• Linda1976

    **Den stora feta LCHF-tråden**

    {#emotions_dlg.flower}  Välkommen till Den Stora Feta LCHF-tråden!  {#emotions_dlg.flower}

    Här samlas vi som äter enligt LCHF. LowCarbHighFat. Vi pratar mat, recept, utmaningar man ställs inför som lchf:are samt om en massa annat förstås.

    I nedanstående länkar finns mycket bra information:

    http://www.lchf.se/
    http://lchfrecept.com/
    http://www.kostdoktorn.se/
    http://airamsmat.webblogg.se/index.html
    http://kolhydrater.ifokus.se/
    http://annajdjacobsson.wordpress.com/
    http://lchfbutiken.se/
    http://www.lowcarbshop.se/ 

      

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-17 17:49
    Recepttråden: www.familjeliv.se/Forum-22-72/m57915800.html -lägg in dina smaskiga lchf-recept!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-19 15:42
    Här finns dagsmenyer för den som behöver: www.familjeliv.se/Forum-24-64/m56863370-1.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-07-07 23:02
    Vikttråd: www.familjeliv.se/Forum-24-406/m65606664.html
  • Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**
  • Cecilia 913

    LCHF, vilken otroligt underbar diet!! Jag har kört en vecka, tappat 5 kilo av 116, är inte hungrig, inget sötsug, ser fram emot varje måltid. Älska LCHF!!!!! 

  • Boost
    Cecilia 913 skrev 2012-06-04 22:39:33 följande:
    LCHF, vilken otroligt underbar diet!! Jag har kört en vecka, tappat 5 kilo av 116, är inte hungrig, inget sötsug, ser fram emot varje måltid. Älska LCHF!!!!! 

    Härligt med en sådan kickstart!
  • spökplumpen

    Jag bakade en kladdkaka i helgen, den gick att äta men jag kommer inte baka den igen. Blev svampig i konsistensen. Så min fråga är, kan man inte bara använda sina vanliga recept och byta ut socker mot sukrin och vetemjöl mot mandel/kokosmjöl? Eller saknar de originalens egenskaper för mycket?

    Jag gillar egentligen inte choklad när det gäller bakverk, men jag har en chokladtårta som jag älskar och den skulle jag vilja kunna göra lchf-vänlig. Eller mums, en alldeles ljuvlig citrontårta. 

  • HokusPokus

    Jag rekomenderar kladdkakan på bloggen 56kilo.... Galet god! Den blir inte som vanlig kladdkaka utan mer kompakt men ändå jättegod!

  • Hoppet 3

    Boost:
    Jag får oxå sådana "måste äta något mer" fenomen vissa dagar fast jag egentligen är mätt. Sugen liksom. Trodde att de skulle ge sig om man åt rätt med LCHF.

    Har börjat svälla igen på kvällen. Inte så roligt och jag undrar vad de kan bero på?
    Någon som har liknande bekymmer?

  • Jesse
    Chokladbollar LCHF ca 25 st

    4 dl hasselnötsmjöl eller madelmjöl
    75 g osaltat smör
    1/2-1 tsk vaniljpulver
    2 msk kakaopulver
    2 tsk starkt kallt kaffe
    2 msk kokosolja
    1/2 dl sukrin melis
    kokosflingor till dekoration

    Testa!!!! super goda!
  • Såphia

    Idag är första morgonen som jag gått upp i vikt. 0,2 bara men skit alltså. Är väl därför man inte ska väga sig varje dag...

Svar på tråden **Den stora feta LCHF-tråden**