mammageno skrev 2011-04-14 19:33:15 följande:
Tänker direkt på vad det är för material och om du tvättat tyget innan du sydde?
Misstänker att detta svar var riktat till mig och innertyget är ett tunt bomullstyg och yttertyget ett styvare bomullstyg.. Tvätta.. kan jag ha missat det? Jag minns verkligen inte..
the baby skrev 2011-04-14 20:09:13 följande:
Jag är verkligen ingen expert, har bara sytt 4 suffletter, men mitt bästa tips är vliseline. Min uppfattning är att även om man valt ett relativt grovt yttertyg så blir det för mjukt, så mina 2 sista har jag förstärkt. Okej, mina har inte blivit perfekta ändå, men det beror nog mer på mönstret.
Jag köpte ett tyg idag som inte var riktigt som vaxad bomull utan någon annan sorts behandling på.. Har inte bestämt innertyg ännu men vliseline kanske man ska satsa på som komplement.. Trodde sufletten skulle bli FÖR styv av det så jag har inte vågat testa..