• Fidelis ad urnam

    34 000kr i lön. Lite?

    När jag satt och skummade igenom trådarna här på Familjeliv snubblade jag över en tråd rörande studielån.
    I den tråden skrivet TS att hennes man tjänar 34 000kr och vill veta om medlemmarna på Familjeliv tycker att de klarar sig på enbart hans lön när hon ska studera.
    Vissa medlemmar skriver i den tråden att de tycker att hennes man inte tjänar så jäkla bra och att hon borde ta lån.

    Jag skulle personligen vara överlycklig om jag tjänade 34 000kr

    Nu vet jag iof inte vad hennes man jobbade med, om han jobbade skift eller endast dagtid osv osv.

    Men ponera att en person jobbar endast dagtid, måndag-fredag och inga röda dagar eller helger,  och har en lön på 34 000kr, är det lite?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-18 09:54
    Nu pratar vi bruttolön.
    34 000kr brutto är ungefär 25 000kr netto.

    Brutto = Innan skatt
    Netto = Efter skatt

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-18 09:54
    Nu pratar vi bruttolön.
    34 000kr brutto är ungefär 25 000kr netto.

    Brutto = Innan skatt
    Netto = Efter skatt

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden 34 000kr i lön. Lite?
  • LinnV

    Vi har inte ens i närheten av 34 000 kr tillsammans så jag tycker det är mer än tillräckligt. Jag hade varit jätte glad om vi hade så mycket pengar.

  • skåne tjej

    Jag tycker att 34000kr i månaden är en hyfsad lön. I taxeringskalendern så kan man se vad som är normallön inom t.ex. ett län, och i en normalstor stad så får man nog räkna 34´ som en lön över snittet.

    Det här med att skaffa sig dyra vanor, är nog väldigt individuellt. Oavsett om jag får in 18 000kr en månad eller 28 000kr så ser jag alltid till att spara varje månad. Men visst kan jag unna mig mer desto mer jag tjänar.


    Så länge min tanke är fri är jag okränkbar!!
  • lyckligmamma

    Känner en manlig ingenjör, chef som får 35-40 efter skatt. O han klarar sig bra. Men han får betala jäkligt mkt skatt

  • Callisto79

    Jag tycker att 34 000 är en bra lön.

    Vi får ut typ 34000 tillsammans(efter skatt) nu när jag är föräldraledig. På det klarar vi oss fint trots att vi har 5 barn, villa, 2 bilar, och hund

  • Menhir

    Jag röstade att det inte var en låg lön, för det är det ju inte. Men itne är den så hög heller. Kankse om man är strax över 20 men inte om man har jobbat några år och är utbildad.

    Nu går jag en specialistutbildning och får 30.000 + resor och tycker det är "lite" men vi har ju tidigare anpassat utgifterna efter inkomsterna så att säga så för oss har det inneburit sänkt inkomst.

    Hög lön skulle jag sätta över 50.000 ungefär.

  • BeccaStina

    Jag tjänar 11.000 efter skatt och killen får ut mellan 8-10.000 vi har räkningar på 13.000 varje månad och vi är 3 vuxna och 1 barn (jag, min sambo, vår son och sambons farbror som väntar på att få sin sjukpenning från FK) på detta och vi klarar oss bra, äter gott och lever livet! :)

    jag förstår ärligt inte hur man inte skulle klara sig på 34.000kr


    beccastina.blogg.se - mamma till Theodore 080805
  • Maggis

    Det är ungefär vad vi får ut netto, tillsammans, i vår familj. Jag tycker väl att vi lever bra på de pengarna. Sedan handlar ju det mesta om vad pengarna läggs på. Lever man dyrbart så kan vilken lön som helst vara "för lite".


    //Maggis
  • nurken

    34000 är vad jag och min man har tillsammans. det är absolut inte lite! 

  • Cloud Berry
    Limpan1234 skrev 2010-04-18 01:42:31 följande:
    De flesta jag känner (inkl mig själv) är t ex civilekonomer, jurister, civilingenjörer eller läkare och har jobbat ca 5-10 år efter examen och de flesta ligger på mellan 40 000 och 60 000 kr/mån. Jag menar absolut inte att det är någon sorts genomsnitt, men uppfattade TS fråga som att hon var intresserad av vad folk hade för referensramar kring vad man uppfattar som en hög respektive låg lön. Därav mitt svar om att 34 000 är en rätt normal lön om man är universitetsutbildad, ca 30 år, bor i Stockholm och har jobbat ett par år. Självklart är det annorlunda om man inte har någon utbildning, bor i en småstad och har jobbat 1 år... Då tycker jag att 34 000 är en hög lön.
    Att läsa på univesitet leder ju automatisk inte till en hög lön och verkligen inte i det summor du nämner, det finns väldigt många utbildningar och de du nyss nämnde är de som ger högst lön.

    Det är naivt att tro att alla som går på universitet får 40-60.000 i månaden, väldigt naivt. Majoriteten snittar vid 27.000-30.000:-
Svar på tråden 34 000kr i lön. Lite?