• Waimea

    Löpartråden 13

    Hej och välkomna till löpartråd nummer 13!

    Här hör alla med ett löpintresse hemma oavsett om man är nybörjare, elitsatsande eller bara nyfiken.

  • Svar på tråden Löpartråden 13
  • Blicka
    Duckan skrev 2016-04-25 08:55:27 följande:

    Jag har i veckan kört med en 10k-app. Dvs en rejäl mjukstart för nybörjare med uppvärmning och 6 intervaller om 1 minut. Sprungit dessa i joggar-fart och tycker att benet har svarat bra på det.
    Tar det fortsatt lugnt med tempo och längre sträckor.
    Känner nu att kanske Halvan i september kan vara ett mål. Vi pratar också löst om en resa till Nice i april och springa ett lopp där. Man måste ha mål för att komma framåt!


    Härligt! Hoppas det fortsätter bra.
  • Duckan

    Tack Blicka!

    Bra kört med vagn. Är inte det mycket tyngre? Kan inte föreställa mig att putta en vagn framför mig

  • Blicka
    Duckan skrev 2016-04-25 09:28:22 följande:

    Tack Blicka!

    Bra kört med vagn. Är inte det mycket tyngre? Kan inte föreställa mig att putta en vagn framför mig


    Har inte så mkt att jämföra med då jag inte sprungit utan vagn på så himla många år! Tänker att kan jag komma igång med vagn så kommer tillfällena utan vagn kännas så mkt lättare!
  • Jespis

    Här snöar det igen, så jag skolkade från löparskolan och stack till Friskis och körde ett Intervall Flex-pass i stället. Illa nog att cykla dit och hem. Hu!

  • nernu
    Wiem skrev 2016-04-25 00:14:47 följande:

    Det här med blåa tår (-naglar), vad beror det på? Är det för att skon är för trång i tån (känns inte så) eller är det för mycket utrymme fram i skon som ger foten för mycket rum att fladdra runt på så tån "far illa"? Eller nåt annat, nån som vet? Tycker att mina skor sitter bra men ändå blir en tå alltid blå och ond. Inte kul :o


    Tårna ska ha utrymme. När du sätter ner foten trycks den framåt lite grann i skon och då ska det finnas utrymme för det. Mina löparskor är en storlek för stora. Kan inte lova att det beror på att skorna är för små men jag vågar nog påstå att de inte ät för stora i alla fall.
  • Duckan

    Jag har också större storlek i mina löparskor. Om jag någon gång fått ont så är det när jag har lite för långa naglar. (Gud, det låter så äckligt, men vi snackar marginellt längre än vanligt här )
    Blånagel har jag aldrig fått.

  • Blicka

    Sprang med vagn nu på morgonen men fy vad jobbigt med flåset. Har astma så hoppas det inte är en förkylning på gång nu igen... Fler som springer med astma? Siktar på nästa pass på fredag då utan vagn.

  • Duckan

    Ingen astma på mig, mer kol i så fall. (Är lite av en tjuvrökare, host harkel)

  • Blicka
    Duckan skrev 2016-04-26 09:38:27 följande:

    Ingen astma på mig, mer kol i så fall. (Är lite av en tjuvrökare, host harkel)


    ;) haha
  • Jespis

    Idag började Szalkais träningsprogram för halvmaran. 20 veckor kvar, så hopp finnes!

    6 lugna km idag. Har tränat 4 dagar i rad, så jag tänkte först hoppa över dagens löpning, men så var jag så där ursur och morrade åt allt och alla. Ville mest sitta i soffan och äta godis - men där satt mina barn och de får bara godis på lördagar, haha. Solen sken och ute var det 11 grader - vilket kändes som ett under, eftersom vi vaknade till en vit om än ganska blöt värld.

    Nu har jag gjort dagens löppass, duschat och krupit upp i soffhörnet. Maken har stuckit ut på sin runda och barnen har lagt sig - så nu har jag ingen att morra åt heller. Och så hittade jag en ask lakrits-läkerol, så livet är lite lättare nu!

Svar på tråden Löpartråden 13