• Linda1976

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    {#emotions_dlg.flower}  Välkommen till Den Stora Feta LCHF-tråden!  {#emotions_dlg.flower}

    Här samlas vi som äter enligt LCHF. LowCarbHighFat. Vi pratar mat, recept, utmaningar man ställs inför som lchf:are samt om en massa annat förstås.

    I nedanstående länkar finns mycket bra information:

    http://www.lchf.se/
    http://lchfrecept.com/
    http://www.kostdoktorn.se/
    http://airamsmat.webblogg.se/index.html
    http://kolhydrater.ifokus.se/
    http://annajdjacobsson.wordpress.com/
    http://lchfbutiken.se/
    http://www.lowcarbshop.se/ 

      

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-17 17:49
    Recepttråden: www.familjeliv.se/Forum-22-72/m57915800.html -lägg in dina smaskiga lchf-recept!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-19 15:42
    Här finns dagsmenyer för den som behöver: www.familjeliv.se/Forum-24-64/m56863370-1.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-07-07 23:02
    Vikttråd: www.familjeliv.se/Forum-24-406/m65606664.html
  • Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**
  • organa
    rednose skrev 2012-01-11 06:36:33 följande:
    LCHF är väl bara viktnormaliserande om man faktiskt äter? Du skriver ju att du tappade vikt eftersom du tappade matlusten? Jag skulle tro att om du bara äter så behöver du inte vara orolig. Du kan ju tex istället för bröd och pasta alltid äta en god sallad till maten? kanske lite nötter i? yoghurt och bär till frukost så får du ju upp kolhydraterna utan att maten är speciellt fet, om det är det som gör att du tappar matlusten?
    Men det känns helt onaturligt att tappa matlusten utan yttre orsak (magsjuka eller mycket stress eller liknande). Jag har aldrig gjort det förut i hela mitt liv. Men jag ska ge det en tid nu och försöka testa mig fram hur liberal jag kan vara utan att magen börjar sätta igång. Jag tror det inte var att maten var fet som gjorde att jag tappade matlusten, alltid lagat mat med fullfeta produkter och gillar kryddsmör och liknande. Jag tror att det kanske var i kombination med hur jag åt över hela dagen. Äggfrukosten höll mig mätt så att jag knappt ville äta lunch osv. 
  • Postis
    76an skrev 2012-01-11 10:49:04 följande:
    Jag kan inte förstå en sak. Jag har nu ätit LCHF sedan förra tisdagen och har fortfarande inte kommit till den där magiska mättnadskänslan som alla verka få. Vissa äter ju typ bara frukost och lunch och sen inget mer för de är inte hungrig. Min sambo som oxå käkar LCHF har fått en enorm mättnadskänsla nu och kan knappt äta en ostbit med kaffe förräns han känner sig proppmätt. Jag vill oxå ha den känslan, men jag känner mig lite småhungrig hela tiden. Känns som jag inte kan öka på mitt fettintag mer för jag äter bra tycer jag, nu vet ju inte jag om det är bra men det antar jag då jag följer det som står överallt.

    Vad göra?
    Jag har ätit LCHF länge nu och har fortfarande inte hittat "LCHF-mättnaden". Äter 5 ggr/dag. Tyckte hungersuget blev värre när jag åt strikt, av någon anledning så funkar det bättre när jag äter lite liberalare med mindre fett. Obestämd En period verkligen vräkte jag i mig fett och låg på under 20g kolhydrater/dag men det hjälpte inte, jag började bara gå upp i vikt istället och var konstant småhungrig. Jag har hittat en hyfsad balans nu där jag håller mig viktstabil och äter mina 5 måltider/dag (frukost, lunch, mellanmål, middag, kvällsfika) och är hyfsat mätt och nöjd så nu kör jag på det.

    Eftersom de flesta ändå hittar mättnaden efter en tid så tycker jag att du ska avvakta och göra som du fick tips om, att äta när du är hungrig och äta dig riktigt mätt, men du kan ju ha i bakhuvudet att alla inte känner mättanden och automatiskt minskar sitt matintag. Lycka till!  
  • Linda5
    Hanniz skrev 2012-01-11 17:11:11 följande:
    Är det någon som vet hur länge smör håller efter bäst-före-datum? (i oöppnad förpackning)
    1-2 månader. I frysen ännu längre
  • Linda5
    Linda5 skrev 2012-01-11 16:30:44 följande:
    Hej!
    Hur funkar friterad camembert om jag panerar i fiberhusk?
    Ingen som vet??
  • rednose

    alltså seriöst, nån som tittar på 2an, 3an eller 4an nu? Har alla kanaler gått ihop om att skrämma folk för fett och förespråka lightpsrodukter och kolhydrater???
    Superskinny vs superduperfat eller vad det heter måste ju vara jordens dummaste program... Usch så irriterad man blir! Om fetma var ett problem innan hur fan ska det nu då bli? 

  • rednose
    Linda5 skrev 2012-01-11 18:17:51 följande:
    Ingen som vet??
    skit i att fritera och baka i ugnen istället. pensla med smör!
  • Linda5
    rednose skrev 2012-01-11 18:29:33 följande:
    alltså seriöst, nån som tittar på 2an, 3an eller 4an nu? Har alla kanaler gått ihop om att skrämma folk för fett och förespråka lightpsrodukter och kolhydrater???
    Superskinny vs superduperfat eller vad det heter måste ju vara jordens dummaste program... Usch så irriterad man blir! Om fetma var ett problem innan hur fan ska det nu då bli? 
    o 5:an biggest looser
Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**