bebis juli 2011 =)
Jag bor i Boden, förort till Luleå. Ja, jag vet inte.. jag håller med om att samhället är på väg åt fel håll. Varför betalar vi skatt över huvudtaget?!
Jag bor i Boden, förort till Luleå. Ja, jag vet inte.. jag håller med om att samhället är på väg åt fel håll. Varför betalar vi skatt över huvudtaget?!
Idag flyter jag bort alltså och sväller gör jag om både händer och fötter... Hjärtklappning får jag ibland också. Idag har det varit olidligt varmt och sommaren har precis börjat. Hur ska jag orka?? Ska till bm imorgon...
Idag har jag varit hos bm. Är i v.33 och sf måttet var 32. Blodtrycket var som det brukar, 110/65. Sockret var ganska högt men kanske berodde på att jag hade ätit timman innan, 8,3. Järnvärdet trodde jag skulle vara katastrof sen jag slutat med järntabletter, men jag har mina rabarber att tacka för ett jättebra värde, 129. (frossar rabarber)
Bebis låg med huvudet nedåt, men är fortfarande rörlig såklart. H*n var väldigt pigg och glad och ville inte ligga still då hon skulle mäta hjärtljudet.

Man märker nu att det börjar dra ihop sig för vissa här :) Jag önskar att det går bra för er om det nu sker tidigare än bf. Ni får hålla oss uppdaterade :)
Är i v. 35 och har 40 dagar kvar nu. Känner dock inte av så mycket sammandragningar och sånt. När börjar bebisen fixera sig och gör det ont de sista veckorna pga fixeringen eller?
Ja men då kanske det är nåt sånt jag börjat känna? Ibland riktigt stöter det till så jag nästan bara vill hålla handen för, men inte för smärta utan mest för obehag typ som att den är på väg ut... Får se vad bm säger den 22:a
Förresten ni som redan har barn och varit med förr angående föräldrapenning.
Jag har ju ansökt och skickat in alla uppgifter och papper för att beräkna min föräldrapenning enligt min SGI inkomst. Men när ansöker man om utbetalningen så att säga? Från datumet man föder, några veckor i förväg?? Jag vill inte stå utan pengar... det är nog som det är nu när jag blev nekad graviditetspenning och fortfarande inte fått beslut om min sjukskrivning.