Plus igen efter mf/ma
Det är bra att ni peppar mig!
Är lite rädd för att få något surt svar, men jag ska försöka. Om nu min man tillåter mig vill säga... Fick övertala honom förra gången också.
kajsalisa: Jag bor nära Östra sjukhuset. Du då?
Det är bra att ni peppar mig!
Är lite rädd för att få något surt svar, men jag ska försöka. Om nu min man tillåter mig vill säga... Fick övertala honom förra gången också.
kajsalisa: Jag bor nära Östra sjukhuset. Du då?
Pancakes:
Jag förstår att det känns jobbigt när du varit så inställd på vaginal förlossning. Men snitt behöver inte alls vara dåligt. Jag gjorde planerat kejsarsnitt förra gången och det gick jättebra. Det fungerar nästan som vanligt efter förlossningen förutom det faktum att man har ett sår på magen så klart (men å andra sidan har man ju inga sår i snippan och kan gå på toa som vanligt osv.). Livmodern drar ju ihop sig när man ammar och i och med att barnet och moderkakan lämnar kroppen så sker ju allt automatiskt med mjölkproduktion, vatten som ska lämna kroppen osv.
Det finns ju ökad risk för astma och allergier för barnet, men å andra sidan är planerat kejsarsnitt det säkraste sättet för ett barn att födas (dock inte för mamman med risk för komplikationer i såret).
Själv var jag uppe och gick någon dag efter snittet och visst gjorde det ont, men man får ju mycket smärtstillande. Kunde gå ut och promenera efter någon vecka. Det gör mest ont när man rör sig, om man håller sig still så är det helt okej.
Jag kommer att be om snitt igen (har medicinska orsaker).
Hoppas att det går bra och att du känner dig nöjd oavsett om du väljer sätesförlossning, vändningsförsök igen eller planerat snitt.
(hoppas inte det verkar som att jag försöker prångla på dig snitt, det var inte alls meningen, ville bara berätta att det inte behöver vara helt fel).
Storafamiljen: Beklagar ditt missfall! Det kan gå snabbt att bli gravid igen, jag har blivit det månaden efter två gånger (och fått fler missfall). Vid mycket tidiga missfall så funkar ofta missfallet som en mens och då kommer ägglossningen som vanligt efter ca 2 veckor. Mina symptom stannade kvar några dagar efter missfallen, så det kan vara dem du fortfarande känner. Eller så är det ÄL på gång.
Hoppas att du snart blir gravid igen och då får du se till att komma och hänga med här i tråden!
Lycka till!
Välkommen hem 2barnsmamma! Kul att höra att ni haft det bra, men läskigt det där med nästan-krocken! 
Ego: Jag hade så jäkla ont i bäckenet i natt! Det kändes som att det skulle gå sönder. Det värkte oavbrutet i flera timmar. Är det detta som är foglossning? Det gjorde ont ut mot höftkammarna, i korsryggen och fram ner. Det spelade ingen roll hur jag låg.
Eller var det någon slags kombo av foglossning och ligamentsmärtor? Jag har aldrig haft ihållande ligamentsmärtor innan och aldrig riktig foglossning. Fick ligga kvar i sängen en extra timme (fick skicka maken att lämna på förskolan på min dag) och nu jobbar jag hemifrån. Vågar knappt röra mig (men nu känns det okej).
När jag googlar så ser jag att man har ont i korsryggen och fram över venusberget samt att det ilar ner till benen. Men har man ont ut mot höfterna på framsidan?? För det hade jag också.
MelikaH: jag är vegetarian och äter inte fisk. Försökte med nån omega3-kapsel ändå (även fast det är fiskleverolja, gjorde det för bebisens skull), men jag fick såna hemska sura uppstötningar så att jag nästan kräktes. Försöker äta omega3-rik vegetarisk mat istället, typ linfrön, nötter, rapsolja osv.
När jag var gravid förra gången (2007) så var det typ inget snack om detta, då åt jag knappt fisk och inga direkt tillskott heller.
Men det är ju jättebra och viktigt med Omega3, detta är mitt dåliga samvete.
Här har det bara varit sött som gäller, har en flicka sen tidigare och nu tror jag att jag väntar en pojke, men vet inget än. Ska bli spännande att se!

Min man kunde känna det utanpå magen. Åhh vad mysigt! Har verkligen längtat efter det! Har ju känt sprattel och rörelser i 5 veckor, men igår kändes det som att någon petade mig med ett finger från insidan av magen. Vilka små fötter den måste ha.
Vecka 17 idag.