Inlägg från: twistedtofit |Visa alla inlägg
  • twistedtofit

    Januaribebis 2012

    Trist med alla som blöder! Jag mår fortfarande rätt illa, trots lergigan comp. Imorse kräktes jag igen fast magen var tom. Förresten, jag är bara i v 9, men kan känna att magmusklerna nästan börjat dela sig igen! Galet!

  • twistedtofit

    Jag har pratat med mvc idag för att få nya lergigan comp utskrivna. Fick tid för inskrivning 5 juli också. Då är jag i v 12 så det blir bra!

  • twistedtofit

    Hade jag fått frågan om jag ville göra ett VUL hade jag svarat ja, men jag tänker inte strida för att få det. Jag har ingen anledning att tro att mitt barn i magen inte skulle må bra så länge ingen BM eller dr tror det. 

    Hade jag promt velat ha ett VUL hade jag ALDRIG ljugit för att få det, utan snällt betalat på privatklinik. Gyn här (och överallt annars verkar det som) är väldigt pressade. Den läkartid jag tjatar/ljuger mig till betyder ju att ngn annan får stå tillbaka för. Någon annan som förmodligen behöver den mer.

    Sen har jag absolut största förståelse för alla som gör VUL och har haft komplikationer tidigare och vill veta att allt står rätt till, men dem brukar inte gyn neka heller.

  • twistedtofit

    Till alla er som har sug efter fräsha smaker, testa glassmästarns jordgubb och rabarber sorbe! Den är fantastisk! Har haft en härlig dag på Kolmårdens djurpark! Nu är jag död!

  • twistedtofit

    Jag väger för mycket och kommer kämpa med att inte gå upp för mkt. Det är inte bra för en själv och inte för barnet! Dessutom tror jag man klarar förlossningen bättre. Jag kommer inte banta, men vara väldigt medveten om kost och att försöka röra mig. Just nu är det inget problem för jag äter det jag får i mig, vilket mest är frukt.

  • twistedtofit

    Haha jag har lagt upp bild på min mage nu v9+2 och v19+5 då jag väntade sonen. Jag har större mage nu!!!!

  • twistedtofit
    minneli skrev 2011-06-21 17:58:42 följande:

    Vill köpa nå fina tröjor med band som man kan knyta över magen för det saknade jag förra graviditeten... så det vill jag ha nu. Ska bli så skönt att slippa dölja magen.


    Jag fyndade en BOOB omlottröja på tradera för 20 pix häromdagen!!
  • twistedtofit
    minneli skrev 2011-06-22 18:10:21 följande:

    Igår beställde jag två mammatröjor från www.bonprix.se/


    Tyvärr har jag fått för mig precis hur mammatröjan jag vill ha ska se ut... så jag kommer väl aldrig hitta den. De hade en sån i hm katalogen förrut typ, men nu hittar jag inga mammakläder alls på hm´s hemsida? Är jag helt lost eller säljer de bara i affärerna?


    Jag beställde mammajeans från H&M idag på rea för 199 kr och en snygg kjol som också var halva priset på!. Gå in på dam och tex "toppar" eller "jeans" sen finns MAMA som underkategori.
  • twistedtofit

    Åh jag som trodde mitt illamående skulle försvinna nu för jag har mått bättre i 2 dagar. Jag har bara kräks 1 g på morgonen. Men så kräks jag igår kväll igen o imorse var worst ever!!! V 10+0 imorn

  • twistedtofit
    RaraS skrev 2011-06-26 10:40:02 följande:

    Idag går jag in i vecka 12! Det firade jag med att kräkas ordentligt efter frukost. Känns ju meningslöst att äta frukost när man bara kräks upp den!


     


    Igår tillät jag mig att börja surfa runt efter barnvagnar för första gången och vilken djungel!!!!! Jag blev fast i flera timmar! Jag har inga barn sedan innan och jag trodde det inte fanns så mycket val att välja mellan! Och det syns ju inte att jag är gravid ännu så jag kan ju inte åka till någon affär ännu och ställa alla dumma frågor.


    - Kombi- eller Duo-vagn?
    Jag tycker själv att kombivagnarna ser lite klumpiga och tunga ut. Är det någon som vet om det är så? Om jag nu har fattat detta rätt, alltså när man använder sittdelen att lägga mjuk/hård-liften i... Det ser snyggare ut med duo-vagn tycker jag, när man använder delarna var och en för sig. Är det någon som har någon åsikt i detta? Jag bor i hus och då känns det kanske bättre/snyggare med Duo-vagn, men hade jag bott i lägenhet så hade jag nog valt Kombi-vagn med Lift, så man enkelt kan lyfta ur barnet. Nu känns det som att barnet kan ligga kvar och sova i vagnen, inne eller ute, tills den vaknar.


    - Om man väljer Duo-vagn med separat liggdel...använder man någon typ av lift då också? Eller köper man åk-påse då och lägger i liggdelen? Något måste man ju ha, annars blir det väl för kallt i januari. Det hade ju varit bäst om man kunde lägga typ en mjuklift i liggdelen, då skulle man ju få den snyggare liggdelen och samtidigt få liftmöjligheten...men det kanske är för trångt? Som sagt, jag är nybörjare på det här....


     


    Just nu är jag inne på Teutonia...kanske Prestige. Gillar att de har vändbara handtag och så kan man välja till luftdäck. Den såg lite nättare ut också än typ Emmaljunga. Jag bor där det är mycket grusvägar och snö och vill nog inte ha någon vagn med små, hårda hjul.. Sedan när man har kommit lite längre, kanske efter RUL, får man väl åka runt på affärerna och provköra och se hur det känns! Och ställa alla dumma frågor! Tur att man har gott om tid att snurra i denna djungel!


    Jag har en Emmaljunga city Cross och älskar den. Det är en combivagn och den är inte ett dugg osmidig. Man tar sig fram överallt och den är stabil samtidigt som den är smalare än tex Urban Jungle vagnarna. Vi har inte ens brytt oss om att köpa sittvagn eftersom de inte är mindre än våran. Sonen är snart tre och får plats alldeles utmärkt i den! Vi hade en mjuklift i som var lätt att bära med sig upp för trapporna när sonen sov efter promenaden.

    Men som sagt, provkör!
Svar på tråden Januaribebis 2012