Plus igen efter mf/ma
men tjejer,jag har tappat hoppet och inväntar missfall... fick en liten brun eller röd flytning i trosan nyss.... orkar inte mer
Ååååååh vad mysigt Sofy!! Du gjorde mig lite rädd där när jag läste första inlägget men skönt att få läsa uppföljningen! Kram!! 
Och grattis till kajsalisa för de goda nyheterna om din man! Hur klarar han av miljöombytet? 
Önskar att jag orkade sitta och skriva mer här men jag är helt enkelt för trött för att hålla mig lika aktiv som er 
Har börjat jobba nu efter sjukskrivningen trots att jag både låter och är rätt förkyld fortfarande. Är därför både trött, sliten, svullen och hungrig när jag väl kommer hem... Sen vill jag bara soooooova!! Har förresten jättesvårt att hålla hemligheten för att jag vill berätta för hela världen... har även berättat för två kollegor nu, varav den ena jobbar jag väldigt nära och den andra är assistent som jag får hjälp av ibland bara, så henne hade jag verkligen inte behövt berätta för redan nu men jag kunde inte låta bli (och så litar jag på henne)! 
Nä nu är det godnatt för mig, har hållt mig vaken alldeles för länge nu! 
Hej tjejer!
Vad kul att din man fick känna sparkarna nu fröken SJ!
Sugarrush: Härligt att ni är i NYC nu och att du ser att det händer saker med magen! Jag känner mig också väldigt svullen om magen, nu är ju jag överviktig från början så skillnaden är väl inte så stor mot vanligt men jag tycker ändå att jag själv ser att jag är mer svullen över mittenpartiet på magen.
Muffe: När var det du skulle ha ditt VUL nu då? Du ska se att det inte är nån fara, livmodern växer ju så det är inte så konstigt att du har värk.
Jag vaknade imorse av att jag hade kramp i nedre delen av magen, kändes obehagligt! Det släppte ändå rätt snabbt. Men efter att ha googlat lite verkar det som att det kan ha varit ligamenten kring livmodern som tar lite stryk när den växer. Annars mår jag rätt dåligt, jag behöver äta nästan hela tiden för att inte bli illamående. Det är inte så många gånger som jag spytt, tre gånger på en vecka, men det känns hela tiden som att huvudet och magen inte riktigt vill vara med. Jag kan bara äta små portioner oftast. Nu har jag dessutom fått superluktsinne!
T ex åt jag broccoli med god aptit igår men idag tålde jag verkligen inte lukten av det! Känns nästan liiite jobbigt att man inte känner igen sig själv om ni förstår vad jag menar? Jag hoppas att det upphör snart...
färnevik: Usch förstår dig, man känner sig så hjälplös när man mår dåligt hela tiden! Men det är klart att du vill det här, innerst inne fast det känns tungt nu. Får du lergian comp mot ditt illamående eller försöker du med något annat som kan lindra?
Sofy: Åh vad avis jag blir på alla dina VUL! Men vilken fin liten pärla du bär på 
Jag såg att LittleJunia hade varit på inskrivning nu och fått lyssna på hjärtljud! Jag som ännu inte varit på inskrivning undrar så klart om det är likadant för alla, att man får lyssna på hjärtljuden då?
Sugarrush: Ooooh vilken härlig butik, förstår att du blev kvar länge där! När kommer du hem igen?
Hoppas att ni andra mår bra och ok som har det lite kämpigt på olika plan. Ingen hit att spy i duschen Muffe
Illamåendet finns för mig också, i eftermiddags tappade jag helt koncentrationen när det började kännas så igen... Såg inte fram emot hemresan så jag förberedde mig genom att äta en kexchoklad strax innan och det hände iaf inget på tåget.
Något annat mindre roligt är att jag börjar få bristningar på magen... Suck. Men det visste jag att jag skulle få (och med stor sannolikhet kommer jag få massor tror jag), det var likadant för min mor och syster som fick massor vid deras graviditeter. Och jag har ju redan en hel del bristningar efter att ha gått upp i vikt och ner igen osv. Men de här nya bristningarna har satt sig i höjd med naveln så det är bara att acceptera att det aldrig mer blir bikini igen. 
Jag har inskrivning den 27 april tänkte jag skriva haha, men 27 september är mer rätt
Så det är mindre än två veckor kvar nu.... 
Nämen vad är det som händer?!?! Muffe och Sugarrush, jag lider med er, kan inte de där jävla blödningarna ta och fara långt från er!! Vad tråkigt att du är så långt hemifrån sugar och att du inte kan fortsätta njuta av din resa.
Men du har "bara" haft bruna blödningar och lite rosa? Det låter ju tyvärr värre med Muffes blödningar men inte heller det behöver ju innebära att något är fel har vi ju förstått på många historier! Åh vad jag håller tummarna för att allt visar sig vara bra för er, det är ju vår tur nu!! *KRAAAAM*
Sofy: Jag har nästan tvärtemot cravings, jag har haft svårt att få i mig frukost/lunch/middag. Idag gick det bra med både lunch och middag och det känns bra för jag har inte haft lika mycket illamåendekänsla under dagen trots att det började med en hälsning i toan imorse. Jag måste nästan äta små portioner men oftare istället för att må bra. Men för några kvällar sen åt vi bl.a. broccoli till middag, jättegott, men kvällen efter tålde jag inte lukten av broccolin! 
Ni är otroliga tjejer 
Jag hoppas att alla stannar kvar i tråden där jag hoppas att alla ventilerar sig om man så vill, men att vi så klart inte ska glömma bort all glädje som ändå finns över våra graviditeter! Mer än så tänkte jag inte skriva om detta. Min energi är nere på noll nu efter att middagen ville upp igen så det är bara att gå och lägga sig och hoppas på en skön fredag istället. 
Måste bara fråga Mabaja först om du har bestämt dig för att du vill ha något smärtstillande vid förlossningen och i så fall vad? Det är ju helt fantastiskt att det är så kort tid kvar nu! 
Godnatt tjejer!! Massa kramar
Smålandsjänta: Jag vet inte när man kan få h-förgifning men det är väl bra att kolla upp det iaf, oavsett så känns det ju inte bra om du haft huvudvärk så länge din stackare 
Sugarrush! Pm:ade dig men jag säger det igen, beklagar verkligen!!!
Skönt att ni fick besked men det är ändå för jävligt. KRAM
Har inte orkat skriva något i tråden på flera dagar, jag har också problem med illamående, både kvällar och morgnar spyr jag och övrig tid känner jag mig bara illamående typ. Har inte orkat gå till jobbet den här veckan men ska försöka gå dit imorgon. Har svårt att få i mig mat så jag är både vrålhungrig och jättemätt efter några tuggor. Min sambo får ta hand om i stort sett allt i hushållet, jag skulle aldrig orka ställa mig och laga mat nu! Så han är verkligen en diamant!
Nu är det dags att försöka få i mig en risifrutti!
Kram på er!