• skalbagge

    BF maj 2011

    Jippiiie, plussade i morse! Fick missfall i Januari och sen dess har allt varit en lång väntan! Men nu äntligen!!!!! Hoppas nu allt går som det ska.
    Fler som har BF i maj 2011?


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-10-08 18:07
    www.familjeliv.se/Forum-2-113/m54133732.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-10-29 17:47
    OBS!!! BF listan ligger här!!!!!!

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m54731404.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-18 19:34
    www.familjeliv.se/Forum-11-401/m58478407.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-18 19:36
    Bebistråden längts ned
  • Svar på tråden BF maj 2011
  • FruMadde4barnTätt

    natalieh
    spännande, lycka till{#emotions_dlg.flower}

  • Jean
    La vie en rose & natalieh: Va spannande!!!!! Saa avis, vill ocksa foda nu... ;) Vantar med spanning att fa hora hur de gatt med era sma! =)

    Har borjar man antligen kanna sig som en manniska efter forkylningen sa nu kan de garna satta igang. Alla sista sma jobb har hemma infor bebis ar klara, sa man kanske borde hoppa pa mannen sin och se om de hjalper... ;) Lite radd for gora illa bebben dock....Har haft mycket sd i magen och kanns nastan som huvudet hanger utanfor ibland de trycker pa sa mycket dar nere. Hoppas, hoppas, hoppas snart... Onskar att vattnet ska ga sa jag slipper igang sattning, vilket i sa fall hander nasta vecka skulle jag tippa pa beroende pa tappen, senaste mandag dar pa. BF pa fredag!!!!

    Kanns helt galet att bebisarna borjar komma nu, att vi redan ar har. Minns nar jag borjade skriva i traden i vecka 4 eller natt. =) Fast visst kanns de som en hel evighet ocksa...
  • Saso87

    Nyss hemkommen från Lunds KK. Vaknade imorse av mig själv vid 7 tiden och bebben var lugn i magen. Tiden gick och inget hände, (han är alltid väldigt livlig och brukar alltid väcka mig med sitt stök och bök i magen), jag ringde förlossningen och dom sa att jag skulle lägga mig på sidan i 5 min och trycka lite och se om jag kände honom mer då. Tror ni vi blev orolig här hemma? Jag gjorde som hon sa och visst kände jag honom lite men det var inte alls som min lille kille brukar vara i magen. Dom säger ju att man ska vara uppmärksam på ändrade/minskade fosterrörelser! Jag fick komma in direkt och har nu legat med CTG:n i 30 min, jättefin kurva, fick även ett UL som visade helt normal fostervattensmängd och allt såg så fint ut så och nu bultar han runt som vanligt igen. BM sa att han kanske försovit sig =) lite kul. Men jag fick också höra att det var helt rätt av mig att komma in, man ska inte vänta om något inte känns ok. 

    Ja, det var min morgon... nu ska jag sova en stund till, helt slut efter anspänningarna!
    Gud, vad det händer mycket i tråden... lycka till alla ni som är på G!!! 

  • Maruid
    natalieh skrev 2011-04-26 07:43:49 följande:
    Vaknade 05.15 av att vattnet gick! Säng, golv, byxor och badkar.. Allt blev plask blött! Slemmisen kom med ut och nu ligger jag med värkar på prenatal i Malmö! What a tuesday!
    Oh, grattis! Då väntar vi på ännu mer besked då. Jag är nästan så nyfiken så jag går åt!
  • EvaChristina

    Natalieh: åh så spännande! :)
    Helt plötsligt börjar det hända massor här i tråden ju. Det är så roligt att följas åt här med alla.

  • Mary
    natalieh skrev 2011-04-26 07:43:49 följande:
    Vaknade 05.15 av att vattnet gick! Säng, golv, byxor och badkar.. Allt blev plask blött! Slemmisen kom med ut och nu ligger jag med värkar på prenatal i Malmö! What a tuesday!
    Oh, va spännande!
  • Lovelyness

    Kul att det börjar komma bebisar nu, kan ni inte säga till min att han ska komma ut också? Flört

    Idag har jag varit hos BM, hon kollade hjärtslagen när jag stod upp och innan hon kollade hur han låg. Allt för att slippa snabba hjärtljud och det fungerade bra, hjärtljuden var normala och vi slapp åka till specialistmödravården! Såå skönt

    SF-måttet var precis över kurvan så vi ska på ett tillväxtultraljud, vi var på ett för tre veckor sen och då låg han precis på kurvan så jag tycker det känns lite halvonödigt men det är ju alltid trevligt att få se sin lilla bebis igen Glad


  • TeamX

    Idag har jag 10 dagar kvar till BFmen är på ngt sätt förberedd på att han kommer att vilja komma tidigare. När jag väntade min första son kom han 7 dagar före bf och då var jag inte alls beredd.

    Ni som har flera barn sen tidigare, har ni följt något "mönster"? Dvs om ni en gång fått före bf, har det fortsatt så? Eller vice versa?


    Max, mitt hjärta, mitt liv mitt allt! Född 20041010 * Prins lillebror BF 20110506, efterlängtad! *
  • FruMadde4barnTätt

    Midi
    första - 10 dagar innan bf.
    andra - 5 veckor innan bf.
    tredje - 2,5 vecka innan bf.
    fjärde - ? v.36 nu