• Lokatt

    K*B*N, pratar del 11

    K*B*N snackar vidare del 11
    {#lang_emotions_cool} Kreativa barnvagnsnördars tillhåll {#lang_emotions_cool}

    Vi som hänger här pratar barnvagnar, barnvagnstillbehör, barnkläder, annonser på Blocket, saker vi fyndat, pysselgrejer... ja, inget är OT. En varning är dock på sin plats att utfärda redan här, det smittar!

    Detta är del 11 (!!!) av tråden och nu är vi som en enda stor familj här! {#lang_emotions_sunny}
  • Svar på tråden K*B*N, pratar del 11
  • passau
    Angel Gbg skrev 2010-04-12 19:07:43 följande:
    Passau: Visst men vi har inte tittat närmare på när vi ska åka... vi kan titta på det då vi kan mest hela tiden =)
    Har man lisebergskort åker man dessutom 2 för 1 på färjan! = 130:-/fam

    6/5? färjan som går 9.00 framme 12.15, hem 16.00 i gbg 19.15, passar det?
    Älskade Saga & Meja. www.barnsligabarn.blogspot.com
  • Cs mamma

    Jag har även via bostadsbolaget 2 för 1

  • passau
    Angel Gbg skrev 2010-04-12 20:44:55 följande:
    Jag har även via bostadsbolaget 2 för 1
    NICE!

    ska vi spika en dag så kanske fler vill hänga på? som sagt ingen måndag och itne denna fredagen sen e d rätt lugnt för vår del!

    S tyckte d var en lysande idé när jag sa att hon som fick mössan och dynan skulle kanske åka med på "semester" med en båt :-B
    "henne känner jag" sa hon... hrm... jaja... dom hade nog haft kul på båten... sen "drogar" vi dem med mat så däckar dom nog av allt lekande så vi kan shoppa
    Älskade Saga & Meja. www.barnsligabarn.blogspot.com
  • Nemia noj

    Hej hej tråden. Här e livet ett levande kaos som vanligt Men vi mår bra alla nu iaf. Novah märks av lite på magen ännu svajar från dag till dag men hon slapp sondmatas iaf.
    Väntar ännu på föl i hagen, hon var beräknad den 10 alltså i Lördags. Men vädret är väl för kallt för henne, va vet jag

    SARAH: Hoppas  du ligger o snusar bebis nu, de e du väl värd. Hoppas allt går/gått bra.

    MADDE: Vet inte mycket om hundar o sjukvård, men även jag har hört att choklad ska vara väldigt farligt för hundar så väl stor som liten o er pälsboll är ju mitt emellan. Så tycker nog oxå ni ska ringa Vet, Hoppas det går bra, han e ju så jäkla söt

    Har inte läst mer än sista 2 sidorna sedan sidan 16 typ, så de får ja läsa ifatt en annan dag när jag inte e död innan 20.00..

  • Ekorrfamiljen

    Han hade väl fått i sig cirka 70 g mörk choklad, men har inga symptom av de som räknas upp på en sida som handlar om just hundar och choklad. Det var runt 12-tiden han åt den tror jag.. (Hade hört att det inte var så farligt -ljus choklad- och han verkar ju precis som vanligt, men nu fick jag ju veta att det var värre med mörk choklad. Det är försent att framkalla kräkning men maken är ute med hunden på extra promenad nu. Undrar om han hittade med. kol också..)


    Tin 950103, Saga 961003, Vendel 060504, Vemund 091111
  • passau
    Ekorrfamiljen skrev 2010-04-12 21:24:58 följande:
    Han hade väl fått i sig cirka 70 g mörk choklad, men har inga symptom av de som räknas upp på en sida som handlar om just hundar och choklad. Det var runt 12-tiden han åt den tror jag.. (Hade hört att det inte var så farligt -ljus choklad- och han verkar ju precis som vanligt, men nu fick jag ju veta att det var värre med mörk choklad. Det är försent att framkalla kräkning men maken är ute med hunden på extra promenad nu. Undrar om han hittade med. kol också..)
    Lycka till!

    Neima-skönt att höra att allt är bra!

    nu går jag och knyter mig... maken städar så jag passar på!
    Älskade Saga & Meja. www.barnsligabarn.blogspot.com
  • zasata
    Ekorrfamiljen skrev 2010-04-12 19:00:08 följande:
    Hon som gav oss ett ex. sa att de skulle kosta mellan 90 och 100 kronor STYCK i butik. Jomen tjena! Av de vanliga får man ju två för 46 kronor..  Vart tog du vägen i fredags zasata? Hann ju bara hälsa på dig så var du borta! På bilden har Vemund förresten sin dreggellapp från Ge-Kås.
    se din inbox ;)
    Kavat skrev 2010-04-12 19:18:22 följande:
    Sjalen jag köpte till bebis på mässan! www.edenbaby.se/images/wbs_kamava_300.jpg
    fin, var dom billiga?
  • zasata
    Pruseluskan skrev 2010-04-12 20:03:56 följande:
    nej! magsjuka är värre *röstar* fast halsont är ingen höjdare heller, eller öronvärk.
    håller med..

    Hoppas det inte är nån fara med hunden. Men ha koll i natt, finns det ingen jour ni kan ringa? Jag vet inte hur snabbt det kommer? Men vet att sambons syster är väldigt noga just detta med chokladen.
  • Lindadjo

    Oj, jag håller tummarna för att Korrens lilla voffsing klarar sig utan symtom på chokladförgiftning


    2010 ska bli ett bra år!
  • Lindadjo
    Pruseluskan skrev 2010-04-12 19:57:46 följande:
    Jag tror dessvärre inte att det "tagit sig" denna sväng... Men tack för att du hoppas Jag ska ha det i åtanke hade ägglossning förra veckan så vi ligger rätt i fas va?
    Trisst Det var så länge sedan jag hade normal mens, så jag vet inte alls när jag ska ha det? Normalt är det 2 veckor efter ägglossning, eller????
    2010 ska bli ett bra år!
Svar på tråden K*B*N, pratar del 11