• LillaEko

    Januaribebis 2012

    Någon mer som precis plussat och förhoppningsvis utökar familjen i början av 2012?

    Tänkte om någon ville följas åt. 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-03 17:07
    BF listan hittar ni på:
    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m58731572.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-16 07:50
    Tänkte att vi även måste ha en tråd att lägga upp magbilder på, så nu är det bara att ta kort och visa era söta små magar när ni är redo:

    www.familjeliv.se/Forum-2-12/m58967480.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-02 08:57
    Länken till vår presentationstråd.
    Alltid kul att veta lite mer om varandra!

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m59758061.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-13 09:09
    www.familjeliv.se/Forum-2-114/m60458420.html
    Länken till tråden om "gissa kön"

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-07 09:19
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m62411217.html
    Länken till vår fortsättningstråd när bebisarna tittat ut.

  • Svar på tråden Januaribebis 2012
  • roxylady
    Yrla skrev 2011-12-04 21:23:00 följande:
    Sen vecka 6-7 :O Jag kanske inte ska klaga? xD Bara jag som är lat och tycker att värmen under täcket är trevligare än kylan inne på badrumsgolvet ^^ Hormonerna som gjorde att du gick på toa? Nu tror jag nog inte att jag förstår :)

    :) Tack.

    HAHA, ja verkligen! Hela hon borde ju vara en enda stor bristning. Jag antar att du har sett filmen? Har du läst hennes andra böcker också? För hon har ju skrivit en hel bokserie till i typ samma genre, har dock inte tagit mig tid att läsa dom :) Hehe, tycker du att 3 ggr är mycket? :P Då kan jag informera dig om att jag har läst BD 11 ggr ^^ Dom andra tillsammans tror jag att jag har läst 20 ggr xD Som sagt, gillar böckerna !:P
    Hihi nä det har varit ett besök per natt sedan dess ;) Ja alltså så där tidigt så trycker ju ingenting på så. Men hormonerna kan göra att man blir mer kissnödig än vanligt också. Så det kan vara anledningen till att jag sprang på toa på natten redan då. För innan gick jag när jag gick å la mig å sen när jag klev upp på morgonen.. ååååh vad jag saknar det hehe. Men snart får jag gå upp på natten för att byta blöja istället hihi! Så en hel natts sömn får man ju allt vänta med ett bra tag ;)

    Ja men eller hur!! :p Oh ja jag har gått på alla midnattsvisningar! Jag är en twigalning *fniss* WOW!! Det var allt många ggr!!! Älskar ockå böckerna men är inte riktigt lika mkt bokmal ha ha. Menar du The Host?? Har inte läst den.. men har den. Ska ta mig igenom den senare, hört att det är lite knepig att förstå. Men ett boktips (om du inte redan läst dem) är Fallen Ängel, Förlorad Ängel och den sista boken Silence(inte översatt ännu) av Becca Fitzpatrick! Ska ta mig igenom den sista nu när jag går hem vid nyår tänkte jag

    Japp bor i Dalarna jag med Såg att ames skrivit var jag bor hihi! Inte långt bort!
  • roxylady
    Yrla skrev 2011-12-04 21:44:28 följande:
    Ja det var kul att höra:) Kanske vi springer på varandra i korridorerna på BB du, jag och paet. När är du beräknad?:)
    Haha jag hoppas ju att min håller sig kvar till 27:e Jan nu hihi! Och ni vill nog inte gå över ett par veckor heller Men kanske man möts ute när man leker barnvagnsmaffian i vinter?
  • roxylady
    ccecy skrev 2011-12-04 21:01:59 följande:
    Paet - mitt är också lätt gulaktikt, tror det skall vara det också, där emot har ja nånstans läst att det inte skall ha en grön nyans, men kommer inte ihåg var jag läste det.
    Okej men då är det som det ska då Har dock känts lite äckligt när man klivit upp på natten att ha en gul fläck på tröjan
    fabler skrev 2011-12-04 21:04:43 följande:
    den har jag aldrig varit på, kanske borde ta den nästa år då. Annars kan jag tänka mig nån mindre, vi har ju några stycken här i borlänge också som är värda att besöka.

    Nu har jag läst på om förlossningen och bb i falun, förlossningen har flyttat sen vi var där sist så insåg att de kunde va bra och ta reda på vart den ligger.
    ja men det tycker jag att du ska Den brukar vara mysig! Plus att den är gratis att gå på också. Finns.. eller ja fanns iaf massor för barn att göra när jag bodde där

    Ja men är det inte i barackerna??
  • Velociped

    Om det inte är bebisen eller toalettbehovet så väcker visst hundarna en... Ska man aldrig få sova? :(

  • mia1986

    Tint0: Jag har varit vaken sedan kl 4 så jag vet hur det känns. Sedan jag vaknat har jag haft 2 toalett besök, några sammandragningar ca 20 min emellan och allmänt ont i rygg, höfter och mage. Och en bebis som verkar möblera om i magen. Önskar mig mer sömn, kommer att vara som en zoombie på jobbet idag

  • LillaEko

    Själv vaknade jag nu strax innan sex!
    Så får väl bli julkalendern nu vid 7 :) någon mer som tittar på tjuvarnas jul? Tycker de är lite mysiga.

    Idag är det Bm besök 10.30 hoppas nu liten vänt sig rätt!

  • Frökenolson
    LillaEko skrev 2011-12-05 06:23:01 följande:
    Själv vaknade jag nu strax innan sex!
    Så får väl bli julkalendern nu vid 7 :) någon mer som tittar på tjuvarnas jul? Tycker de är lite mysiga.

    Idag är det Bm besök 10.30 hoppas nu liten vänt sig rätt!

    mycket mysig julkalender tyker jag!

    Ska också till bm idag, bebis har legat nedåt länge men jag hoppas på fixering, vi får väl se.
    Har åkt på en förkylning som jag hoppas går över fort, för det tar en del energi, vill ju vara pigg till förlossningen =) 
  • 87ida

    Vecka 36 Hjärta Det går undan!
    Ska också till BM idag och kolla att lillan har vänt sig (ultraljud).,. hoppas det!

    Är så nyfiken.. hur har det gått för Fellis?? Hoppas bra!

  • ccecy

    syntetica - okej va kul! :) då kan du nog mer finska än va ja både kan skriva och prata :)

    paet - jo de är lite sådär halv äckligt! man får bara hoppas man klarar sig från att läcka riktigt ordentligt! :) finns ju dom som gör de också

  • Carolaj83
    LillaEko-jag har kollat på den, tycker också den är mysig, men mina barn dissar den totalt(5 och 3 år) så jag får sitta o kolla själv

    vecka 35 idag (34+0)  
    Rasmus 061219*Nora 081209* Trean januari 2012