Allergitråden
älsklingens bella var ju konstant förstoppad men när hon fick bytt ut altheran mot neocate började hon kunna bajsa själv. Ja, jag vet fler barn som blir förstoppade pga allergier, men kan inte rabbla upp alla. :)
På tal om sömnen, Theo satt och "läste" mitt sjukintyg igår och där står att jag måste få vila nu för att han inte sover på nätter så jag är helt slutkörd. Igår kväll vägrade han sova men pappan tog över nattningen och då somnade han fort vid 21 sen vaknade han till lite och pep vid 3:30 så jag gick upp och gjorde en flaska välling men när jag gick in så sov han. Sen vaknade han 7 i morses och började snacka. 
Så jag hoppas det fortsätter såhär nu och inte blir 4-5 uppvaknanden då han är ledsen på natten. Jag sov rätt så skapligt också. Så skönt att förskolan är igång igen. Pratade med personale idag också och vi ska prata lite mer om vilka tider Theo ska gå för vi får utökad tid. Lät inte som om det är några problem för planen var att jag skulle plugga och att han då skulle gå 8:30-14, och det är de tiderna jag vill ha nu med. Hoppas att det ska räcka även om läkaren ansåg att jag behövde ännu mer tid att vila men det känns som en lagom start och sen att han får gå på måndagar förmiddag, så kanske jag kan vila ut lite ifall nätterna på helgen blir jobbiga.
Amning (Läs mer om amning)
Grupp IVb.
Loratadin utsöndras i bröstmjölk, användning av loratadin rekommenderas därför inte hos ammande kvinnor." Så det är nog inte att rekomendera och påverkar troligen symtom och tester.
Idag var det en massa vikarier på Theos förskola, en annan personal satt vid hans bord, hon vet att han är allergisk och är en sån resurspersonal för hela förskolan så hon är inte ny. Men när jag hämtade hade han jätteröda kinder och pruttar massor så något knas har han fått i sig. Så vi får se hur kvällen blir.
Men sen funderar jag på matsituationen där, på fredagar får de soppa och hembakat mjukt bröd, theo får inget sådant utan han får soppa och majs"kex" typ, men han gillar inte det och han äter inte annat mjukt bröd heller så han blir ofta jättehungrig när jag hämtar, nu ska han vara kvar till 14 och inte 13:30, när jag hämtade nu bröt han ihop på parkeringen och kastade sig över nappflaskan när vi kom hem. Funderar på vad han kan få som alternativ som mättar lite mer, sopporna är ofta väldigt vattniga så de får mata honom också.
Nu har jag rensat i köket och omorganiserat. Vi har inget skafferi eftersom vi har dubbelkyl/frys så alla torrvaror står i en hylla. Kände att det var dax att gå igenom nu och se så det som Theo inte tål är högt upp. Så nu är det allt han tål längst ner, det han reagerar minst på i mitten, som han kan nå ifall han släpar fram en stol och klättrar på och högst upp är det mjöler osv.
Även om vi skulle vilja ha det han äter högt upp också för att slippa riskera att han lyckas hälla ut allt, men jag dammsuger hellre flingor som han nu hällt ut än att ha en unge som mår dåligt.