Löpartråden 13
Hej och välkomna till löpartråd nummer 13!
Här hör alla med ett löpintresse hemma oavsett om man är nybörjare, elitsatsande eller bara nyfiken.
Hej och välkomna till löpartråd nummer 13!
Här hör alla med ett löpintresse hemma oavsett om man är nybörjare, elitsatsande eller bara nyfiken.
Jaaaaaaaa!
Helt suveränt lopp idag. Sprang ihop med grannen och snabb-Fia, och vi låg på 4.45-4.50 - tempo hela vägen. Loppet var åtta varv runt Växjösjön, kände mig lite trött i varv nr 7 och började få krampkänning i varv åtta, men jag tappade aldrig farten. Grannen, som gjorde sitt livs första marathon blev påjagad av sin coach och stack iväg sista fyra km, tillsammans med Fia. Först trodde jag att jag tappade fart, men insåg sedan att jag inte tappade - det var de som ökade. Eftersom krampkänningen vandrade lite upp och ner i vaden vågade jag - och orkade väl kanske i ärlighetens namn - inte öka, men jag visste att jag hade mina sub 3.30 inom räckhåll och låg kvar i 4.50-tempo in i mål. Tiden? Jomenvisst, pers med nästan sju minuter, sprang in på 3.24.23 och blev femma totalt och trea i DM.
Men i ärlighetens namn ska jag väl ändå säga att de snabbaste tjejerna saknades idag, den snabbaste gick in på 3.18.
Min eviga kompanjon A stack iväg som en kanon och jag tänkte att det där blir ett nytt pers, men så, näst sista varvet, stod hon vid sidan av banan och kved. Kramp och magnifik väggning. Hon gick en bit, men så fick hon fart på fötterna igen och sprang in på 3.42.
Vi konstaterade att vi fortfarande inte varit bägge under 3.30 på samma mara - så nu blir det *harkel* Sthlm nästa år. Men det är bara för A:s skull, (yeah right) och med målet sub 3.25.
Fy fan vad grym du är! Grattis!!
Då ses vi i Stockholm nästa år då.... ;)
Heja Waimea! Bra jobbat!
Vilka ska springa gbgvarvet? *räcker upp handen*
Jag ska självklart springa!... Bor ju i princip vid starten så jag skulle få sån abstinens om jag inte sprang.. ;)
Än så länge är målet under 1:40 men får se om jag reviderar det innan maj nästa år beroende på hur det utvecklar sig!
Bra jobbat Waimea, jag är fan imponerad av er som kan springa så fort alltså! Och avundsjuk
Jag ska också springa Gbg-varvet. Är glad om jag springer på under 2:30