• gosensgos

    Magbilder BF maj 2011

    Hej alla!!

    Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!

    Lägger in det första 

     Pärlan v10+6 (vecka 11, 12 i morgon!)

    V 11

     

  • Svar på tråden Magbilder BF maj 2011
  • Elsa81
    Oktober84 skrev 2011-05-25 17:30:34 följande:
    Grattis till alla som fått sina små.
    Här hemma går vi bara och väntar, är på Bf+4 nu... suck! Om en person till ringer och frågar om inte bebis kommit än så stänger jag av mobilen!
    Men ska in på spec mödravården imorgon, får väl se vad de säger då, håll tummarna för att de tycker att det är dags att ta ut lilla plutten!

    En annan sak då, herregud vad pojkar det föds i den här tråden, och igår fick min kompis en pojke och en annan kompis går bara och väntar på att hennes pojke ska titta ut.
    Är Maj 2011 en speciell pojkmånad eller har det bara slumpat sig så här i tråden? Spännande att se vad man själv får, vi vet juh inte, men som jag skrivit tidigare, alla tror att jag ska få en pojke för det ser tydligen ut så, vad snopna folk skulle bli om det kom ut en tjej?
    Jag skulle nog också bli förvånad, nu när alla säger att det är en kille så börjar jag juh nästan tro på det, men vi får väl se.

    Grattis igen till alla er som fått era mirakel, och till er som fortfarande väntar får jag väl säga att den som väntar på något gott och allt det där tjafset som man får höra omkring sig!
    Håll en tumme för mig imorgon vid tio! 
    Har oxå reflekterat över att det är väldigt många pojkar! Vi vet inte heller vad vi får men majoriteten tror att det är en pojk så man är lite inställd på det. Många kommer få en chock om det kommer ut en liten flicka Glad Nästan så jag vill att det ska vara en flicka nu bara för att "gå emot" allas teorier hit o dit!
  • LittleSister

    Är idag i vecka 40 (39+2) och kan föda när som helst. Men BF är på söndag. Hoppas lilla bebisen vill komma ut då. H*n är så välkommen! Hjärta

    Här är två bilder på min mage i vecka 8 och nu i vecka 40. "Liten" skillnad i alla fall Glad Alla har sagt till mig att jag har så liten mage.


  • miinellaa
    Maruid skrev 2011-05-24 10:52:51 följande:
    miinellaa och Emmelie89 - Vilka jättesöta bebisar ni fått! Grattis!
    hihi tack så mycket !!! snart har ni andra era bebisar oxå i era famn!
  • miinellaa
    Emmelié89 skrev 2011-05-23 23:09:35 följande:

     


    Min lilla Devin, önskade mig  en liten med mycket hår o fick en trollunge med riktig kalufs:D
    Samma här :D värsta håret min Ajla fick , till ovch med mer hår än store bror !

    Va lika våra bebisar e :D
  • Oktober84

    Jaha så är man hemma igen!
    Men med någorlunda ok besked från spec mödravården. Jag var öppen drygt 2 cm med helt utplånad livmodertapp, så doktorn sa att det nog kommer sätta igång idag eller imorgon.
    "Håll dig i upprätt läge hela dagen" så ska du se att detta startar snart!
    Om inte det hänt något innan söndag så har vi en tid då kl 10, då kommer de till 99% sätta igång mig om det inte hänt nått. Detta beroende på att jag har låg fostervattennivå sen tidigare.

    Så nu har jag stått upp och läst bok i typ två timmar, nu sitter jag och surfar lite, sen blir det upp och stå igen. Har dessutom tvättdag idag så kör trapporna upp och ner en gång i timmen med, vi bor på tredje våningen så kan säga att det känns när man går uppåt! 

  • bagaren88

    har följt tråden men inte skrivit så mycket...men vår dotter kom i måndags efter igångsättning och hinnsprängning..väldigt efftektiv förlossning..hoppas ni som inte fått era små än att ni snart har dom i era famnar:)

  • Habbi
    bagaren88 skrev 2011-05-26 20:15:42 följande:
    har följt tråden men inte skrivit så mycket...men vår dotter kom i måndags efter igångsättning och hinnsprängning..väldigt efftektiv förlossning..hoppas ni som inte fått era små än att ni snart har dom i era famnar:)
    Grattis!
  • amg

    Grattis till alla nya fina bebisar och lycka till nu alla ni som är kvar, nu är det verkligen inte långt kvar för någon av er, snart är maj över och då har nog nästan alla små tittat ut.


    Alva 060811 <3 Noah 110520
Svar på tråden Magbilder BF maj 2011