Aprilbebis 2012
Ja det ska också skickas in till Fk
Ja det ska också skickas in till Fk
Lima vi väntade vårt andra barn 2011 men förlorade honom sent i graviditeten. Han dog i min mage i April v.30+5, därför går jag på täta kontroller både hos Bm, förlossningsläkare och på TUL. Mest för att försöka stilla lite av den stora oro från min sida som jag känner under denna graviditeten. Läkarna kunde inte ge oss någon förklaring på varför Oliver dog, dom hittade aldrig något på varken prover eller obduktion utan förklarar det med Plötslig spädbarns död, fast det sker i magen.
Karisma har dom inte en sån uträknade för föräldrapenning på hemsidan, fanns förr iaf
Moderskapsintyget ska du inte skriva något på utan bara skicka in, minns inte om det är till inläsningscentralen eller någon annan adress dock. Ang foglossning kan man i vissa fall bli sjukskriven pga, hör med din läkare vronki
Jag hade liknande problem av nifirex under slutet av graviditeten med äldsta sonen, hör med din Bm och be henne kolla ditt järnvärde igen. Du kanske får mer järn åt gången än din kropp behöver. Testa att äta tex en apelsin till i samband så magen får något att jobba med. Nu äter jag två nifirex om dagen och *peppar peppar* utan några problem men så har jag lågt blodvärde också
Tack Lima @-}-- nästa TUL är i v.28 (är i v.25+6 idag) men nästa koll är på Tisdag då jag ska träffa förlossningsläkare och Bm. Går på någon form av koll minst var 14.de dag just nu. Så du väntar tredje barnet (?) hur gamla är de andra?
Ja 123 i blodvärde är ok, vet du vad dina depåer låg på vid första provet? Det är egentligen depåerna Bm går mest efter om och hur ofta man behöver järntillskott. Jag hade nog ringt Bm och frågat om jag kanske kunde testa att gå ner till varannan dag pga att magen krånglar och se om eller hur det påverkar blodvärdet. Tror inte kroppen kan tillgodose sig allt när magen krånglar.
Det brukar vara fram och baksida på papprena, chefen ska även fylla i ett. Någon som är bra på att räkna, är beräknad 20 april. Vilket datum kan jag få gp då om jag ska gå 60 dagar innan?
Vilken vecka är du i och vad ligger ditt sf mått på? Vi har en magbildstråd men jag sitter med mobilen så jag kan tyvärr inte länka, hoppas någon annan kan
Mitt sf mått v.24+3 var på 26, ska till Bm imorgon och mäta igen. Är då i v.26+3, tyvärr kan jag inte uppdatera med magbild för tillfället då jag bara har tillgång till mobilen