V P E skrev 2010-08-26 22:51:02 följande:
Åååh! Jag har fått det hemskaste sötsuget... vill ha kaka!
Hur har ni andra gjort, ni som inte blivit av med sötsug efter op.
Tar ni en liiten sötsak, eller avstår helt?
Och om ni äter sött: räcker det då med en liten bit, har dumpingen/den pyttelilla magen den effekten att man faktiskt blir nöjd? Jag har ju varit omättlig på sötsaker, hela mitt liv tror jag. 
Läkarna säger ju att man ska kunna äta sötsaker, men numera i små mängder... men jag är så förtvivlat rädd att
fastna i sockerträsket igen...
Jag har upptäckt och dietsten har också sagt att de är så att äter man alla sin måltider och till räckligt mycketså minskar man söt suget och de försviunner i stort sett.
Därtemot om jag äter sött ser jag till att jag innan de söta har ätigt bra mat och de brukar då hjälpa med att äta enbart något några bitar sött. Och jag dumpar inte men å andra sidan dumapr jag inte på något mer än om jag har förbråttom vilket inte hänt så ofta.