• zuper mammzem

    Min man är jägare!!

    under tre månader har ja haft ett förhållande med en underbar man, han e verkligen underbaaar <3vi flyttade ihopp för ungefär en månad sen o idag kom chocken!!! han e jägare. jag har haft en lång debatt med han om detta, men han kommer bara me sina åsikter om hur de e naturligt o så. nästa vecka vill han åka ut och jaga, men ja vill inte. ja klarar inte av tanken av att min älskling kommer hem me ett dött djur, nä usch. började gråta, o då började han skrika på mig och kallade mig larvig. ja kan väl inte rå för hur ja känner, tycker bara så synd om de små djuren. ja vill inte heller att mina barn ska behöva veta att deras pappa e en mördare )': snälla familjeliv, va ska ja göra?! kan jag inte stoppa han?? tacksamm för svar 


    min man är jägare hjälp mig snälla någon
  • Svar på tråden Min man är jägare!!
  • FruLiNi
    Anonym (Jägare) skrev 2011-07-21 15:57:25 följande:
    Nu har jag bara läst TS. Jag kan hålla med din man att du är larvig. Jag är världens största djurvän, älskar alla djur men jag är även jägare. Finns inget roligare än att ut i skog eller på en kobbe och sitta och vänta. Hade det inte funnits jägare hade skogen och landet haft alldeles för mycket djur det är därför man bara får skjuta en viss andel djur per år, för att det inte ska bli för några och man skjuter av för att det inte ska bli för många. Hur gör du när du äter kött/ handlar i affären, dessa har ju också blivit dödade. Man är inte mördare bara för att man jagar. Om du inte vill ha hem köttet så kan du ju alltid säga det men har svårt att förstå varför man inte kan ta hem finaste "gratis" köttet som finns. Spelar ingen roll vilken affär du går till, finare kött hittar man inte. Som sagt jag har bara läst trådstarten och reagerade då jag vart sur när ta påstår att jägare är mördare. Det är en STOR skillnad
    Är det inte lika roligt att sitta i skogen eller på en kobbe och vänta utan att döda? Är det själva dödandet som gör det roligt för dig?
    Att vi skulle få för många djur i skogen är det lamaste argumentet man kan komma med.
     Förstår du hur mycket skog vi har i det här landet? Vi har oändligt med skog och alltså hur mycket plats som helst för djuren.
  • Knappamamma

    de kan väl knappast undgått dig i början av ditt förhållande att han åt kött, hur kommer det sig då att du inte hatar honom redan?

  • Anonym (vegetarian)
    notetur nomen skrev 2011-07-21 16:50:27 följande:
    Försöker du säga att ska äta varandra?

    Annars så har jag dåliga nyheter till dig, vi är på inget sätt bättre än dom andra djuren som lever på planeten, vi är inte mindre djur än det vi äter.
    Enda som gör oss fördelen är vår teknologi och idag antal, tar vi bort det så kommer dom andra djuren skita stort att vi är "människor" och glatt äta upp oss som djur gör i naturen.
    Nej jag försöker säga att man inte behöver äta NÅGON oavsett arttillhörighet så länge man inte är typ en tiger eller annat djur som är utvecklat för att äta djur. 

    Tror du att du kommer med big news eller?
    Jag har aldrig påstått att vi "folk" skulle vara bättre än andra, däremot har jag skrivit något om att jag absolut inte värderar människor högre än andra djur.
    Tar det nästan som en förolämpning att jag skulle värdera andra djur lägre. 

    Det vi folk där emot har är en förmåga att välja bort att plåga och äta andra och istället välja att skydda dom som är svaga av olika anledningar. 

    / En sann misantrop
     
  • Capt Janeway

    Du är vegan och hatar köttätare, men det lyckades undgå dig i över två månader att din man åt kött? Och sedan ytterligare en månad att han är jägare?

    Man kan ju tycka att om detta är så livsviktigt för dig, så tar man reda på det innan man flyttar ihop? 

  • FoxMulder

    Vi människor har jagat, dödat och ätit djur ända sedan våran uppkomst. Folk som är emot jakt är fåniga våp.

  • Anonym (vegetarian)
    FoxMulder skrev 2011-07-21 18:21:24 följande:
    Vi människor har jagat, dödat och ätit djur ända sedan våran uppkomst. Folk som är emot jakt är fåniga våp.
    Men det där vet du ju själv inte är ett hållbart argument om du tänker efter. 

    Folk har även i alla tider mördat, våldtagit och misshandlat varandra... 
  • Anonym (Jägare)

    Du måste skämta!!! Självklart är det dödandet som är det roliga. Nej ta och ge dig, det är väntan som är det roliga och spännande. Jag är precis lika glad en dag då vi bara suttit och tittat på ingenting. Jag kan tala om att jag vet precis hur "mycket" skog och hav det finns och även hur lite rovdjur det finns. Därför vet jag också hur "överbefolkat" med djur det skulle bli om vi inte sysslade med viltvården.

  • Anonym (Jägare)

    Inlägget innan va till Frulini

  • Moflo

    Flytta tråden till sandlådan, det är där den hör hemma!


    If assholes could fly, this place would be an airport!
  • nivea bbb
    Men snälla herregud !!!!!!!!!!!!!!
    Ni vet ju inte ens va ni talar om!! Jägare är fanemig mer djurvänner än de som äter djur som stått på löpband o fått elchopcker på vidriga slaketier- DET är djurplåteri.
    Vi hos oss äter INTE sån skit - våra barn får kött (som karln tillagar ) som han skjutit, som rådjur, älg osv sen köper vi ägg o kyckling hos en tant o bonde som bor nå mil från oss- där djuren får gå ute o ha ett BRA liv.
    VAD är det för fel på jägare...????? snälla herregud... Det är väl bättre att man äter de djur som fått gått ute hela sitt liv, äter från naturen oså PANG så är man död.
    Jag äter som sagt inte kött - men OM jag skulle det o de jag ger mina barn är kött från djur som mår bra- inte från ica eller coop. Så de som handlar där kan inte komma o säga att de minsann bryr sig om djuren- tänk till.
Svar på tråden Min man är jägare!!