrenochborren

    hej alla mammor!
    jag läste lite i förra tråden om hur era barn ibland har blivit bemötta av omgivningen..med andra barn som stirrar och säger elaka saker.
    jag förstår att det måste vara den värsta oron för er föräldrar att tänka på hur det kommer att vara för era barn att växa upp.
    det kommer att bli hur bra som helst!

    själv är jag 24 år och född med dysmeli,saknar höger hand..har en liiiten tumme med en liiten nagel men inget ben i eller så.
    det har varit tufft ibland när jag vart liten men man lär sig även vilka som är ens riktiga vänner och man får på något sätt sorterat ut idioterna ganska fort;)
    jobbigast är det såklart i tonåren,då har man broblem så det räcker redan och så ska man se annorlunda ut med! men jag tror att man ändå växer upp och får lite extra skinn på näsan och blir en tuffing på ett bra sätt!
    kram på er alla!

  • mammact
    Augustiblomman skrev 2010-02-26 11:52:40 följande:
    Välkomna, Mammact och ni andra! Idag är det riktigt varmt här, bara de högsta palmerna vajar lite, himlen är klarblå och havet glittrar!
    Men då bokar vi resa då. låter underbart!

    Jelena, förstår att ni inte vill göra stor sak av det och tycker att ni gör helt rätt som ska prata lite med föräldrarna.

    korrenochborren: Vad kul att du skriver och berättar lite för oss här i tråden!! Välkommen tillbaka. Kan ju komma upp frågor från oss också.

    Trevlig helg på er allihop!
  • Lilla My i Finland

    korrenochborren - Tack för att du delar med dej av erfarenheterna dina!

    Här var vi ute på café idag där de hade en liten "lekhage" för barnen. En flicka i 6-7 års åldern satt med sin mamma vid ett bord nära och frågade sin mamma varför lilleman bara har en hand, men mamman var så smart så hon sa att flickan skulle gå och fråga av mej varför han har så. Flickan kom fram till mej och frågade: Varför har han en sån hand? och nöjde sej med svaret att han blev född sådär. Hörde sen då hon diskuterade med sin mamma om hur orättvist det är då somliga har så. Och visst är det orättvist! Håller helt med, men vi får göra det bästa av situationen bara! Kul hur som helst då mamman vågade låta flickan fråga själv. Det finns hopp för mänskligheten!

  • tossin

    Hade ett litet samtal med killen i bilen en dag. Han undra varför han ser ut som han gör och om han får hand/fot då han växer. Jag svara som det var att nej han kommer aldrig att få en fot/hand ytan det kommer alltid H att fixa åt honom. Det var tyst en stund i baksätet sedan kom det ....va töntigt{#lang_emotions_laughing}. Dom är nog härliga dom här våra barn.

  • mammact

    Lilla my: Vad härligt att det finns sådana bra vuxna människor också!!

  • tossin

    Måste bara tillägga att det är mycket som är töntigt nuförtiden...

  • mammact
    tossin skrev 2010-02-27 10:30:24 följande:
    Hade ett litet samtal med killen i bilen en dag. Han undra varför han ser ut som han gör och om han får hand/fot då han växer. Jag svara som det var att nej han kommer aldrig att få en fot/hand ytan det kommer alltid H att fixa åt honom. Det var tyst en stund i baksätet sedan kom det ....va töntigt. Dom är nog härliga dom här våra barn.
    Ja, barnen är ju bara så underbara ibland. Kram till honom!
Svar på tråden Dysmelister 4