**Den stora feta LCHF-tråden**
Jag befinner mig också på dag 2 av mensen och här visar vågen upp 800 g upp senaste veckan. Hihi det är alltid någon annan som är värst.


Äsch, lite avslappnad får man väl vara även med vikten? Det är ju samma grej när man mäter sig, varje mm man sätter måttbamdet "fel" får jättestora utslag. Och inte tatuerar man in streck för att mäta på exakt samma ställe varje gång. Så länge trenden går åt rätt håll har man väl ingen anledning att vara annat än glad?
Jag är inne på mensdag 3 och som vanligt vände det neråt imorse, 0,5 sen igår. Fast jag är lite nöjdare än vanligt över det för i lördags blev det både vin och en bit tårta på festen. Duktiga, fina, snälla kropp!
För oss går det också åt astroniomiska summor, 6000-10 000/månad. Vi är 2vuxna och 2barn (2,5 och 1,5 år). I summan ingår mat, hygien, blöjor och apoteksvaror. Men grabbarna är allergiska så det har gjort att det skenat iväg ytterligare. Innan jag la om kosten och grabbarna fick specialmat så handlade vi för ca 3-4000/ månad. Fördelen som jag ser det är iaf att vi numera äter bra mat, och så ofta som möjligt helt utan tillsatser.
Titti: Jag tycker du ska släppa allt med dessa evinnerliga kurer hit och dit. Din kropp litar uppenbarligen inte på dig, och får jag gissa så tror jag att den är på svältläge. Börja äta god mat, lägg dig på en bekväm nivå och njut av att äta god mat. Börja acceptera att det kommer ta tid för dig och fokusera på hälsofördelarna. Du kommer INTE vara tjock hela livet, men det kommer ta tid att minska i vikt. Jag tror på dig!
Jag köper också brödet på Ica ibland, men jag tycker det är lite farligt. Det smakar och ser ut som vanligt bröd och för egen del är jag rädd för att steget till vanligt bröd då riskerar att bli lätt. Därför äter jag bara en skiva då och då. Jag skulle aldrig kunna göra som innan lchf och äta mackor till frukost, just för att jag inte riktigt litar på mig själv.